Гормони при менопаузі: коли їх призначають?

загрузка...

Гормони при менопаузі призначають не завжди. При легкому перебігу клімактеричного періоду цілком достатньо зниження калорійності добового раціону і збільшення фізичних навантажень. Але в деяких випадках без введення статевих гормонів не обійтися.

В яких випадках призначаються

За бажанням жінки замісну гормональну терапію (ЗГТ) можна призначити при будь-якому варіанті перебігу менопаузи, але тільки якщо для цього немає протипоказань. У будь-якому випадку призначення ЗГТ поліпшить стан жінки і попередить ускладнення, що виникають під час менопаузи.

На практиці ж виходить, що ЗГТ призначається при важкому перебігу менопаузи з порушеннями обміну речовин у вигляді центрального ожиріння, переломами на тлі остеопорозу, високим артеріальним тиском, цукровим діабетом і так далі. Раннє призначення ЗГТ показано при захворюваннях сечостатевих органів, а також при важко протікала менопаузі у близьких родичів (матері, сестри, бабусі).

Сьогодні гінекологи вважають, що ЗГТ здатна значно зменшити неприємні симптоми менопаузи і попередити важкі порушення з боку обміну речовин і внутрішніх органів.

Призначають ЗГТ на тривалий період часу, до п’яти і більше років. Але іноді їх приймають не так довго — тільки для придушення первинних найбільш виражених ознак менопаузи, що є, звичайно, не зовсім правильним.

Попереднє обстеження та протипоказання

ЗГТ — це інтенсивний вплив на організм, тому вона має ряд протипоказань. Перед призначенням ЗГТ повинне проводитися обстеження жінки, яке включає в себе консультацію гінеколога, обстеження стану молочних залоз (УЗД і мамографія), обстеження стану матки та її придатків (УЗД, при необхідності — гістероскопія, дослідження мазків з піхви і шийки матки), дослідження крові на згортання, дослідження біохімічного складу крові (у тому числі ліпідів крові, печінкових проб), гормони крові, ЕКГ.

ЗГТ протипоказана при маткових кровотечах незрозумілої етіології (причина яких не з’ясована), раку статевих органів або грудних залоз, станах після тільки що перенесених тяжких судинних ускладнень (тромбофлебіту, інфаркту міокарда, інсульту і так далі), тяжких захворюваннях печінки, нирок чи щитовидної залози, а також хворим, які перебувають на ліжковому режимі і яким належить небудь операція.

Комбінована циклічна гормональна терапія

Комбінована гормональна терапія проводиться лікарськими препаратами, до складу яких входять жіночі статеві гормони естрогени і прогестерон. Для циклічної терапії призначаються такі препарати, як ціклопрогінова, климен, климонорм, дивина, Фемостон, дівітрен.

Призначають ці препарати в предменопаузе, коли менструації ще не припинилися, але вже стали нерегулярними, часто хворобливими і супроводжуються дисфункціональними матковими кровотечами. Або на тлі клімаксу у жінки з’явилися такі неприємні симптоми, як припливи крові до голови, пітливість, неврози і так далі.

Препарати цього ряду призначають послідовно, у відповідності з фазами менструального циклу. Естрогени приймають протягом усього менструального циклу, а прогестерон приєднують з другої його половини, що викликає менструальноподібні кровотечі. Як і гормональні контрацептиви, їх застосовують протягом 21 днів з подальшою перервою на сім днів на час кровотечі.

Відрізняються гормональні препарати для ЗГТ від гормональних контрацептивів тим, що містять маленькі дози тільки натуральних естрогенів, тоді як в гормональних контрацептиви містяться синтетичні гормони.

Комбінована безперервна гормональна терапія і монотерпаія

Комбінована безперервна ЗГТ проводиться в постменопаузі, коли менструації вже припинилися. З цією метою застосовуються такі таблетовані препарати, як кліогест і лівіал, а також препарат для внутрішньом’язового введення гінодіандепо (його вводять раз на місяць). У цих препаратах містяться невеликі дози натуральних жіночих статевих гормонів естрогену і прогестерону, які попереджають розвиток ускладнень менопаузи, не викликаючи при цьому менструальноподібні кровотеч.

Лікарські препарати для монотерапії містять тільки естроген і призначені для лікування менопаузи у жінок з видаленою маткою. До таких препаратів належать прогинова, естрофем, премарін, хормоплекс.

Побічні ефекти ЗГТ

Д побічних ефектів ЗГТ відносяться затримка рідини в організмі (приховані і явні набряки), надбавка у вазі, нагрубання і легка болючість грудних залоз, головні болі, посилення жирності шкіри, (це сприяє появі гнойничковой висипу), явища тромбофлебіту, нерегулярні менструальноподібні кровотечі (при проведенні ЗГТ вони повинні починатися точно в строк).

При появі якогось побічного ефекту потрібно проконсультуватися з лікарем, можливо, гормональний препарат варто замінити.

Замісну гормональну терапію призначає тільки гінеколог після попереднього обстеження.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.