Гормональні втрати при менопаузі: їх прояв

загрузка...

Наступ періоду менопаузи ні для однієї жінки не минає без наслідків. Всі зміни, які відбуваються в організмі, пов’язані з гормональними втратами при менопаузі. Саме в цей період життя жінка повинна з особливою ретельністю ставитися до свого здоров’я, виконувати всі розпорядження і рекомендації гінеколога.

Проблеми, що виникають в період менопаузи, на сьогоднішній день займають уми всіх лікарів. Це пов’язано зі збільшенням тривалості життя жінок (у середні віки середній жіночий вік ледь досягав 40 років). За останніми даними, третина життя жінки припадає на клімактеричний період. І необхідно намагатися прожити цей часовий відрізок якомога краще, минаючи наслідки.

Визначення менопаузи

Для багатьох жінок менопауза і клімактеричний період є рівнозначними поняттями, хоча з медичної точки зору вони розрізняються. Менопауза є однією із стадій клімактеричного періоду, в якому виділяють:

 • пременопаузі, яка починається приблизно в 45 років і триває до настання менопаузи;
 • менопаузу (остання менструація, наступаюча приблизно в 51 рік);
 • постменопаузу (починається з настання менопаузи і триває до смерті жінки).
 • Окремо об’єднують перименопаузі, який включає в себе пременопаузу і два роки після настання менопаузи.

  Небезпеки менопаузи

  перименопаузального періоду відрізняється високою соціальною значимістю жінки, що пов’язано з накопиченим досвідом, трудовим стажем, успішною кар’єрою і набутими знаннями. Але одночасно в цій стадії поступово розвиваються такі процеси, як зниження імунітету, і підвищення частоти автоімунних захворювань, прогресують хронічні соматичні захворювання, підвищується метеолабільность, втрачається основа кісткової тканини (остеопороз), починаються дегенеративні зміни в серцево-судинній системі.

  Крім того, порушується обмін речовин: підвищується рівень ліпідів, холестерину, глюкози крові, а також наростає маса тіла за рахунок збільшення жирової тканини. Всі ці зміни в жіночому організмі в період менопаузи пов’язані з різким зниженням вироблення естрогену і прогестерону. У всіх органах жіночої статевої сфери відбуваються атрофічні зміни: зменшується маса матки, її м’язова тканина замінюється сполучною; стоншується епітелій піхви.

  Симптоми

  Всі прояви менопаузи діляться на кілька груп:

 • Судинні симптоми
 • До судинним симптомів відносять відчуття припливів і нічну пітливість. Припливи проявляються раптовим жаром, який поширюється на обличчя, шию, груди, а іноді по всьому тілу. Частота припливів індивідуальна і варіює від одного до 10-20 разів на добу. Напади спека можуть виникати в будь-який час доби й тривають протягом трьох хвилин. У частини жінок виникають такі неприємні відчуття, як поколювання по всьому тілу.

 • Кістково-м’язові прояви
 • Шкіра в період менопаузи починає активно втрачати колаген, що проявляється її в’ялістю, зморшкуватістю і сухістю. Зростає частота виникнення на шкірі синців і саден. Молочні залози (як естрогензалежних орган) також зазнають зміни: вони атрофуються і втрачають свою форму. Волосся в області пахв і лобка стоншуються і випадають. Частина жінок відзначає появу болів і ломоти в суглобах (розвиток остеопорозу).

 • Сечостатеві ознаки
 • Під час менопаузи зменшуються шари епітелію піхви, що призводить до витончення стінок і сухості вагіни. Виникає хворобливість при статевому акті, що додатково впливає на зниження лібідо. Витончення стінок сечового міхура і уретри викликає нетримання сечі при кашлю і сміху, а атрофія м’язів тазового дна є причиною опущення і випадіння статевих органів.

 • Розвиток остеопорозу
 • В період менопаузи порушується мінеральний обмін. Найтяжчим наслідком є розвиток остеопорозу, тобто зниження щільності кісток. Це пов’язано з підвищеним виділенням кальцію з сечею, а також з зменшенням його всмоктування в кишечнику. В результаті остеопорозу зростає частота переломів кісток (особливо хребта).

 • Зміни в серцево-судинній системі
 • Естрогени відповідають за еластичність судинної стінки і зниження холестерину в організмі. У період менопаузи зростає ризик розвитку ішемічної хвороби серця (у тому числі і інфаркту міокарда).

  Ганна Созінова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.