Гормональні протизаплідні таблетки — сучасний спосіб попередження вагітності

Гормональні протизаплідні таблетки (оральні контрацептиви) вперше з’явилися в 60-х роках минулого століття і спочатку давали багато побічних ефектів. Але фармацевтичні компанії постійно випускають нові, все більш досконалі препарати цієї групи. Сьогодні вони має значно менше побічних ефектів, і вважаються досить безпечними.

З чого складаються і як діють гормональні протизаплідні таблетки

До складу оральних контрацептивів (ОК) входять синтетичні аналоги жіночих статевих гормонів естрогену і прогестерону. Механізм дії ОК заснований на тому, що велика кількість жіночих статевих гормонів пригнічує секрецію гонадотропних гормонів гіпофіза, які в нормі стимулюють секрецію жіночих статевих гормонів, при великому ж їх кількості потреба в гормонах гіпофіза знижується. Пригнічується секреція фоллікулстімулірующего (ФСГ) і лютеїнізуючого (ЛГ) гормонів гіпофіза. ФСГ стимулює дозрівання яйцеклітини, а ЛГ — вихід яйцеклітини з яєчника (овуляцію) і дозрівання жовтого тіла, яке виникає на місці лопнув фолікула і продукує прогестерон.

Всього в упаковці ОК зазвичай 21 таблетка, яку потрібно приймати щодня в один і той же час протягом трьох тижнів — це підтримує менструальний цикл. Потім робиться тижнева перерва в прийомі ОК — обрив гормональної підтримки викликає відторгнення слизової оболонки матки і менструальноподібна кровотеча.

Все ОК можна розділити на дві великі групи: комбіновані ОК (вони містять два види жіночих статевих гормонів — естроген і прогестерон) і гестагенні ОК або міні-пілі (у них містяться тільки аналоги прогестерону — гестагени).

Комбіновані гормональні протизаплідні таблетки

Найбільш ефективними і безпечними вважаються комбіновані ОК. Вони діляться на монофазні, двофазні і трифазні. У всіх таблетках монофазних ОК дозування естрогенів і гестагенів однакова. Розрізняються вони за типом і дозі входять до їх складу препаратів. До комбінованих монофазним ОК відносяться регулон, Ліндінет — 20, Джес, новінет та ін Ці ОК часто застосовуються для профілактики і лікування ендометріозу.

У комбінованих двофазних ОК (наприклад, в АНТЕОВІНа) кількість естрогенів однакове, а кількість гестагенів змінюється в залежності від фази менструального циклу. Їх призначають при підвищеній чутливості жінки до прогестерону і його аналогам.

Найсучаснішими, надійними, фізіологічними і безпечними вважаються комбіновані трифазні ОК, в них дози обох компонентів змінюються залежно від дня менструального циклу. Ці ОК містять мінімальні дози гормонів і особливо рекомендуються молодим дівчатам, жінкам після 40 років, кращим і обтяженим зайвою вагою жінкам. Ці препарати (тризистон, триквилар) призначають також з лікувальною метою при порушеннях менструального циклу.

Гестагенні протизаплідні таблетки

У цих таблетках містяться тільки синтетичні аналоги прогестерону. Їх призначають жінкам, яким з якоїсь причини протипоказані естрогени, після 40 років, годуючим дитини грудьми, кращим. Ці ОК показані жінкам з підвищеним згортанням крові та високим артеріальним тиском, так як вони не збільшують схильність до тромбозів.

Недоліком цих препаратів є їх недостатня надійність, тому сьогодні їх в основному рекомендують приймати тільки під час лактації — приймати ці ОК можна вже через три-чотири тижні після пологів.

Як правильно приймати

Самостійно починати приймати ці таблетки не бажано. По-перше, сьогодні випускається безліч ОК, в яких жінка легко може заплутатися і приймати не той препарат, який підійде їй найбільше. Але головне, навіщо потрібно звернутися до лікаря, — це обстеження з метою виключення протипоказань для прийому ОК.

Протипоказаннями для прийому ОК є злоякісні пухлини жіночих статевих органів та молочних залоз, підвищене згортання крові і тромбофлебіти, тяжкі захворювання печінки з порушенням її функції, кровотечі з статевих органів неясного походження, інфекційно-запальні захворювання.

Тільки після виключення цих протипоказань акушер-гінеколог призначить ОК.

Побічні ефекти

Сучасні ОК дуже добре переносяться, але іноді вони все ж дають побічні ефекти у вигляді дратівливості, зниження статевого потягу, збільшення маси тіла, набряків, алергічних реакцій. В окремих випадках може підвищуватися артеріальний тиск, загострюватися холецистит.

Але головною небезпекою всіх, навіть самих сучасних ОК (крім міні-пілі) є тромбози. Ці побічні реакції зустрічаються рідко, але можуть загрожувати життю жінки, тому так важливо попереднє обстеження перед призначенням гормональних протизаплідних таблеток.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.