Гормональні препарати — не тільки протизаплідні засоби

Гормони — це речовини, які виробляються багатьма залозами в організмі; вони стимулюють і регулюють функції організму. Гормональні препарати мімікрують ефект гормонів, що виробляються природним чином. Їх часто призначають людям, у яких гормони не виробляються в кількостях, достатніх для того, щоб контролювати певні функції організму. До медикаментів цієї категорії належать і оральні протизаплідні таблетки, і певні ліки, які використовуються при запальних процесах.

Протидіабетичні препарати

Інсулін, гормон, який виробляє підшлункова залоза, регулює рівень цукру в крові, а також переробку вуглеводів і жирів. Ще один важливий гормон, глюкагон, стимулює печінку таким чином, щоб вона вивільняло глюкозу, яка накопичується в ній. Для підтримки нормального рівня цукру в крові організму необхідні і інсулін, і глюкагон в достатніх кількостях.

Для лікування цукрового діабету, який характеризується нездатністю організму виробляти та / або утилізувати інсулін, рекомендуються зміни в дієті пацієнта і / або прийом інсуліну або оральних антидіабетичних препаратів. Глюкагон пацієнту дають тільки в екстрених випадках, наприклад, при інсуліновому шоці, коли рівень цукру в крові стрімко піднімається. Пацієнтам з діабетом першого типу, або інсулінзалежний, необхідно приймати інсулін для контролю над рівнем цукру в крові. При діабеті другого типу хворий може регулювати рівень цукру тільки за допомогою дієти. Якщо це з якоїсь причини не можливо, виписуються оральні протидіабетичні препарати, такі як глімепірид, метформін, акарбоза, або розиглітазон. Впливаючи на маленькі групи клітин підшлункової залози, в яких продукується і зберігається інсулін, вони примушують підшлункову залозу виробляти більше інсуліну. Деяким хворим на діабет другого типу потрібно приймати і інсулін, і протидіабетичні препарати.

Статеві гормони

У невеликих кількостях статеві гормони, як у чоловіків, так і у жінок, виробляються наднирковими, однак більша їх частина виробляється статевими залозами, або гонадами. Естроген і прогестерон — це жіночі статеві гормони, які, в числі іншого, відповідають за такі вторинні статеві ознаки, як розвиток грудей і підтримання функціонування внутрішньої оболонки стінки матки. Тестостерон (андроген) — чоловічий статевий гормон. Він забезпечує наявність таких вторинних статевих ознак, як ріст волосся на обличчі, низький голос, розвиток зовнішніх геніталій.

Тестостерон знижує висновок білків з організму, таким чином, сприяючи збільшенню м’язової маси. Деякі спортсмени беруть анаболічні стероїди (речовини, подібні з тестостероном) для досягнення цього ефекту. Проте їх використання для цих цілей є небезпечним, оскільки анаболічні стероїди негативно впливають на роботу серця, нервової системи і нирок.

До складу більшості оральних протизаплідних засобів входять естроген і прогестин (натуральний або синтетичний прогестерон), але деякі містять тільки прогестин. Естроген у складі засобів контрацепції перешкоджає дозріванню яйцеклітини. Прогестин запобігає овуляції, змінює внутрішню оболонку матки і робить цервікальний слиз більш густою, щоб зробити запліднення і імплантацію ембріона практично неможливими.

Кон’юговані естрогени час від часу застосовуються в гормональної замісної терапії при лікуванні сильних симптомів менопаузи, якщо організм жінки більше не здатний виробляти естроген в достатніх кількостях. Однак для тривалого лікування цей метод не рекомендується.

Стероїди

У гіпофізі виробляється адренокортикотропний гормон (АКТГ), який дає наднирковим команду виробляти адренокортікостероіди, такі як кортизон. Їх аналоги входять до складу стероїдних препаратів, які використовують для лікування багатьох порушень, наприклад, сінної лихоманки, алергічних реакцій на отруйний плющ або смаки комах, а також артриту і астми. В даний час точно невідомо, як саме ці препарати знімають запалення.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.