Гормональні порушення — надлишок і недолік однаково небезпечні

Гормони контролюють багато функцій в організмі, включаючи баланс рідини , обмін речовин, рівень кальцію і глюкози в крові. Циркулюючи разом з кров’ю, гормони впливають на різні внутрішні органи. Вони діють через механізм біологічного зворотного зв’язку: наприклад, підвищення рівня цукру в крові викликає збільшену вироблення гормону інсуліну, услід за чим рівень цукру в крові поступово зменшується. Нормальний рівень цукру в крові служить для підшлункової залози сигналом того, що потрібно виробляти менше інсуліну.

З віком, а також під впливом багатьох інших факторів, у деяких людей якісь гормони починають вироблятися в дуже маленькій кількості, якісь — в занадто великій, в результаті чого розвиваються гормональні порушення.

Проблеми з щитовидною залозою

Щитовидна залоза виробляє тиреоїдний гормон, який надає прямий вплив на різні процеси, що відбуваються в організмі. Цей гормон особливо важливий для нормального обміну речовин і загального рівня енергії організму. Вироблення тиреоїдного гормону зменшується з віком, однак до цього організм готовий — він починається розщеплювати все менше гормону. У деяких пацієнтів незалежно від віку розвиваються гормональні порушення, пов’язані із занадто високою або дуже низькою виробленням тиреоїдного гормону. У першому випадку у пацієнта діагностується гіпертиреоз, у другому — гіпотиреоз. Якщо обидва ці захворювання не лікувати, у людини може утворитися зоб (аномальне збільшення щитовидної залози). Крім того, при таких гормональних порушеннях погіршується обмін речовин, слабшає імунна система, розвивається анемія і з’являються інші побічні ефекти.

Баланс рідини і електролітів

Кров складається з води, клітин крові та різних солей і мінералів, які називаються електролітами. Гормони допомагають регулювати рівень рідини (в першу чергу води) і електролітів в організмі. Основним гормонів, які відповідають за регулювання рівня рідини і електролітів, є антидіуретичний гормон (АДГ). Як правило, у дорослих і літніх людей рівень АДГ вище, ніж у людей молодого віку. Крім вікових змін, на вироблення АДГ впливають деякі захворювання (наприклад, діабет) і медикаменти (наприклад, нестероїдні протизапальні препарати), в результаті чого баланс рідини та електролітів виявляється істотно порушений.

Порушення роботи наднирників

Наднирники виробляють багато важливі гормони, включаючи адреналін, кортизол, і альдостерон. Адреналін бере участь у реакціях організму на стрес. Кортизол важливий для нормального обміну речовин, харчування організму і контролю над запальними процесами. Альдостерон допомагає регулювати рівень рідини і солей в організмі.

Гормональні порушення, пов’язані з функціонуванням надниркових залоз, найбільш часто спостерігаються у людей літнього віку. Однак іноді порушення розвиваються через хвороби, наприклад, раку надниркових залоз, або в результаті прийому будь-яких медикаментів. Приміром, кортикостероїдні препарати дуже схожі на кортизол. Коли людина приймає їх, наднирковим здається, що рівень кортизолу високий і не виробляють його. При тривалому прийомі кортикостероїдів надниркові поступово втрачають здатність нормально функціонувати. Це гормональне порушення називають наднирковозалозної недостатністю.

Статеві гормони

Тестостерон у чоловіків і естроген у жінок виробляються переважно основними статевими органами (тобто яєчками у чоловіків і яєчниками у жінок). Гормональні порушення, пов’язані з виробленням статевих гормонів, спостерігаються як у чоловіків, так і у жінок. У чоловіків зі зниженою виробленням статевих гормонів може розвинутися остеопороз і інші порушення. Гормональні порушення у жінок можуть призвести до зниження лібідо, безпліддя та інших проблем.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.