Гормональні ін’єкції: я уколів не боюся

В даний час існує безліч способом запобігання від небажаної вагітності . Природно, у кожного методу контрацепції є свої переваги і недоліки, показання та протипоказання до застосування. У сучасному суспільстві все більшою популярністю користуються гормональні контрацептиви. Представлені вони в різних варіантах. Це можуть бути таблетки, ін’єкції або підшкірні імплантанти. Гормональні ін’єкції — один з найзручніших способів контрацепції. Крім того, вони можуть застосовуватися і в лікувальних цілях. Зазвичай до даного виду контрацепції вдаються зрілі жінки. Це, як правило, пояснюється більш високим відсотком захворювань в пізньому репродуктивному віці.

Гормональні ін’єкції

Гормональні ін’єкції — це спосіб гормональний контрацепції, при якому препарати вводяться парентеральним шляхом. Гормональні ін’єкції є пролонгованими препаратами контрацепції. Існує два види гормональних ін’єкцій:

 • прогестагенних контрацептиви (містять тільки прогестаген);
 • ін’єкційні препарати, що містять комбінацію естрогену і прогестину.
 • прогестагенів препарати вводяться внутрішньом’язово (у сідницю) один раз на 12 тижнів (три місяці). Комбіновані ін’єкційні препарати використовують один раз на місяць (кожні чотири тижні). Прогестагенних препарати застосовують частіше комбінованих. Найвідоміший прогестагенних препарат — це Депо-провера, одна ін’єкція якого містить 150 мг активної речовини. Відмінність ін’єкційних гормонів від таблетованих в тому, що вони повільно виводяться з м’язового депо. Це дозволяє застосовувати їх набагато рідше.

  Механізм дії прогестагенних ін’єкцій

  Контрацептивна дія Депо-провера складається з трьох моментів. Перший момент полягає в локальному (місцевому) дії на функцію яєчників, що викликає майже в 100% випадків повною блокадою овуляції. Другий момент здійснюється за рахунок впливу на цервікальний слиз, що проявляється підвищенням її в’язкості і утрудняє проходження сперматозоїдів. Третій момент включає в себе вплив на ендометрій. В ендометрії відбуваються морфологічні і біохімічні зміни, несприятливі для імплантації яйцеклітини. Крім того, Депо-провера впливає на жовте тіло, викликаючи його зворотний розвиток, і зменшує скоротливу активність маткових труб. Стає зрозумілим, що Депо-провера може бути використаний в період грудного вигодовування.

  Протипоказання до використання Депо-провера

  Незважаючи на зручність застосування, Депо-провера протипоказаний у наступних випадках:

 • кровотечі з статевих шляхів з невстановленою причиною (підозра на рак статевих органів);
 • вагітність (перед введенням препарату в обов’язковому порядку слід виключити вагітність);
 • в разі порушень системи згортання крові або прийом антикоагулянтів;
 • у разі пологів менше двох місяців тому (Депо-провера уповільнює загоєння раневої поверхні в порожнині матки);
 • депресія (можливе погіршення стану на фоні застосування Депо-провера);
 • онкологічні захворювання статевих органів в анамнезі.
 • Переваги використання Депо-провера

  Безсумнівною перевагою цього методу контрацепції є його висока контрацептивна ефективність. Крім того, використання Депо-провера вельми зручно, так ін’єкції необхідно робити через три місяці, а таблетки потрібно приймати щодня. Депо-провера є чудовою альтернативою комбінованим оральним препаратів у разі наявності протипоказань до них. Крім іншого, Депо-провера знижує ризик запальних захворювань статевих органів (за рахунок підвищеної в’язкості цервікального слизу) та позаматкової вагітності. Препарат не проходить через печінку, що зменшує кількість метаболічних порушень. Депо-провера, як контрацептивний засіб, особливо показаний жінкам з ендометріозом та в пременопаузі.

  Недоліки препарату

  До недоліків ін’єкційних прогестагенів, в тому числі і Депо-провера, відносяться аменорея і можливість появи ациклічних кровотеч різної інтенсивності. Також неможливість швидкого виведення Депо-провера, що може викликати затримку у відновленні фертильності до 5-7 місяців.

  Ганна Созінова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.