Гормональна контрацепція: сучасні протизаплідні таблетки

Гормональна контрацепція сьогодні для багатьох сімейних пар є основою безпечного сексу. Це найбільш зручний спосіб попередження небажаної вагітності, але він підійде тільки для тих жінок, які мають постійних партнерів (цей спосіб не попереджає статевих інфекцій).

Менструальний цикл жінки як основа гормональної контрацепції

Природа дала жінці унікальний механізм — менструальний цикл, який щомісяця створює всі необхідні умови для зачаття дитини. Відбувається це за допомогою гормонів, які стимулюють або пригнічують ті чи інші структури в організмі жінки в різні періоди часу.

Весь менструальний цикл — це час від першого дня цієї менструації до першого дня наступної. Триває він у кожної жінки по-різному, зазвичай від 21 до 36 днів і ділиться на наступні фази:

 • перша фаза — це перша половина циклу (зазвичай з першого по 14-15 день, але у кожної жінки по-різному); в цей період на її організм активний вплив чинять жіночі статеві гормони естрогени і фоллікулстімулірующій гормон гіпофіза (ФСГ), під впливом яких в яєчнику дозріває яйцеклітина (вона знаходиться в особливому бульбашці або фолікулі) і розростається слизова оболонка порожнини матки для того, щоб прийняти зародок;
 • друга фаза — овуляція (вихід яйцеклітини з фолікула в маткову трубу); відбувається це, коли яйцеклітина повністю дозріє (на 14-15 день), в цей час припиняється вироблення ФСГ і починає виділятися інший гормон гіпофіза — лютеїнізуючий (ЛГ), в результаті фолікул розривається, яйцеклітина виходить у черевну порожнину;
 • третя фаза — друга половина менструального циклу, з 14-15 по перший день наступного менструального циклу; на місці фолікула виникає залоза внутрішньої секреції — жовте тіло, яке починає виробляє гормон прогестерон; прогестерон готує організм жінки до вагітності і сприяє її збереженню.
 • Механізм дії гормональних контрацептивів

  Гормональні) контрацептиви — це синтетичні жіночі статеві гормони, які за своїм хімічним будовою відповідають природним статевим гормонам — естрогенів і прогестерону.

  Синтетичні гормони у великій кількості гальмують утворення ФСГ і ЛГ гіпофізу, що в свою чергу гальмує дозрівання фолікулів в яєчнику і овуляцію (вихід яйцеклітини з яєчника для запліднення). Синтетичні гормони сприяють також збільшення в’язкості слизу, що виробляється слизовою оболонкою шийки матки, що знижує її проникність для сперматозоїдів.

  Види гормональних контрацептивів

  Перші гормональні контрацептиви були вироблені близько п’ятдесяти років тому, вони містили високі дозування гормонів і надавали багато побічних ефектів. Сьогодні випускаються малодозірованние, досить безпечні та ефективні гормональні контрацептиви, з яких майже завжди можна вибрати препарат, найбільш відповідний для даної жінки.

  Гормональні контрацептиви бувають різних видів. Однокомпонентні гормональні контрацептиви містять один вид гормонів (зазвичай це аналоги естрогенів), при цьому у всіх таблетках міститься однакова доза гормонів, тобто препарати цього ряду є монофазними. Комбіновані препарати містять два види синтетичних гормонів (аналоги естрогену і прогестерону), вони можуть бути як монофазними (з однієї і тієї де дозуванням у всіх таблетках), так і двох-трифазними, з різним співвідношенням дозувань в таблетках. У такому випадку таблетки фарбуються в різні кольори і приймаються відповідно до фазою менструального циклу.

  Гормональна контрацепція підійде тільки для акуратних і дисциплінованих жінок, так як неправильний нерегулярний прийом може звести нанівець всі старання щодо попередження небажаної вагітності. Прийом однокомпонентних гормональних контрацептивів дозволяється затримувати лише на 3 години, комбінованих — на 12:00.

  Гормональні контрацептиви призначає тільки акушер-гінеколог після попереднього обстеження жінки, метою якого є виявлення протипоказань для гормональної контрацепції.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.