Гормон вагітності: низький або високий рівень?

Людський хоріонічний гонадотропін, більше відомий як гормон вагітності — особливий гормон, що виробляється під час вагітності клітинами, що формують плаценту («передавальне ланка» між яйцеклітиною, прикріплюється до стінки матки, і організмом жінки). Рівень гормону вагітності вимірюється аналізом крові і сечі: за допомогою аналізу крові визначити рівень гормону можна приблизно через одинадцять днів після зачаття, а за допомогою аналізу сечі — через дванадцять-чотирнадцять днів після зачаття (саме на принципі визначення гонадотропіну в сечі грунтуються всі «домашні» тести на вагітність).

Якщо вагітність протікає нормально, рівень гормону вагітності стрімко зростає (у загальному випадку — подвоюється кожні сімдесят дві години). Пікових показників рівень гонадотропіну досягає в перші вісім-одинадцять тижнів вагітності, а потім починає знижуватися.

Що потрібно знати про гормон вагітності

 • У вісімдесяти п’яти відсотках всіх випадків нормально протікає вагітності рівень гормону вагітності збільшується вдвічі кожні сорок вісім — сімдесят дві години, і це абсолютно нормально. З перебігом вагітності та зростанням рівня гормону темпи збільшення кількості гормону в крові поступово знижуються.
 • Хоча показник гормону вагітності важливий, занадто покладатися на нього не варто: навіть якщо рівень гонадотропіну під час вагітності низький, дитина може народитися повністю здоровим. Результати ультразвукового дослідження, що проводиться після сьомої-восьмої тижня вагітності, куди точніше, ніж аналізи на гонадотропін.
 • Зміст хоріонічного гонадотропіну в крові або сечі вимірюється в мілі-міжнародних одиницях на мілілітр рідини. Рівень гонадотропіну менше п’яти мМО на мілілітр свідчить про те, що вагітність не настала, а показники вище двадцяти п’яти мМО на мілілітр свідчать про те, що зачаття відбулося успішно.
 • Як тільки рівень хоріонічного гонадотропіну сягає двох тисяч мМО / мл, трансвагінальне ультразвукове дослідження може виявити як мінімум зародковий мішок.
 • Один аналіз на гормон вагітності найчастіше не вважається достатньою підставою для діагностики. Якщо вагітність супроводжується якими-небудь ускладненнями, часто виконуються декілька аналізів на гонадотропін з інтервалом у кілька днів — для більш точного дослідження.
 • Для визначення терміну вагітності такий показник, як рівень гонадотропіну, не використовується, оскільки цифри можуть дуже сильно варіюватися.
 • Виділяють два основних види аналізів на гормон вагітності. Якісний аналіз дозволяє визначити наявність хоріонічного гонадотропіну в крові, а кількісний — виміряти точну кількість гормону в крові.
 • Норма

  Рівень гормону вагітності в залежності від термінів вагітності (показники можуть варіюватися у кожному конкретному випадку):

 • Третій тиждень вагітності: від п’яти до п’ятдесяти мМО / мл
 • Четвертий тиждень вагітності: до чотирьохсот двадцяти шести
 • П’ятий тиждень вагітності: від вісімнадцяти до семи тисяч трьохсот сорока мМО / мл
 • Шостий тиждень вагітності: від тисячі вісімдесяти до п’ятдесяти шести тисяч п’ятисот мМО / мл
 • Сьома — восьмий тиждень вагітності: від семи тисяч шестисот п’ятдесяти до двохсот двадцяти дев’яти тисяч мМО / мл
 • Дев’ята — дванадцята тиждень вагітності: від двадцяти п’яти тисяч семисот до двохсот вісімдесяти восьми тисяч мМО / мл
 • Тринадцята-шістнадцята тиждень вагітності: від тринадцяти тисяч трьохсот до двохсот п’ятдесяти чотирьох тисяч мМО / мл
 • Сімнадцята — двадцять четвертий тиждень вагітності: від чотирьох тисяч шістдесяти до ста шістдесяти п’яти тисяч чотирьохсот мМО / мл
 • Двадцять п’ята — сорокових тиждень вагітності: від трьох тисяч шестисот сорока до ста сімнадцяти тисяч мМО / мл
 • Що може означати занадто низький або високий рівень гормону вагітності?

  Низький рівень хоріонічного гонадотропіну в крові вагітної жінки може бути викликаний або яким-небудь ускладненням вагітності, або звичайною помилкою в підрахунках — саме з цієї причини через дві-три доби виконується повторний аналіз для дослідження динаміки рівня гормону. Низький рівень гормону вагітності може означати можливий викидень, ектопічна (позаматкова) вагітність, загибель яйцеклітини, в рідкісних випадках — похибку визначення терміну вагітності.

  Високий рівень хоріонічного гонадотропіну в крові може свідчити про помилку в визначенні терміну вагітності, молярну вагітність або вагітність двійнею.

  Гормон вагітності після завершення вагітності

  Через чотири-шість тижнів після того, як вагітність з якихось причин завершилася, рівень гормону вагітності повертається в норму — тобто кількість гонадотропіну в крові не перевищує п’яти мМО / мл. Процес зниження рівня гормону залежить від причини завершення вагітності (спонтанний викидень, кюретаж, аборт, природні пологи) і того, наскільки високий рівень гормону був у момент завершення вагітності.

  Які ліки впливають на рівень гормону вагітності?

  На такий показник, як рівень хоріонічного гонадотропіну в крові вагітності, не впливає ніщо — за винятком специфічних лікарських препаратів, що містять цей гормон (такі ліки часто застосовуються при лікуванні безпліддя). Всі інші лікарські препарати, будь то антибіотики, болезаспокійливі, оральні протизаплідні або інші гормональні препарати, ніяк не впливають на рівень гормону вагітності.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.