Гнів у дітей: його причини, наслідки та як з ним впоратися

Все батьки коли-небудь хотіли, щоб до їх дитині додавалася інструкція. Тільки уявіть, як було б здорово, якби малюк з’являвся на світ з докладним керівництвом, в якому розписувалися всі аспекти життя дитини — від зміни пелюшок до серйозних розмов на важливі теми. Така «інструкція» могла б розповісти вам, як змусити його їсти зелені боби, як зрозуміти, якщо він потрапив у погану компанію, як вселити в нього впевненість у своїх силах і рішучість домогтися успіху і що робити, коли він виходить з себе, влаштовуючи істерику .

Гнів — це емоція, властива всім людям, незалежно від віку. Виявляється, гнів можуть відчувати навіть немовлята. Це настільки звичайне явище, що в 80% зустрічаються у дітей у віці від одного року до чотирьох років. Приблизно 20% випадків — це напади гніву у дітей у віці двох років, і 10% — діти у віці чотирьох років. Але батькам часом важко зрозуміти, що робити, як діяти, коли дитина впадає в гнів. Однозначно відповісти на всі питання, пов’язані з гнівом у дітей (так як лінія поведінки батьків в кожному конкретному випадку залежить від причин, що викликали гнів, а їх незліченна кількість), можна, але можна більше дізнатися про цю проблему, що дає надію на благополучне вирішення конфлікту.

«Я хочу! Я вимагаю! »: Гнів у маленьких дітей

Агресивна поведінка — нормальне явище в розвитку дитини, і є різні стадії його формування та прояви. Вони можуть то припинятися, то проявлятися з новою силою. треба ставитися до цього без зайвої паніки і стежити за своєю поведінкою, так як пройде цей період агресивності або стане особистісної рисою вашої дитини, залежить тільки від батьків. Гнів — одна з основних і найважливіших емоцій людини, без якої неможлива агресія. Через гнів і агресію дитина намагається висловити свої потреби, контролювати оточення і стати незалежним. І попутно випробовує терпіння батьків.

Навіть тільки що народжена дитина вже може показати, коли він задоволений, а коли — ні. Його невдоволення проявляється в крику, русі тіла, виразі обличчя. У два місяці легко виділити із загального стану невдоволення емоцію гніву. Що ж стає причиною появи гніву у немовлят? Одна з перших причин — біль. Багато досліджень підтверджують припущення про те, що біль є вродженим пусковим механізмом гніву і, можливо, агресивної поведінки в цілому. Переживання гніву створює спонукання до дії, а не сама дія. А ось чи буде це дія агресивним, залежить від індивідуальних особливостей дитини і особливостей його оточення. Гнів викликає і будь-яке відчуття дискомфорту — голод, втома, стрес. Обмеження фізичної свободи також є причиною гнівною і агресивної реакції. Вже чотиримісячна дитина, якщо йому не давати деякий час ворушити руками, реагує гнівною мімічної реакцією, а семимісячний здатний встановити джерело обмеження і видати агресію по відношенню до цього джерела.

Психологічне обмеження, як і фізична, позбавляє людину свободи дій. Першим психологічним обмеженням в житті дитини є «не можна», яке батьки говорять йому при спробі освоїти великий і незнайомий світ. І чим старше стають діти, тим більш різноманітними будуть ці «не можна». Батьки можуть пригадати багато ситуацій, коли діти реагували гнівом на різні заборони, а також на їх кількість.

Перешкода у досягненні мети також може бути причиною гніву. Наприклад, малюк зосереджено зайнятий грою, а батьки відводять його за обідній стіл, то таке втручання, природно, буде сприйнято, як перешкоду, обмеження і викличе гнівну реакцію. Крім того, причиною гніву можуть бути певні емоційні стани. Помічено, наприклад, що в депресії печаль часто межує з гнівом. Почуття огиди до себе і іншим теж здатне викликати гнів і агресію. Часто в ситуації пригніченості, розчарування одночасно з емоцією гніву виникають і емоції відрази і презирства.

Гнів у немовлят — спосіб заявити про потреби

Психологи вважають гнів у немовлят невід’ємною частиною їх розвитку, так як такі примітивні прояви емоцій — плач, агресія — допомагають маленьким дітям заявити про свої потреби і домогтися їхнього задоволення.

Можете уявити, що було б, якби діти чемно мовчали, коли мама не встигла їх вчасно погодувати, вкласти спати або просто з необережності заподіяла біль? Якби вони не надривалися плачем, не сукали ніжками і не кричали? Тоді батьки б просто не знали, коли потрібно поміняти малюкові памперс, погодувати його або вкласти спати. Можна сказати, гнів — основний (і іноді єдиною доступний) спосіб спілкування грудничков зі світом.

Якщо ваша дитина демонструє гнів цього типу, пам’ятайте, що це абсолютно нормально, і ні в якому разі не приймайте його поведінку на свій рахунок. Звичайно, іноді від дитячих істерик хочеться рвати на собі волосся і лізти на стінку, але потрібно зберегти спокій, зробити глибокий вдих і запитати себе, чим може бути викликана така поведінка малюка: може, він зголоднів? Або йому потрібно змінити памперс? Або йому холодно (жарко)? Він дуже збуджений? Йому потрібна материнська ласка? У нього болить животик? Або його просто потрібно потримати на ручках і притиснути до грудей?

Дорослі теж відчувають роздратування, злість і гнів. Але дорослі на те й дорослі, щоб уміти самостійно справлятися з цими емоціями, не демонструючи їх оточуючим. Ви можете кипіти від гніву всередині, але зовні залишатися стриманими і спокійними. А ось у маленьких дітей немає таких стримуючих механізмів, вони ще не віддають собі звіту в своїх почуттях і не розуміють своїх реакцій. Тому якщо їм щось потрібно, вони цього вимагають.

Для батьків цілком природно засмучуватися через спалахів гніву у малюка, але не слід відповідати на його агресію власної. Пам’ятайте про те, що гнів для нього — це засіб пізнання навколишнього світу. І запасіться терпінням і оптимізмом — коли ваш малюк подорослішає, спалахи гніву у нього нікуди не подінуться, і ваше завдання — допомогти дитині справлятися з власним гнівом, щоб він не перетворився на приховану ворожість.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.