Глисти у дитини — самолікування дуже небезпечно

Яйця глистів часто знаходяться в грунті, на шерсті тварин , нарешті, на руках самої дитини, якщо він заражений, наприклад, гостриками. А так як дитина може возитися в піску, спілкуватися з тваринами і брати руки в рот, то він набагато більше ніж дорослий піддається ризику зараження глистами.

Що таке глисти

Глистами (гельмінтами) називають паразитичних черв’яків і їх яйця. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я глистами заражене не менше 80% населення, а деякі дослідники вважають, що цей відсоток значно більше. При цьому часто людина є носієм декількох видів глистів.

Глисти завжди є чужорідними для організму людини. Вони впливають на людину своїми виділеннями (секретами, екскрементами), викликаючи відповідну реакцію у вигляді алергії та запалення на місці впровадження в тканині паразита. Всі ці явища, як сніжний ком здатні викликати будь-які інші захворювання. Так, алергія на гельмінти може стати основою виникнення бронхіальної астми, хронічних шкірних захворювань і так далі. Глисти можуть викликати дисбактеріоз — придушення нормальної мікрофлори кишечника, що бере участь у процесі травлення і розвиток шкідливої умовно-патогенної мікрофлори. Нарешті, деякі гельмінти здатні викликати анемію (недокрів’я), особливо у дітей. А клубок глистів у кишечнику може стати причиною кишкової непрохідності.

Види глистів і способи зараження ними

Видів глистів дуже багато, але у дітей найчастіше зустрічаються круглі глисти (нематоди) — аскариди і гострики.

Аскариди — білі круглі черв’яки з гострими кінцями, довжиною понад 10 сантиметрів, які живуть в основному в тонкому кишечнику протягом декількох років, не прикріплюючись до його стінок. При цьому вони завжди рухаються в сторону, протилежну руху харчової маси і тому майже ніколи не виходять з калом. У калі під мікроскопом можна виявити яйця цього гельмінта, але і тут є трудність: яйця виділяються з калом не кожен день, тому для уточнення діагнозу кал на яйця глистів потрібно здавати кілька днів поспіль.

Гострики — також білі, але дуже дрібні глисти, довжиною до сантиметра. Живуть гострики в нижніх відділах товстої кишки до 1,5 місяців і відкладають яйця вночі в області заднього проходу. Гострики часто виходять з калом, коли їх багато, то їх легко помітити.

Аскаридами і гостриками дитина може заразитися через брудні руки, погано помиті овочі, фрукти та інші забруднені предмети, на які могли потрапити яйця глистів, виділених з калом хворих людей. Яйця аскарид і гостриків дуже стійкі у зовнішньому середовищі і можуть довгостроково зберігати життєдіяльність, наприклад, у грунті. Потрапляючи в організм дитини, яйця частково руйнуються в кислому середовищі шлунка (чим менша дитина, тим менш кисла середа в його шлунку, а значить, і менше перешкод для глистів), а частково досягають кишечника, де починають розвиватися в звичній для себе обстановці.

Для гостриків також характерно самозараження: хвора дитина розчісує область заднього проходу та статеві органи, яйця гостриків потрапляють на руки, а потім заносяться в організм через рот повторно.

Ознаки глистова інвазії у дітей

Аскариди викликають у дитини захворювання, яке називається аскаридозом. Ознаки аскаридозу майже ніколи не мають характерних особливостей. Можна помітити, що дитина стала погано їсти або, навпаки, у нього з’явився вовчий апетит. Діти з аскаридозом зазвичай бліді, мляві, менш рухливі, часто скаржаться на головні болі, запаморочення, нудоту, біль у животі, запори (кал у вигляді катишков або овечий кал) або проноси, характерні для дисбактеріозу. При тривалому перебігу аскаридозу можлива поява алергічних захворювань (різних шкірних висипань і навіть бронхіальної астми), кишкової непрохідності — аскариди згортаються в клубок і закупорюють просвіт кишечнику.

Якщо при обстеженні такої дитини яйця аскарид були виявлені хоча б в одній порції калу, то дитину проліковують. Якщо яєць глистів в калі не виявлено, а підозра на глистную інвазію залишається, проводять імунологічне дослідження крові для виявлення антитіл (імуноглобулінів) до аскарид.

Крім того, в калі часто виявляються явища дисбактеріозу, а в крові — низький гемоглобін (продукти життєдіяльності гельмінтів пригнічують кровотворну функцію), підвищена кількість еозинофілів (ознака алергізації організму) і деякі інші зміни.

Гострики викликають захворювання, яке називають ентеробіозом, для якого характерні ознаки, пов’язані з подразненням шкіри в області заднього проходу і статевих органів. Дитина погано спить, у сні часто скрипить зубами, стає дратівливою, плаксивою. В області заднього проходу можуть з’явитися расчеси, до яких часто приєднується інфекція, особливо в області статевих органів у дівчаток. Але ентеробіоз може тривало протікати і зовсім непомітно. При підозрі на ентеробіоз також призначаються аналізи калу на яйця глистів.

Як лікувати

Для лікування глистових інвазій у дітей є кілька досить ефективних і безпечних лікарських препаратів (лікувати потрібно одночасно всіх членів сім’ї). Призначати їх може тільки лікар, в даному випадку самолікування дуже небезпечно. І не варто думати, що так активно рекламуються в ЗМІ рослинні протиглисні засоби безпечніші, і їх можна давати дітям без призначення лікаря. Все якраз навпаки: сучасні лікарські протиглисні препарати набагато безпечніше для дитини.

Основним методом лікування ентеробіозу у дітей є профілактика повторного зараження. Для цього дитині треба частіше потрібно мити руки і міняти білизну, проглажівая його після прання з двох сторін.

Глистові інвазії у дітей — це найчастіше хвороба брудних рук.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.