Глисти у дітей — якщо черв’яки з’їдають зсередини

Багато дитячі хвороби викликаються вірусами-збудниками або шкідливими бактеріями, проте існує ще одна форма життя, здатна завдати здоров’ю дитини великої шкоди — паразити. До числа паразитів відносяться всі види глистів або гельмінтів (від грец. Helminthos — черв’як), а також найпростіші організми. Глисти у дітей або гельмінтоз — серйозне захворювання, яке загрожує різними наслідками. Особливо небезпечно те, що деякі види гельмінтів потрапляють в лімфатичну і кровоносну систему поширюються по всьому організму. У буквальному сенсі глисти починають «з’їдати» людину зсередини, залишаючи відходи життєдіяльності, що викликають інтоксикацію.

Симптоми гельмінтозу

Існує цілий ряд симптомів, які супроводжують гельмінтоз. Мало хто здогадується, що банальна втома може бути наслідком глистових інвазій. У малюка, який заразився глистами, відразу починає погіршуватися апетит, причому не хоче їсти навіть улюблені страви, йому хочеться з’їсти солодкого. Спостерігаються болі і судоми в животі, нудота (особливо вранці), понос. Нерідко дитина стає вередливою, дратівливою, у нього порушується сон, уві сні може спостерігатися скрегіт зубами (хоча на сьогоднішній день учені сперечаються, чи є скрегіт ознакою гельмінтозу), випорожнення сечового міхура, покашлювання (сухий кашель без ознак застуди).

У малюка, зараженого глистами, з’являються темні кола під очима, шкіра стає блідою, щоки вкриваються пудроподобной висипом, з рота може з’явитися неприємний запах. Нерідко глисти є причинами виникнення у дітей алергічних реакцій, атопічного дерматиту, нейродерміту або діатезу. Також глисти викликають свербіння в задньому проході і не рідко стають причиною розвитку вульвовагініту у дівчаток.

Глисти викликають у дітей затримку фізичного та розумового розвитку, при гельмінтозі пізніше настає статеве дозрівання, спостерігається розлади пам’яті та мислення.

При проведенні аналізу крові, у заражених гельмінтами відзначається зниження гемоглобіну, підвищена кількість еозинофілів і ШОЕ. Виявити глистяні інвазії за допомогою аналізу калу складно. Вони живуть за певними циклами, і не завжди їх цикл збігається з часом здачі аналізів.

Види глистів

 • Гострики — білі черв’яки завдовжки 5-6 мм, мешкають в основному в тонкому кишечнику. Відкладають яйця в районі заднього проходу, в результаті чого виникає свербіж. Нерідко їх можна спостерігати в калових масах. Яйця з заднього проходу можуть потрапляти на руки, одяг і постільну білизну, звідки можуть потрапити в ротову порожнину і поширитися в організмі. Вилазячи з анального отвору гострики можуть заповзати дівчаткам в статеві органи і сечовивідні шляхи, викликаючи там запалення. Також гострики викликають запалення апендикса, при попаданні всередину червоподібного відростка.
 • Аскариди — великі круглі черв’яки, довжина яких може досягати півметра, мешкають в основному в тонкому кишечнику. Є причиною виникнення непрохідності кишечнику, захворювань печінки та підшлункової залози, нерідко проникають у дихальні органи, можуть викликати пневмонію, напади кашлю з виділенням кривавої мокротиння, ядуха. Постійне знаходження аскарид у кишечнику викликає розвиток дисбактеріозу, може призвести до запалення стінки кишечника. Найнебезпечніше те, що аскариди можуть проникати в лобові пазухи, в органи сечостатевої системи, слізно-носовий канал, зовнішній слуховий прохід і середнє вухо.
 • волосоголовці — круглі черв’яки, довжина 2 — 5 см, спереду на тілі хробака є волосовидний кінець, який дозволяє міцно прикріпитися до стінок кишечника.
 • Більше того, окрім гельмінтів, в організмі людини можу проживати до 300 видів різних паразитів: лямблії, опісторхоз, філярії, сальмонела, трихінели, анкілостома і ін

  Джерела зараження

  Виділяють три джерела попадання різних глистів в організм. Гельмінти можуть потрапити в організм у вигляді яєць, через контакт з грунтом (діти чіпають пісок, землю), водою, через немиті овочі, фрукти. Не рідко джерелом паразитів стає погано просмажене м’ясо великої рогатої худоби або риби. Не виключено зараження глистами і через звичайний тактильний контакт: через речі, предмети побуту, зараженої людини, через контакт з тваринами.

  Крім того, паразитів можна отримати «у спадок», в утробі матері через плаценту, при годуванні груддю.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.