Глід — такий корисний чагарник

Лікарські властивості глоду були відомі ще в давнину, настоями і відварами , приготованими з глоду, лікували нервові та серцеві розлади, простудні захворювання, знімали втому. З тих пір пройшло багато сторіч, але глід і сьогодні знаходить застосування в якості лікарського засобу. На території Росії виростають декілька видів глоду, найпоширеніші з них — глід звичайний (колючий) і глід криваво-червоний.

Глід звичайний являє собою чагарник або невелике дерево заввишки близько 10 м з гладкою сірою корою. Молоді пагони темно-червоні, з колючками. Листя на гілках голі, до 5 см завдовжки, зверху темно-зелені, знизу — світліші, на опушених черешках. Квітки — білого або рожевого кольору, з п’ятьма пелюстками, зібрані в суцвіття. Плоди — червоно-коричневого кольору, діаметром до 1 см, соковиті, з двома-трьома кісточками, кулясті. Глід звичайний в природі виростає на європейській частині нашої країни. Зустрічається в лісах на галявинах, росте повільно, не боїться посухи і морозів.

Глід криваво-червоний або сибірський має меншу висоту (до 4 м), гілки пурпурно-коричневого кольору з пагонами, звичайно несучими нечисленні товсті, прямі колючки довжиною до 5 см. Листя блискучі, з обох боків коротковолокнистого, плоди з трьома- чотирма кісточками, з борошнистою м’якоттю. Глід криваво-червоний росте на сході європейської частини нашої країни, в Сибіру, Забайкаллі, Середньої Азії. Зустрічається в лісовій, лісостеповій та степовій зонах, на узліссях лісів, по берегах річок.

Цвітуть обидва види глоду в травні-червні. Плоди дозрівають у вересні-жовтні.

Хімічний склад глоду і його вплив на організм людини

У плодах, листках, пагонах, насінні і квітках глоду міститься багато біологічно активних речовин, які беруть участь у регуляції обмінних процесів в організмі людини. У пагонах і плодах містяться цукри, холін, ацетилхолін, ефірні олії, вітаміни групи В, С, каротин, сапоніни, флавоноїди, дубильні і гіркі речовини, корисні жирні органічні кислоти. Встановлено також наявність у глоді тритерпенових кислот (олеановую, урсолової, кратеговой), що підсилюють кровообіг в кровоносних судинах, що постачають кров’ю серцевий м’яз і головний мозок і підвищують чутливість серцевого м’яза до дії серцевих глікозидів (лікарських препаратів, які застосовуються при серцевій недостатності, вони змушують серцеву м’яз скорочуватися сильніше і рідше).

Глід надає стимулюючу дію на серцевий м’яз, зменшує відчуття важкості і стискання у ділянці серця, знижує артеріальний тиск, зменшує болі, покращують мозковий кровообіг і кровообіг в кровоносних судинах, що живлять серцевий м’яз, знижують збудливість центральної нервової системи, знімають розумову і фізичну втому, підвищує працездатність.

Застосування глоду

Лікарські препарати, отримані з глоду, застосовуються при функціональних (без змін будови органа) розладах серцевої діяльності, нападах болю в серці посиленого серцебиття, вегето-судинної дистонії, нервовому виснаженні, безсонні, порушеннях мозкового кровообігу.

Настої з плодів і квіток глоду приймають при ревматизмі, набряках, атеросклерозі, підвищеній функції щитовидної залози, мігрені, неврозах, епілепсії, підвищеному артеріальному тиску.

З кори молодих гілок, зібраних ранньою весною, готують відвари, які застосовують як в’яжучий (при проносах) і жарознижуючий засіб.

Плоди, зібрані пізньої осені, вживають у свіжому вигляді, варять варення, компоти, киселі, використовують як начинку для пирогів. Плоди і листя використовують для заварки замість чаю.

Заготівля і зберігання лікарської сировини

Квітки заготовляють на початку цвітіння, у вигляді бутонів (не можна збирати квіти вранці, коли вони покриті росою, і після дощу) і відразу ж сушать на свіжому повітрі під навісом, розстилаючи тонким шаром. Зберігають висушені квіти в закритих ящиках або скляній тарі протягом року.

Плоди заготовляють восени, після повного дозрівання і опадання листя, сушать при температурі близько 50 ° С в духовці, потім провітрюють, відокремлюють домішки і зберігають у скляній тарі або мішках з щільної тканини протягом двох років.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Народні поради. Додайте в закладки постійне посилання.