Гліцин: побічні ефекти — рідкісні алергічні реакції

Гліцин — це лікарський препарат, який зазвичай призначають у складі комплексного лікування для поліпшення обміну речовин в клітинах головного мозку. Цей препарат дуже добре поєднується з багатьма ліками, що застосовуються для лікування нервових і психічних захворювань і практично не має побічних ефектів.

Чи може гліцин надавати які-небудь побічні ефекти

Гліцин практично не має побічних ефектів тому, що він є амінокислотою, яка входить до складу тканин людини. Гліцин є природною складовою багатьох білків, він бере участь в утворенні пуринових підстав (вони потім входять до складу нуклеїнових кислот, які є основою спадковості) і порфіринів (пігментів, що входять до складу багатьох біологічно активних речовин, наприклад, гемоглобіну).

На центральну нервову систему (ЦНС) гліцин діє заспокійливо, так як є нейромедіатором (речовиною, що приймають участь у передачі нервових імпульсів), гальмуючим передачу збудження. Він пригнічує виділення глютамінової кислоти, яка надає збудливу дію на ЦНС і посилює виділення іншого біологічно активної речовини ГАМК (гамма-аміномасляної кислоти), що надає на ЦНС гальмівний вплив і сприяє кращому засвоєнню глюкози, тобто отриманню додаткової енергії, необхідної для підвищення обміну речовин в клітинах головного мозку і загальної розумової працездатності.

Гліцин надає Антиадренергічні дію, тобто пригнічує дію адреналіну — гормону стресу, який викликає підйом артеріального тиску (АТ), посилене серцебиття і збільшення числа дихальних рухів. В дуже великих дозах він може викликати падіння артеріального тиску. Такі великі дози застосовуються при лікуванні ішемічних інсультів і наслідків черепно-мозкових травм. Тому, якщо у хворих виявляється АД, що має тенденцію до зниження, призначати гліцин в дуже великих дозах не варто.

Єдиними побічними ефектами гліцину є алергічні реакції. Алергія може розвиватися на будь-яку речовину, в тому числі на речовину, яка входить до складу власних тканин людини. Тому при підвищеній чутливості організму до гліцину застосовувати його не варто. Алергічні реакції на гліцин зустрічаються вкрай рідко, але важко передбачити, як саме буде протікати цей процес: у вигляді зудить, кропив’янки, набряку Квінке або анафілактичного шоку. При цьому з кожним новим прийомом препарату, що викликає алергічну реакцію, тяжкість її збільшується.

Коли гліцин принесе хворому полегшення

Гліцин — це лікарський препарат, який впливає на метаболічні процеси (обмін речовин) в клітинах головного мозку. Це процес тривалий, тому для того, щоб проявився його лікувальний ефект, потрібен час. Крім того, гліцин в більшості випадків призначають у складі комплексного лікування. Він посилює ефект протисудомних, заспокійливих (седативних), що знімають тривожність, поліпшують настрій препаратів. Гліцин також знижує побічні ефекти цих препаратів.

Застосовують його при лікуванні різних неврологічних і психічних захворювань, що супроводжуються підвищеною дратівливістю, агресивністю, порушенням адаптації в суспільстві, тривожністю, депресією, зниженням розумової працездатності. Під дією гліцину всі ці симптоми поступово зменшуються.

Відмінною особливістю гліцину є його здатність впливати на обмін речовин. Це дозволяє йому в деякій мірі пригнічувати тягу до спиртних напоїв і опіатів у хворих, що страждають хронічним алкоголізмом і опійної наркоманією. Його завжди призначають таким хворим у складі комплексного лікування.

Так як гліцин збільшує виділення в нейронах ГАМК, яка підвищує здатність нейронів засвоювати глюкозу, в клітинах підвищується енергетичний обмін. А велика кількість енергії завжди активізує і всі інші види обміну речовин. У тому числі активізується білковий обмін, що сприяє відновленню нейронів, ушкоджених якимось патологічним процесом або травмою. Ці процеси призводять до підвищення розумової працездатності, деякому поліпшенню пам’яті і відновленню інтелекту. Крім того, така дія гліцину сприяє придушенню потягу до солодощів, тому гліцин іноді призначають у складі комплексної терапії ожиріння.

Особливе значення гліцин має при лікуванні наслідків черепно-мозкових травм і ішемічних інсультів. Відновлення обміну речовин в пошкоджених, але ще живих нейронах дозволяє чітко відокремити вогнище ураження головного мозку (то є загиблі клітини) і відновити втрачені зв’язки між нейронами. Це сприяє більш швидкій реабілітації хворих.

Гліцин — це лікарський препарат, який практично не має побічної дії.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.