Гліцин: передозування в науковій літературі не описана

У науковій літературі немає опису передозування гліцину, так як цей препарат є амінокислотою, яка міститься в організмі людини — він бере участь в обміні речовин клітин головного мозку. Але при цьому неправильно вважати, що чим більше приймати гліцину, тим він ефективніший.

На чому заснований ефект гліцину

Гліцин (амінооцтова кислота) входить до складу багатьох біологічно активних речовин і білків, так як є амінокислотою. Гліцин позитивно впливає на обмін речовин в клітинах тканини головного і спинного мозку (нейронах), збільшуючи в них здатність засвоєння глюкози. Засвоєння додаткової кількості глюкози в свою чергу сприяє активізації всіх інших видів обміну речовин в центральній нервовій системі (ЦНС). Для відновлення нейронів після різних впливів (травм, інтоксикацій, інсульту і так далі) велике значення має активізація білкового обміну речовин, і гліцин цьому сприяє. Він оберігає нейрони також від пошкодження різними токсинами і вільними радикалами.

Гліцин також пригнічує дію адреналіну — речовини, яка приводить організм в «бойову готовність», активізуючи древній механізм відсічі ворогу, який можна коротко назвати «бий або біжи». Під дією адреналіну звужуються кровоносні судини, підвищується артеріальний тиск (АТ), частішає серцебиття, збільшується число дихальних рухів, активізується діяльність ЦНС. Пригнічуючи дію адреналіну, гліцин діє заспокійливо, він знижує всі вегето-судинні прояви: знижується артеріальний тиск, зменшується тахікардія, відновлюється нормальне число дихальних рухів, проходить підвищена пітливість. Але, крім того, гліцин сприяє виробленню додаткової кількості ГАМК (гамма-аминомаслянной кислоти), яка також надає гальмівну дію на ЦНС.

Таким чином, гліцин володіє нейропротекторная (захищає нейрони), антитоксичні, антиоксидантну, заспокійливою дією на ЦНС. Він діє досить повільно, тим не менш, ефективність цього препарату доведена численними дослідженнями. Він заспокоює, знімає нервово-психічна напруга, агресію, конфліктність, збільшує шанси хворих на соціальну адаптацію. Крім того, він зменшує депресію, відновлює нормальний сон, збільшує розумову працездатність. При важких ураженнях центральної нервової системи (у тому числі при інсульті та руйнує дії на мозок алкоголю) він зменшувати вираженість загальномозкових розладів.

В яких дозах приймають

Незважаючи на те, що гліцин входить до складу тканин організму людини і здатний покращувати функції головного мозку, було б помилково думати, що чим більшого доза, тим він ефективніший. Сьогодні розроблені інструкції (в тому числі дозування) по застосуванню цього препарату при самих різних станах і захворюваннях. Тим не менш, все більше дослідників починають дотримуватися думки, що дози гліцину повинні підбиратися індивідуально, так як різні організми мають потребу в цьому речовині в різних кількостях через індивідуальних особливостей обміну речовин.

В основному його застосовують по одній таблетці (0,1 г або 100мг) два-три рази на день протягом двох-чотирьох тижнів. Таблетку кладуть під язик і тримають там до повного розсмоктування. Можна покласти таблетку за щоку або розтерти її в порошок і також покласти під язик або за щоку. Через деякий час за рекомендацією лікаря курс лікування можна повторити. Так призначають гліцин при зниженні розумової працездатності, високих емоційних і інформаційних навантаженнях, зниженні пам’яті, концентрації уваги, а також при затримці розумового розвитку у підлітків і при хронічному алкоголізмі.

Дітям до трьох років з наслідками перинатальних (розвилися в другій половині вагітності, під час пологів і в перший тиждень після пологів) уражень головного мозку та черепно-мозкових травм призначають по половині таблетки (0,05 г або 50 мг) два- три рази в день. Курс лікування — одна-два тижні, після чого половину таблетки дають один раз в тиждень. Всього на курс лікування дитині до трьох років призначають від 2 до 2,6 г гліцину. Діти старше трьох років отримують таку ж дозу препарату, як і дорослі.

При безсонні або порушенні процесу засипання гліцин приймають за 20 хвилин до сну або безпосередньо перед сном. Дітям до трьох років дають половину таблетки, а старше трьох років і дорослим — по таблетці під язик.

Великі дози препарату показані тільки в перші дні після ішемічного інсульту. У цьому випадку максимальний ефект виходить від призначення гліцину в перші три-шість годин після інсульту. Хворому протягом п’яти днів призначають гліцин по 1 г (10 таблеток по 100 мг), розчиняючи його у невеликій кількості води. З 6-го по 30-ий день захворювання гліцин призначається по одній-дві таблетки три рази на день.

Передозування від високих доз гліцину не буває, але потрібно стежити за АТ хворого, так як гліцин може сприяти його зниження. Якщо у хворого низьке ПЕКЛО, то у великих дозах гліцин призначати не варто.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.