Гліцин дітям: призначає тільки лікар

Гліцин — це лікарський препарат, який можна призначати, як дорослим, так і дітям. Він покращує обмін речовин в клітинах головного мозку (нейронах), заспокоює, покращує сон. Тому його досить часто призначають педіатри і дитячі неврологи. Але самостійно батьки його не можуть давати своїм дітям.

За яких проблемах дітям потрібне призначення гліцину

Найчастіше ці проблеми починаються ще у внутрішньоутробному періоді, під час пологів і протягом тижня після пологів і називаються перинатальними ураженнями нервової системи (ППНС). Найчастішою причиною ППНС є гіпоксія плоду — недостатнє постачання головного мозку плода киснем, яке розвивається через порушення кровообігу. Клітини головного мозку дуже чутливі до гіпоксії і при тривалому її перебігу центральна нервова система може значно постраждати. Порушення можуть бути від незначних, не завжди відразу помітних, до повної інвалідизації дитини надалі.

Травми головного мозку, гостра гіпоксія можуть статися і під час пологів. У післяпологовому періоді гіпоксію у новонародженого можуть викликати порушення з боку дихальної та серцево-судинної системи.

Діти з незначними ППНС гірше беруть груди, переривають смоктання криком, часто відригують і так далі. Лікування такі діти повинні почати отримувати якомога раніше, його призначають в пологовому будинку, а потім продовжують в амбулаторних умовах у дитячій поліклініці. Дітей з важкими ППНС лікують у стаціонарі, куди їх переводять з пологового будинку і тільки після стабілізації загального стану переводять на амбулаторне лікування.

З часом діти з ППНС можуть відставати у фізичному та нервово-психічному розвитку, страждати частими головними болями і так далі. Тому так важливо своєчасно розпочате адекватне комплексне лікування.

Причиною стійких змін з боку центральної нервової системи можуть бути і черепно-мозкові травми, нейроінфекції. Ці захворювання також вимагають своєчасно розпочатого комплексного лікування, до складу якого часто входить гліцин, який добре поєднується з іншими лікарськими препаратами.

Як гліцин діє на дітей з різними ураженнями головного мозку

Гліцин — це замінима амінокислота, яка присутня в організмі людини. Цей препарат виявляє заспокійливу, антиоксидантну, антитоксичну і метаболічну дію на центральну нервову систему.

Механізм дії гліцину полягає в тому, що він, будучи нейромедіатором (речовиною, за допомогою якого передаються нервові імпульси з нейрона на нейрон), гальмує передачу нервових імпульсів іншого нейромедіатора — адреналіну. Адреналін викликає звуження кровоносних судин, підвищення артеріального тиску, тахікардію, почастішання дихальних рухів і збудження центральної нервової системи (ЦНС). Гліцин пригнічує дію адреналіну і викликає прямо протилежну реакцію. Заспокійлива дія посилюється і підвищеним виділенням під впливом гліцину ГАМК (гамма-аміномасляної кислоти), яка також викликає гальмування ЦНС.

Гліцин також впливає на обмін речовин, він сприяє кращому засвоєнню глюкози нервовими клітинами. А так як глюкоза є джерелом енергії, то прискорюються і всі інші види обміну речовин. Для відновлення пошкоджених нейронів особливе значення має нормалізація білкового обміну.

У результаті під впливом гліцину дитина грудного віку стає спокійніше, він смокче груди не перериваючись, спокійно спить і набагато менше відригує. Краще йде фізичний і нервово-психічний розвиток дитини: він додає у вазі і починає поступово порівнюватися з нервово-психічному розвитку з однолітками.

У дітей дошкільного та шкільного віку проходять головні болі, дошкільнята краще адаптуються в колективі дитячого садка, школярі — в школі. Підвищуються й інтелектуальні можливості: діти краще засвоюють шкільний матеріал і будь-які нові навички.

Протипоказання гліцин і побічні ефекти, що виникають при його застосуванні

Гліцин протипоказаний тільки при підвищеній чутливості до нього організму дитини. Тому, якщо після прийому декількох таблеток у малюка з’явилася на шкірі висип, продовжувати лікування ні в якому разі не можна: алергічні реакції мають особливість виявлятися у все більш важких формах при кожному новому прийомі речовини, що викликала алергію.

З побічних ефектів відомі тільки алергії. Але іноді гліцин надає атипове дію на дитину: він стає збудливим, нервовим. З’являються страхи, порушується сон. Це індивідуальні реакції, але вони, звичайно ж, вимагають відміни препарату.

Як правильно давати дитині гліцин

Призначає дитині гліцин тільки лікар, підбираючи індивідуально дозу і спостерігаючи за реакцією дитини. Маленьким дітям таблетку розтирають, розводять невеликою кількістю води і дають випити. Дітям дошкільного і шкільного віку таблетку (цілу або розтерту в порошок) можна дати під язик або за щоку.

Гліцин може призначати дітям тільки лікар.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.