Глибокий карієс: наслідки безвідповідальності

загрузка...

Про карієс чули всі, навіть діти. Їм регулярно лякають нас по телевізору, рекламуючи зубну пасту і послуги стоматологів. Наскільки дійсно небезпечний карієс, і коли його краще лікувати, на самому початку, коли на зубі тільки-тільки з’явилася пляма або, може бути, коли з’являться більш виражені прояви?

Що таке карієс і причини його появи

Карієс — це патологічний процес, в результаті якого тверді тканини зуба спочатку втрачають надають їм міцність мінеральні солі, а потім руйнуються. У результаті руйнування коронки зуба відкривається доступ до м’яких тканин зуба, туди потрапляє інфекція і починається запальний процес.

Причина карієсу — руйнування (роз’їдання) твердих тканин зуба ферментами бактерій, які завжди присутні в порожнині рота, в тому числі на поверхні зубів. Якщо зуби своєчасно не чистити, то бактерії розмножуються у великій кількості. Вони скупчуються на поверхні зубів під зубним нальотом (зубний наліт складається із залишків їжі, продуктів обміну і ферментів бактерій), руйнуючи емаль і дентин зубів.

Карієс починається непомітно, з невеликого білого або коричневого плями на зубі, потім роз’їдається емаль (поверхневий карієс), дентин (середній карієс) і, нарешті, відкривається порожнину зуба, уражаються його м’які тканини (глибокий карієс).

Стадія плями — це процес втрати зубом мінеральних солей, його можна відновити, не вдаючись до бормашини і пломбуванню. Поверхневий і середній карієс також лікується досить просто, а ось глибокий карієс може доставити такі неприємності, як сильний зубний біль і численні ускладнення.

Як проявляється глибокий карієс

Якщо на початкових стадіях розвитку карієсу зубний біль була періодичної від будь-яких хімічних або термічних подразників (солодке, кисле, солона, холодна, гаряча їжа), то при глибокому карієсі з’являються ще й болю при механічному роздратуванні тканин зуба при жуванні. Це відбувається тому, що при глибокому карієсі у коронки зуба утворюється настільки великий отвір, що частки їжі безперешкодно потрапляють в порожнину зуба і травмують м’які тканини (пульпу). А в пульпі зуба міститься велика кількість нервових закінчень, подразнення яких і викликає зубний біль.

Зовні можна побачити зруйнований зуб і глибоку каріозну порожнину. При дотику до дну цієї порожнини інструменту стоматолога хворий відчуває сильний зубний біль.

Глибокий карієс небезпечний тим, що відкривається доступ до м’яких тканин і бактерії, що постійно перебувають у порожнині рота, никнуть в пульпу, викликаючи в ній запальний процес — пульпіт. Пульпіт з’являється найсильнішої зубним болем, яка може посилюватися вночі, під час сну. Якщо пульпіт вчасно не пролікувати, то інфекція проникне далі, в періодонт — в’язку, яка утримує зуб у комірці щелепи. Далі інфекція може перейти на кістку щелепи або через кровоносні судини потрапити в будь-яку ділянку тіла або у внутрішні органи. Саме тому так небезпечні каріозні зуби для людей з хронічними запальними захворюваннями — це як постійно тліюча головешка, яка в будь-який момент може викликати пожежу.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.