Глаукома — в перспективі можлива сліпота

Глаукома — це група, в яку входять різні очні захворювання, здатні привести до пошкодження зорового нерва і, в деяких випадках, до втрати зору. Такі ушкодження часто, хоча і не завжди, бувають викликані аномально високим внутрішньоочним тиском.

Глаукома знаходиться на другому місці серед причин, що викликають втрату зору. Вона може викликати ушкодження поступово і іноді людина її ознаки, тільки коли хвороба перебуває на пізніх стадіях розвитку. У найпоширенішого виду глаукоми — відкритокутової глаукоми, протягом довгого часу немає ніяких симптомів, крім поступової втрати зору.

Рання діагностика і лікування можуть звести до мінімуму або запобігти пошкодження зорового нерва і обмежити пов’язану з глаукомою втрату зору. Дуже важливо регулярно проходити обстеження у офтальмолога, в тому числі, вимірювати внутрішньоочний тиск.

Симптоми

У двох найбільш поширених типів глаукоми — відкритокутовій і закритокутової глаукоми — зовсім різні симптоми. Первинними симптомами відкритокутової глаукоми є:

 • Поступове погіршення периферійного зору, звичайно, в обох очей.
 • тунельного зору — на пізніх етапах розвитку захворювання.
 • Симптоми гострої закритокутової глаукоми:

 • Сильний біль в очах
 • Нудота і блювання
 • Раптові порушення зору часто — при слабкому освітленні
 • Помутніння зору
 • Гало навколо джерел світла
 • Червоні білки очей
 • При появі хоч би двох симптомів гострої закритокутової глаукоми потрібно негайно звертатися за медичною допомогою.

  Первинною називають глаукому (будь-якого типу), якщо причина її розвитку невідома. Вторинна глаукома розвивається в результаті пошкоджень очей, запальних процесів, пухлин, діабету, і також на пізніх стадіях катаракти. При вторинній глаукомі у пацієнта, поряд зі звичайними симптомами глаукоми, спостерігаються і ознаки основних порушень.

  Оскільки найбільш помітні симптоми глаукоми з’являються лише на пізніх стадіях її розвитку, потрібно проходити регулярні медичні обстеження, щоб запобігти цьому і багато інших захворювань. Фахівці рекомендують обстежитися кожні три-п’ять років пацієнтам старше сорока років, у яких немає факторів ризику по глаукомі, і кожен рік — людям старше шістдесяти років, незалежно від наявності факторів ризику.

  Причини

  З причин, які поки не цілком зрозумілі лікарям, підвищений внутрішньоочний тиск зазвичай пов’язане з ушкодженням зорового нерва, яке характерно для глаукоми. Тиск підвищується через скупчення занадто великого обсягу водянистої вологи, або внутрішньоочної рідини, яка постійно секретується в передній частині очі.

  Водяниста волога зазвичай виводиться з ока через спеціальну систему дренування — там, де стикаються райдужна оболонка і рогівка ока. Коли система не працює нормально, водянисті волога виводиться повільніше, ніж зазвичай, і тиск усередині ока підвищується.

  Первинна відкритокутова глаукома

  При первинній відкритокутовій глаукомі дренажний кут між райдужкою і рогівкою залишається відкритим, але дренажні канали, або трабекулярная мережу, частково заблоковані мікроскопічними частинками, і відтік водянистої вологи відбувається занадто повільно. Це призводить до застою рідини і підвищення тиску всередині очі. Пошкодження зорового нерва відбувається безболісно і так повільно, що значна втрата зору може відбутися до того, як людина усвідомлює проблему.

  Закритокутова глаукома

  При цьому порушенні райдужна оболонка випинається вперед, через що дренажний кут звужується або блокується. Внутрішньоочний тиск при цьому збільшується швидше, ніж при закритокутовій глаукомі. Найбільш часто напад починається раптово — це гостра закритокутова глаукома, але іноді це захворювання протікає в хронічній формі. Часто закритокутова глаукома розвивається у людей, у яких від народження аномально вузький дренажний кут. Однак це незначне відхилення може залишатися непоміченим протягом усього життя, якщо не викликає яких-небудь проблеми.

  Однак раптове розширення зіниць у людей з вузьким дренажним кутом може стати тригером гострої закритокутової глаукоми. Зіниці можуть розширюватися через темряву, слабкого освітлення, стресу, збудження і деяких препаратів. Наприклад, розширення зіниць викликають деякі антигістамінні (дезлоратадин і цетиризин), трициклічні антидепресанти, краплі для очей, наркотичні засоби.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.