Гланди — чи варто їх видаляти?

Піднебінні мигдалини або, як їх багато хто називає, гланди — органи імунної системи, які являють собою скупчення лімфоїдної тканини. Вони розташовуються на кордоні між порожниною рота і глоткою, в нішах, які утворені піднебінні дужки.

Для чого людині потрібні гланди

Ці утворення беруть участь у захисті організму від мікробів. Повітря, яке вдихає людина, або їжа, яку він вживає, проходять через глотку. Піднебінні мигдалини разом з іншими органами імунної захисту беруть участь у знищенні бактерій.

Коли мікроорганізми потрапляють на мигдалини, вони розпізнаються клітинами імунної системи. Після цього запускається каскад реакцій, спрямований на формування імунітету до цих бактерій. Потім спеціальні клітини, які називаються макрофаги, знищують збудників інфекційних захворювань.

гланди проявляють найвищу активність в дитячому віці, тому в цей період захворювання мигдалин зустрічаються найчастіше. Якщо з повітрям або їжею в організм потрапляє занадто багато хвороботворних мікробів, а імунітет ослаблений через переохолодження або інших причин, то гланди не справляються зі своїм завданням. У таких ситуаціях вони запалюються, тобто розвивається тонзиліт. Це захворювання буває гострим і хронічним.

Гострий тонзиліт

Гострий тонзиліт (ангіна) являє собою загальне інфекційне захворювання, яке найчастіше викликають стрептокок, золотистий стафілокок або пневмокок. Першими ознаками ангіни є біль у горлі у спокої і при ковтанні, їх вираженість поступово наростає. Підвищується температура тіла, погіршується самопочуття людини. З рота з’являється неприємний запах.

Існує кілька форм гострого тонзиліту:

 • Катаральна, при якій мигдалини стають набряклими і почервонілими;
 • Фолікулярна, коли на поверхні гланд у вигляді крапок видно нагноівшіеся фолікули;
 • Лакунарна, при цьому в лакунах (заглибинах на поверхні мигдалин) видно гнійні пробки або рідкий гній.
 • Іноді запалення поширюється на лімфатичні вузли, розташовані під нижньою щелепою і у верхніх відділах шиї. Людина відчуває неприємні відчуття в цих областях. Там же можна промацати хворобливі і збільшені лімфатичні вузли.

  Лікування ангіни обов’язково має починатися з застосування антибіотиків. Зазвичай призначаються такі засоби, як амоксиклав, біопарокс. Одночасно потрібно використовувати антисептичні препарати, що застосовуються місцево. Вони надають знеболюючу дію і зменшують запалення. До таких засобів належать гексорал, гексаспрей, стопангін, тамтум верде.

  Хронічний тонзиліт

  Хронічний тонзиліт зазвичай розвивається після перенесеної в минулому ангіни або інших інфекційних захворювань, при яких уражається слизова оболонка зіву (наприклад, при скарлатині, дифтерії чи кору). Але в деяких випадках хронічне запалення мигдалин виникає без попереднього гострого процесу.

  Наявність в організмі хронічних вогнищ інфекції, таких, як синусити (запалення придаткових пазух носа) і каріозні зуби, сприяє розвитку тонзиліту. Часті переохолодження, нераціональне харчування, викривлення носової перегородки і схильність до алергічних захворювань також відіграють велику роль у формуванні тривалого запалення гланд.

  При хронічному тонзиліті періоди загострення чергуються з ремісіями (періодами, коли ознаки запалення мигдалин слабшають або зникають повністю). Через те що симптоми захворювання найчастіше виражені слабо, багато тривалий час не звертаються до лікаря. Але якщо хронічний тонзиліт не лікувати, можуть розвинутися ураження нирок, ревматизм, тиреотоксикоз, захворювання шкіри.

  Симптоми хронічного тонзиліту:

 • Почервоніння і потовщення у вигляді валиків країв піднебінних дужок;
 • Рубцеві спайки, які виникає між гландами і піднебінні дужки;
 • Збільшення гланд в розмірі, при цьому вони стають пухкими. У тих випадках, коли мигдалики стають дуже великими, утрудняються ковтання і дихання, змінюється голос;
 • Скупчення «сирнистий» пробок у лакунах мигдаликів. Вони мають неприємний запах і іноді самостійно виділяються з гланд;
 • Збільшення шийних лімфатичних вузлів;
 • Незначне підвищення температури тіла, яке зберігається впродовж багатьох місяців;
 • Часті ангіни (більше одного разу на рік).
 • При компенсованій формі захворювання, коли переважають місцеві симптоми, проводиться консервативне лікування. Для того щоб підвищити захисні сили організму, їжа повинна містити достатню кількість всіх необхідних вітамінів. Також для корекції імунітету призначаються такі препарати, як бронхомунал, рибомуніл, тактовно, продігіозан, левамізол. Одночасно потрібно почати лікування каріозних зубів і синуситів.

  Безпосередній вплив на гланди — інша важлива частина лікування. Хворий в домашніх умовах повинен полоскати горло спеціальними розчинами, які продаються в аптеках. Рекомендується змащувати мигдалини розчином Люголя, масляним розчином хлорофіліпту, настоянкою прополісу з маслом. Промивання лакун проводиться для видалення з них пробок і гною. Процедура проводиться за допомогою шприца, при цьому використовуються розчини антисептиків, антибіотики, ферментні, протиалергічні та протигрибкові препарати. Такі ж ліки за допомогою голки можна вводити в тканину мигдаликів.

  Коли потрібно видаляти гланди

  Хірургічне лікування (тонзилектомії) проводиться в наступних випадках:

 • Часті ангіни, викликані стрептококом. Якщо повторні курси лікування антибіотиками неефективні, а в крові визначається зростання кількості антитіл до цього мікроорганізму, то тонзилектомії проводять обов’язково. Це необхідно через те, що в такій ситуації значно збільшується ризик розвитку ревматизму.
 • Пацієнт переніс паратонзіллярний абсцес (гнійне запалення тканин, що розташовані за миндалиной).
 • Якщо у пацієнта, хворого ревматизмом, вражені серце, суглоби або нирки.
 • Значне збільшення розмірів гланд, через що порушуються дихання і ковтання.
 • хронічне запалення піднебінних мигдалин не тільки не захищають людину від мікроорганізмів, але й самі стають вогнищем інфекції. Після видалення гланд їх функцію виконують інші мигдалини і лімфоїдна тканина, яка розташована в слизовій оболонці глотки.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.