Гістеросальпінгографія — ефективне дослідження матки

загрузка...

Рентгенологічні дослідження міцно увійшли в наше життя і є одним з основних методів, який дозволяє виявити ті чи інші зміни у внутрішніх органах. Якщо орган порожнистий, то для того, щоб побачити, що у нього всередині, вводиться спеціальне рентгеноконтрастне речовина, що дозволяє побачити на знімку заповнену їм порожнину.

Що таке гістеросальпінгографія

Гістеросальпінгографія (метросальпінгографія, гістерографія, метрографія) — метод рентгенологічного дослідження матки і маткових труб за допомогою введення в них рентгеноконтрастної речовини. Цей метод широко застосовується в акушерсько-гінекологічній практиці.

Рентгеноконтрастні (контрастні) речовини — це засоби, що використовуються для появи видимості невидимих чи погано видимих при звичайному рентгенологічному дослідженні органів або порожнин тіла. Ефект рентгенологічного речовини заснований на значному збільшенні різниці поглинання рентгенівського випромінювання досліджуваними органами та оточуючими їх тканинами.

Рентгеноконтрастні речовина бувають позитивними і негативними. Позитивні рентгеноконтрастні речовини поглинають рентгенівське випромінювання в значно більшій мірі, ніж тканини тіла, це рідкі та тверді речовини, що містять барій і йод. До негативних рентгеноконтрастним речовин відносяться гази, які мало поглинають рентгенівське випромінювання (наприклад, повітря). Їх введення призводить до виникнення прозорого фону, що сприяє виявленню різних утворень.

Показання та протипоказання

Для гістеросальпінгографії є свої показання та протипоказання. Показаннями є: підозра на різні зміни в матці — вади розвитку, доброякісні пухлини (наприклад, міому), ендометріоз (ділянки розростання слизової оболонки матки в глибині інших тканин), поліпоз і гіперплазія ендометрія (розростання слизової оболонки матки рівномірно або у вигляді поліпів), туберкульоз маточних труб, безпліддя і так далі.

Протипоказання: гострі інфекційні захворювання, гострі та підгострі запальні процеси матки і придатків, менструація, підвищена індивідуальна чутливість до йоду.

Як проводиться

Перед дослідженням очищають кишечник і спорожняти сечовий міхур. Хвору укладають на гінекологічне крісло. Піхву і шийку матки обробляють тампонами, змоченими в спирті і за допомогою різних пристосувань у матку вводять контрастну речовину (наприклад, верографіна, йодоліпол), підігріте до температури тіла. При цьому наконечник канюлі повинен щільно закривати отвір в матці, щоб контрастна речовина не виливалося в піхву. Перший знімок роблять після введення 2-3 мл контрастної речовини для отримання зображення рельєфу слизової оболонки матки. Потім вводять ще 5-10 мл контрастної речовини (при цьому наступає більш туге заповнення порожнини матки і частина контрастної речовини потрапляє в маткові труби і черевну порожнину) і виробляють другий, а при необхідності і третій знімок. Зазвичай на всю процедуру витрачається близько 10-15 мл контрастної речовини. При використанні йодоліпол третього знімок з метою контролю прохідності маткових труб виробляють на наступний день.

В залежності від мети дослідження і передбачуваного діагнозу гістеросальпінгографія проводиться в різні фази менструального циклу: при підозрі на ендометріоз матки — на 7-8 день, при безплідді — у другу фазу менструального циклу.

Оцінка результатів гістеросальпінгографії

При аналізі рентгенограм слід враховувати, що в нормі порожнину матки має форму рівнобедреного трикутника, яка може змінитися в залежності від фази менструального циклу. Маткові труби мають вигляд тонких звивистих смужок.

При запальних змінах маткових труб зазвичай спостерігається розширення маткових труб, особливо в місці їх виходу з порожнини матки.

При туберкульозі статевих органів на початку захворювання виявляються потовщені складки слизової оболонки маткових труб. У їх просвіті можуть визначатися дефекти наповнення і кальцинати (відкладення солей), контури маткових труб нерівні. У більш пізніх стадіях процесу просвіти маткових труб звужуються, вони стають частково або повністю непрохідними.

При ендометріозі маткових труб на знімку в області труб видно множинні ходи у вигляді штрихів або крапок.

При трубної вагітності визначається обмежене одностороннє розширення одного з відділів маткової труби. Іноді видно контури плодового яйця.

При спайковим процесі в черевній порожнині можуть визначатися скупчення контрастної речовини різної величини і форми в осумкованних (відокремлених один від одного сполучнотканинними перегородками) порожнинах.

Незважаючи на появу різних інших досліджень, гістеросальпінгографія не втратила свого діагностичного значення і сьогодні, продовжуючи залишатися провідним методом у дослідженні внутрішніх статевих органів.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.