Гірсутизм — коли жіночність йде

загрузка...

Порушення гормонального фону жінки можуть мати різні прояви. Однією з ознак гормональних порушень є поява у жінки волосся в нехарактерних місцях — на обличчі, тілі і кінцівках. Таке явище може бути і варіантом норми, вродженою особливістю жінки, найчастіше відноситься до південного типу.

Що таке гірсутизм і причини його появи

Гірсутизм — це надмірне оволосіння у жінок, що виражається появою вусів, бороди, а також зростанням жорстких волосся на спині, грудях і животі. Гірсутизм може зустрічатися при деяких ендокринних, нейроендокринних захворюваннях і у здорових жінок як прояв індивідуальних особливостей. Причина гірсутизму — збільшення секреції чоловічих статевих гормонів (андрогенів) або підвищення чутливості тканин до їх дії.

Походження

 • конституціональна гірсутизм — виникає у здорових жінок, найчастіше південних національностей; оволосіння зазвичай необільное, але якщо волосся висмикувати і голити, їх зростання посилюється і вони грубіють; лікування цей вид гірсутизму не вимагає;
 • гірсутизм, спричинений введенням чоловічих статевих гормонів з метою лікування (наприклад, при раку жіночих статевих органів); гірсутизм, виникаючий при нейроендокринних захворюваннях, наприклад, при деяких пухлинах, клімактеричних розладах, хвороби Іценко-Кушинга, адреногенитальном синдромі і т.д .;
 • гірсутизм, що виникає при ураженнях центральної нервової системи (пухлинах мозку, енцефалітах, розсіяному склерозі, епілепсії);
 • гірсутизм, виникаючий при місцевих впливах на шкіру або шкірних захворюваннях.
 • Прояви гірсутизму при різних захворюваннях

  При введенні жінкам, які страждають на рак молочних залоз або яєчника, препаратів чоловічих статевих гормонів (андрогенів), одночасно з появою гірсутизму у них спостерігається порушення місячних і поява інших чоловічих рис, наприклад, низького голосу. Після скасування андрогенів ці явища поступово зникають.

  При адреногенитальном синдромі (захворюванні, яке виникає при підвищеній функції кори надниркових залоз з виділенням великої кількості андрогенів), пов’язаному з розростанням тканини кори надниркових залоз з віком у жінок з’являються борода і вуса, ріст волосся по всьому тілу, на голові ж волосся випадає. Застосування при цьому захворюванні кортикостероїдних гормонів, які пригнічують вироблення андрогенів, призводить до зменшення гірсутизму. Якщо гірсутизм пов’язаний з пухлиною кори наднирників (андростеромах), то допоможе тільки її видалення.

  При деяких захворюваннях яєчників гірсутизм поєднується з первинним безпліддям і рівномірним ожирінням. Так, при поликистозе яєчників вони збільшуються в розмірах і починають продукувати підвищена кількість андрогенів, що сприяє появі гірсутизму, ожиріння і безпліддя. Після лікування жіночим статевим гормоном прогестероном або проведення операції резекції частини яєчника ці явища зменшуються. Різко виражений гірсутизм може також з’явитися при пухлини яєчника.

  Гірсутизм часто з’являється при хворобі Іценко-Кушинга (захворюванні гіпоталамо-гіпофізарної області головного мозку, відповідальної за роботу всіх залоз внутрішньої секреції, при якому під впливом гормонів гіпофіза різко збільшується виділення гормонів кори надниркових залоз, в тому числі андрогенів). Гірсутизм при цьому захворюванні виражений значно слабше, ніж при пухлинах кори надниркових залоз або яєчника і проходить тільки при придушенні функції гіпоталамо-гіпофізарної системи.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.