Гіркота в роті — ознака, а не хвороба

Гіркота у роті, не викликана присутністю в порожнини рота субстанцій, що має гіркий смак, є порушенням здатності відчувати смак. Постійна присутність неприємного смаку в роті називається дисгевзія.

Зміна смаку відбувається, коли щось порушує нормальний процес відчуття смаку. Відчуття смаку — це комбінація сприйняття запаху сенсорними нейронами і смаку — смаковими рецепторами; надходить від них інформація повідомляє мозку, що саме ви їсте. Смакові рецептори можуть розрізняти солодкий, гіркий, солоний і кислий смак. Деякі люди більш сприйнятливі до гірких смакам, тому що вони можуть відчувати гірке на смак з’єднання фенілтіокарбамід, яке інші відчувати не здатні або відчувають лише помірно.

При народженні у людини є близько 10000 смакових рецепторів, але з віком їх кількість зменшується. Тому дорослі та літні люди зазвичай можуть переносити більш інтенсивні смаки, ніж діти.

Найчастіше гіркота в роті з’являється після блювоти або через кислотного рефлюксу. Однак у постійній гіркоти у роті зазвичай інші причини, наприклад, вагітність або прийом деяких препаратів, зокрема, антибіотиків. Здатність відчувати смак також може бути порушена через тривалу куріння або різних ушкоджень порожнини рота, носа або голови.

Якщо гіркота в роті з’явилася у вас вперше, слід проконсультуватися з лікарем, щоб виключити серйозні захворювання, які можуть стати причиною цього порушення. Розглянемо докладніше деякі причини гіркоти у роті.

Стоматологічні захворювання

Гіркота у роті може з’явитися через хвороби ясен, абсцесу зуба або гінгівіту. У деяких людей спостерігається підвищена чутливість до певних компонентів зубних пломб. При появі гіркоти у роті незабаром після того, як вам поставили пломбу поговоріть зі стоматологом. Не виключено, що вам доведеться ставити пломбу з іншого матеріалу.

Кислотний рефлюкс

У людини, що страждає від кислотного рефлюксу, або гастроезофагеальної рефлюксної хвороби, шлунковий сік піднімається вгору по стравоходу і потрапляє в горло, через що він відчуває гіркоту по роті під час прийомів їжі або після них. Найпоширенішою причиною кислотного рефлюксу є переїдання, вживання в їжу гострих і жирних продуктів, а також відсутність нормальних інтервалів між прийомами їжі. Крім гіркоти по роті, симптомами кислотного рефлюксу може бути печія, поганий запах з рота, головні болі, здуття живота, підвищене газоутворення, нудота і болі в горлі, що є наслідком подразнення слизової, викликаного шлунковим соком.

Гормональний дисбаланс

Зміни рівня гормонів, особливо естрогену, може призвести до появи гіркоти у роті. Особливо часто це відбувається під час вагітності, але може спостерігатися при різних станах, пов’язаних з порушеннями вироблення гормонів в організмі.

Отруєння металами

Гіркота у роті буває симптомом отруєння свинцем, міддю і ртуттю. Якщо ви контактували з ртуттю і незабаром після цього у вас з’явилася гіркота в роті, негайно звертайтеся за медичною допомогою. Цей метал високотоксичен і отруєння може мати дуже серйозні наслідки для вашого здоров’я.

Захворювання

Гіркота у роті буває одним їх симптомів таких захворювань, як жовтяниця, діабет, рак, дисфункція печінки або нирок.

Погана гігієна порожнини рота

Через розмноження мікроорганізмів гіркота в роті може з’явитися у людини, яка недостатньо часто чистить зуби. Як відомо, це потрібно робити не рідше, ніж двічі на день. Крім того, щоб бактерії не скупчувалися між зубів, потрібно, щонайменше, двічі на тиждень користуватися зубною ниткою.

Лікування

Є кілька простих способів позбутися гіркоти у роті:

 • Регулярно їжте цитрусові — їх сік стимулює слиновиділення і має протимікробну дію.
 • Декілька разів на день жуйте корицю або гвоздику — це усуває гіркий смак і освіжає подих.
 • Уникайте дуже жирної, солоної та пряної їжі, а також не передайте.
 • Якщо ці способи не допомагають навіть трохи зменшити гіркоту в роті, проконсультуйтеся з лікарем. Можливо, у вас є серйозне захворювання, яке потрібно вилікувати, щоб позбутися від цього симптому.

  Гіркота у роті може супроводжувати деяким ендокринним і психічним (смакові галюцинації) захворювань, виникати при прийомі деяких лікарських засобів. Наприклад, антибіотики можуть викликати загибель нормальної мікрофлори кишечнику і розвиток умовно-патогенної мікрофлори, тобто дисбактеріоз, однією з ознак якого є поява гіркоти у роті.

  Короткочасна гіркота в роті може з’явитися після стресу або після прийому деяких продуктів (наприклад, кедрових горішків).

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.