Гіпсофіла: перекотиполе

До роду гіпсофіла відносяться більше ста видів рослин, які виростають у степах, в горах, на кам’янистих рівнинах і в інших не дуже комфортних місцях. У степу гипсофілу називають перекотиполем, а в квіткових магазинах використовують як красива декоративна рослина. Деякі види гіпсофіла володіють лікарськими властивостями. До таких видів відноситься гіпсофіла метельчатая.

Ботанічні властивості гіпсофіли волотисте

Гіпсофіла метельчатая (качім, кермек) — це багаторічна рослина з роду гвоздикових висотою до метра з вузлуватими сильно гіллястими стеблами. Особливо сильно гілкуються стебла верху, в результаті чого утворюється красивий круглий повітряний кущ. Листя і стебла зеленувато-сірого кольору, як би посипані гіпсом. Листочки маленькі, подовжені, прикореневі. Квітки дуже маленькі ніжні, легкі, біло-рожеві, зібрані в суцвіття. Плід — коробочка з загнутими всередину зубцями, всередині якої знаходиться безліч дрібних насіння. Насіння випадають з коробочки тільки при дуже сильних струшування або поривах вітру.

Поширюються ці насіння своєрідним способом. Восени, коли дозріває насіння, стебло вітром відривається від кореня (а іноді корінь виривається з землі разом зі стеблом) і утворює своєрідний куля, який в народі називають перекотиполем. Такі кулі в безлічі носить вітром по степу. При цьому насіння рослини розносяться на великі відстані, повільно покидаючи коробочки. За це властивість рослина і отримало назву перекотиполя.

Зростає гіпсофіла метельчатая в Європі, в південних районах Росії (в тому числі на півдні Сибіру), на Кавказі, на півночі Середньої Азії, в горах Монголії і Китаю. Гіпсофіла метельчатая любить відкриті місця з піщаним або кам’янистим грунтом. Росте в степах і горах. В даний час вирощується в садах як декоративну рослину.

Рослина використовують як декоративну для прикраси садових ділянок та букетів. Воно може довго зберігати свій вигляд, якщо його зрізати, коли гілочки придбали міцність. Для цієї мети її потрібно зібрати під час цвітіння і висушити в добре провітрюваному затемненому приміщенні.

Колись гипсофілу більше застосовували як лікарську рослину. Для цього використовувалися її коріння, які викопувалися і висушують. Особливо популярна була гіпсофіла як лікарська рослина в країнах Середземномор’я, там вона була відома як Левантійському мильний корінь.

Що корисного міститься в гіпсофілою волотисте

Гіпсофіла метельчатая містить велику кількість сапонінів, які беруть активну участь у багатьох біохімічних процесах в організмі людини. При збовтуванні з водою вони утворюють стійку піну. Це властивість здавна використовувалися для миття, прання особливо тонких і дорогих тканин (вони не містять лугів, що псують тканину), а також для приготування газованих напоїв, зокрема пива. Для цих цілей гіпсофіла метельчатая навіть спеціально вирощувалася на культурних плантаціях.

Саме сапоніни визначають лікарський дію рослин, в яких вони містяться. Сапоніни, що містяться в корені гіпсофіли волотисте, володіють розріджують мокроту і відхаркувальною властивостями. Лікарські засоби, приготовані на основі гіпсофіли волотисте, спінюють мокроту та сприяють її відходженню.

Застосовували гипсофілу волотисте і для лікування шкірних захворювань, головним чином, при вугрової висипки (як всередину, так і зовнішньо), для лікування ревматичних болів у суглобах, хвороб крові та набряків. Вважається, що ця рослина крім відхаркувальний, володіє також проносним, знеболюючою дією. Його використовують також для знищення комах (мух, комарів).

У наш час гіпсофіла метельчатая як лікарська рослина використовується рідко. Але вчені згадали, що колись з його допомогою лікували захворювання крові. І сьогодні в Англії поводятся дослідження цієї рослини з метою створення ефективного ліки від лейкемії або раку крові. На підставі проведених досліджень вже відомо, що екстракт з гіпсофіли волотисте багаторазово збільшує ефективність застосовуваних для лікування раку засобів. Сапоніни, що містяться в гіпсофілою, здатні руйнувати мембрани атипових клітин злоякісних пухлин, що відкриває доступ до цих клітинам сучасним протиракову лікарських препаратів. При цьому цілком можливо, що ці препарати допоможуть лікувати не тільки лейкемію, але й інші злоякісні пухлини.

Як приготувати настій з гіпсофіли волотисте

Для приготування настою половину чайної ложки сухих подрібнених коренів гіпсофіли волотисте заливають склянкою окропу, настоюють на водяній бані протягом півгодини, проціджують, доливають кип’яченою водою до початкового рівня і приймають по столовій ложці 3 рази на день як проносний і відхаркувальний засіб.

Гіпсофіла метельчатая ще не розкрила всіх своїх секретів.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Народні поради. Додайте в закладки постійне посилання.