Гіпотиреоз у дітей: небезпечніші, ніж у дорослих

загрузка...

Гіпотиреоз у дітей, так само, як і у дорослих, поділяють на первинний і вторинний. Первинний гіпотиреоз може бути вродженим (кретинізм) і придбаним (ювенільний гіпотиреоз). Гіпотиреоз є одним із найпоширеніших ендокринних захворювань у дітей.

Чому і як у дітей виникає гіпотиреоз

Причини набутого гіпотиреозу у дітей такі ж, як і у дорослих. Вроджений гіпотиреоз розвивається при недорозвиненні тканини щитовидної залози, а також при порушенні біосинтезу гормонів щитовидної залози у вигляді дефекту поглинання йодиду щитовидною залозою та деяких інших ланок цього процесу.

Розвиток захворювання пов’язане з нестачею в організмі дитини йодовмісних гормонів. Для вродженого гіпотиреозу характерно недорозвинення статевих залоз, різко виражені зміни кісткової системи: затримка росту і процесів окостеніння скелета, деформація черепа, порушення розвитку хрящової тканини решт (епіфізів) трубчастих кісток.

Ці ж зміни виникають і у дітей, які захворіли в ранньому віці. Гіпотиреоз в ранньому віці призводить також до затримки розвитку головного мозку і до дистрофічних явищ в нервових клітинах кори, довгастого мозку і мозочка.

Ознаки гіпотиреозу у дітей

Частина дітей з вродженим гіпотиреозом при народженні важить більше чотирьох кілограмів, фізіологічна жовтяниця у них носить у них затяжний характер, пізніше звичайного відпадає пупкової канатик, можливе утворення грижі.

Такі діти погано беруть груди. До трьох — чотирьох місяців звертає на себе увагу млявість і байдужість дитини, він не впізнає матір, не цікавиться іграшками Шкіра бліда, суха, холодна на дотик, характерна типова для гіпотиреозу одутлість. Виявляються затримка в рості і відставання у фізичному і розумовому розвитку. Діти в звичайні терміни не тримають головку, не сідають. Ходити починають тільки після двох — трьох років. Голова в порівнянні з тулубом велика, велике джерельце залишається відкритим у дітей старше двох років. Прорізування зубів запізнюється, вони швидко руйнуються.

Волосся рідкісні, сухі, ламкі. Голос низький, грубий, живіт збільшений, роздутий (метеоризм), характерні запори.

Зростання різко уповільнений, точки окостеніння з’являються пізно. Часто з’являються рідкісне серцебиття (брадикардія), низький артеріальний тиск. Спостерігається затримка розумового розвитку, повільність, млявість, байдужість, іноді агресивність, можливі порушення психіки. Ступінь вираженості порушень, наприклад, набряку шкіри, можуть бути різними.

При набутому гіпотиреозі, розвиненому після шести — десяти років, ознаки захворювання такі ж, як у дорослих, але зазвичай менш виражені.

Діагностика гіпотиреозу у дітей

При вродженому гіпотиреозі виняткове значення має рання діагностика, так як своєчасно розпочате лікування забезпечує нормальний фізичний розвиток і поліпшення діяльності мозку.

Однак через пізнє прояву симптомів гіпотиреоз рідко виявляють до шестимісячного віку. Постановці правильного діагнозу сприяє виникненню характерної клінічної картини: підвищення вмісту холестерину в крові, зниження в ній рівня йоду, зв’язаного з білком

Зниження основного обмін має менше діагностичне значення. Правильність діагнозу підтверджує ефективність застосування гормонів щитовидної залози. Іноді буває важко відрізнити вроджений гіпотиреоз від рахіту. При вродженому гіпотиреозі виявляють своєрідну суху шкіру, слизові набряки, недостатнє утворення кісткової тканини, зниження температури тіла. При рахіті ці ознаки відсутні.

Зміни кісткової системи відзначають при вродженому гіпотиреозі та у дітей, які захворіли в ранньому віці, зазвичай до п’яти — шести років.

Рентгенологічно відзначається різке уповільнення окостеніння і росту кісток скелета. Чим пізніше розпочато лікування гормонами щитовидної залози, тим різкіше виражені ці зміни. Череп відносно великий, його мозкова частина збільшена в передньо-задньому напрямку і вкорочена зверху вниз. Особовий череп деформується з утворенням втягнутого але носа. Всі точки окостеніння скелета з’являються зі значним запізненням. Затримка окостеніння добре видно на рентгенограмах кисті і променево-зап’ясткового суглоба. Рентгенологічне дослідження не тільки сприяє виявленню кісткових змін при гіпотиреозі, але і є цінним методом контролю результатів лікування.

Лікування гіпотиреозу у дітей

Основним видом лікування є замісна терапія гормонами щитовидної залози. Лікування має бути розпочато негайно після встановлення діагнозу і навіть при передбачуваному діагнозі. Дозування препаратів призначають індивідуально, залежно від віку і вираженості симптомів захворювання.

Гіпотиреоз у дітей ще більш небезпечний, ніж у дорослих.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.