Гіпотиреоз — симптоми: на що слід звернути особливу увагу

загрузка...

Зовнішній вигляд хворого гіпотиреозом дуже типовий: особа округле, байдуже, руху уповільнені, обличчя бліде, одутле, іноді з легким синюшним рум’янцем. Шкіра хворих гіпотиреозом суха, лущиться, нігті ламкі, волосся рідке. Досвідчений лікар поставить діагноз гіпотиреозу ще до проведення лабораторних досліджень.

Основні симптоми гіпотиреозу

Гіпотиреоз зазвичай розвивається поступово. Хворі часто подовгу не помічають симптомів захворювання і не звертаються до лікаря, Часто вони скаржаться на млявість, небажання рухатися, різке погіршення пам’яті, сонливість, набряки, сухість шкіри, запори.

Виразність симптомів залежить від ступеня порушення функції щитовидної залози. Зовнішній вигляд у хворих змінюється, рухи стають сповільненими, погляд байдужий, особа округле, одутле, отечное, особливо в області нижніх повік, губи синюшні, на блідому обличчі легкий рум’янець також з синюшним відтінком. Хворі мерзнуть у будь-яку погоду. Шкіра бліда, іноді з жовтуватим відтінком через підвищеної кількості каротину в крові, холодна на дотик, суха, груба, потовщена, лущиться. Лущення шкіри нерідко найбільш виражено на передній поверхні гомілок. Характерно надмірне ороговіння і потовщення поверхневий шарів шкіри на колінах і ліктях (симптом Бера).

Виникає слизовий набряк шкіри. При натисканні на місце набряку шкіра не збирається в складки. Набряк нерідко поширюється на мову і слизову оболонку носоглотки, у зв’язку з чим можуть виникнути порушення голосу (хрипкий голос).

Волосся ростуть повільно, вони ламкі, легко випадають. Нерідко настає облисіння. Іноді випадає волосся зовнішньої третини брів. Нігті ламкі, з поперечними і поздовжніми борозенками. Температура тіла у багатьох хворих знижена.

Щитовидна залоза при первинному гіпотиреозі зазвичай не прощупується, при вторинному може бути нормальної величини.

З боку серцево-судинної системи у більшості хворих відзначається брадикардія (рідкісний пульс), зменшення об’єму циркулюючої крові, розширення меж серця. У порожнині перикарда (зовнішньої оболонки серця) нерідко накопичується слизова рідина. Систолічний тиск (верхня цифра) зазвичай злегка знижений, а діастолічний (нижня цифра) — нормальний або злегка підвищений, в результаті чого зменшується пульсовий тиск. У зв’язку з порушенням жирового обміну, з’являються явища атеросклерозу, в кровоносних судинах відкладаються атеросклеротичні бляшки.

Хворі часто скаржаться на зниження апетиту, здуття живота, запори. Змінюється секреторна і рухова активність шлунка, порушений процес всмоктування їжі. Поступово знижується фільтраційна здатність нирок.

Зміни інших залоз внутрішньої секреції і обміну речовин при гіпотиреозі

Функція кори надниркових залоз при гіпотиреозі змінюється незначно, але у зв’язку з уповільненим розпадом гормонів в сечі виявляється знижений виділення 17 — кетостероїдів (продуктів розпаду гормонів).

Функція статевих залоз знижується, у жінок можуть виникнути маткові кровотечі, іноді з’являється аменорея (відсутність менструації).

Основний обмін знижений, в крові зменшується кількість еритроцитів, виникає залізодефіцитна анемія. У хворих з анемією знижується і кількість лейкоцитів у крові, знижується також кількість тироксину, трийодтироніну, йоду, зв’язаного з білком плазми крові, підвищується кількість холестерину.

Крім того, при первинному гіпотиреозі значно підвищений титр циркулюючих тиреоїдних аутоантитіл (вони спрямовані на клітини організму самого хворого). При вторинному ж гіпотиреозі таких антитіл мало або вони відсутні зовсім. Підвищується здатність організму до тромбоутворення.

Зміни з боку нервової системи при гіпотиреозі

При гіпотиреозі настають зміни як у центральній, так і в периферичній нервовій системі. Вони характеризуються порушенням нервово-психічних функцій за органічним типом. Психічні розлади залежать від віку, ступеня вираженості розладів залоз внутрішньої секреції і внутрішніх органів. Властиві розлади пам’яті, слабоумство, м’язова слабкість порушення координації рухів.

У легких випадках гіпотиреозу може відзначатися тільки сповільненість мислення й мови, зниження пам’яті, стомлюваність. Хворі загальмовані і мають своєрідний зовнішній вигляд — одутле округле обличчя.

При гіпотиреозі середньої тяжкості відзначається апатичність, байдужість, такі хворі рідко сміються або плачуть. Іноді може спостерігатися дратівливість, буркотливо-пригнічений настрій і депресивний стан.

При вираженому Гипотиреоидная слабоумстві хворі емоційно тупі, байдужі до навколишнього або монотонно добродушні, але можуть бути злісними і недружніми.

На тлі хронічних психічних змін можуть виникати психози, що нагадують психози при таких психічних захворюваннях, як маніакально-депресивний синдром і шизофренія. Спостерігаються також епілептичні напади.

Симптоми гіпотиреозу розвиваються поступово і краще б їх виявити на ранній стадії захворювання.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.