Гіпотиреоз: недостатність щитовидної залози

загрузка...

Гіпотиреоз вперше був описаний в 1850 році Карлінг. А в 1878 році при атрофії (зменшенні в обсязі) щитовидної залози були виявлені явища слизового набряку в шкірі і підшкірній клітковині. Ці зміни були названі мікседемі. Надалі гіпотиреоз став першим ендокринним захворюванням, при якому була здійснена ідея замісної гормональної терапії.

Що таке гіпотиреоз і причини його розвитку

Гіпотиреоз (мікседема) — це захворювання, яке характеризується стійким зниженням функції щитовидної залози, що призводить до порушення обміну речовин і змін у різних органах і системах організму хворого.

Повне виключення функції щитовидної залози називається атіреозом. Зазвичай це пов’язано з природженою відсутністю щитовидної залози або з атрофією раніше незміненій тканини щитовидної залози, хірургічним видаленням залози, а також радіаційним її руйнуванням (наприклад, при лікуванні злоякісної пухлини).

Розрізняють первинний і вторинний гіпотиреоз. При первинному гіпотиреозі місцем, де виникає патологічний процес, є щитовидна залоза. При цьому активність тиреотропного гормону (його виробляє головна залоза внутрішньої секреції — гіпофіз) збільшена, так як цей гормон стимулює секрецію гормонів щитовидної залози. Кількість гормонів щитоподібної залози знижена. При вторинному гіпотиреозі патологічний процес перебуває не в самій щитовидній залозі, а в гіпофізі або в гіпоталамусі (відділі головного мозку, що відповідає за роботу всіх ендокринних залоз).

Первинний гіпотиреоз є самостійним захворюванням, при вторинному ж недостатність функції щитовидної залози є однією з ознак ураження гіпоталамо-гіпофізарної системи або таких захворювань, як ендемічний зоб.

Зустрічається гіпотиреоз в основному у жінок, а також в осіб літнього віку. Виникнення первинного гіпотиреозу може бути обумовлено рядом причин: порушенням внутрішньоутробного розвитку, ферментативними порушеннями процесу біосинтезу гормонів щитовидної залози, різними запальними процесами, впливом антитиреоїдних антитіл при аутоімунних процесах (алергії на власні тканини). Первинний гіпотиреоз може з’явитися також у результаті лікувального впливу — оперативного втручання, введення радіоактивного йоду, променевої терапії щитовидної залози. Для виникнення гіпотиреозу велике значення мають аутоімунні процеси.

Причиною вторинного гіпотиреозу є запальні процеси і пухлини гіпоталамо-гіпофізарної області, травми центральної нервової системи.

Що відбувається в організмі хворого з гіпотиреозом

В основі всіх змін, що відбуваються в організмі хворого, лежить зниження секреції йодовмісних гормонів щитовидної залози — тироксину і трійодтіраніна. При первинному гіпотиреозі порушення біосинтезу тиреоїдних гормонів може бути на різних етапах цього синтезу. При вторинному гіпотиреозі синтез гормонів порушується в результаті недостатності тиреотропного гормону гіпофіза, який в нормі стимулює секрецію гормонів щитовидної залози.

При зниженні секреції гормонів щитовидної залози виникає уповільнення всіх процесів обміну речовин з пониженням основного обміну (це говорить про те, що страждає обмін білка) і теплообміну. Зниження синтезу і розпад білка призводить до затримки азотистих речовин (вони входять до складу білка) в організмі. Все це викликає порушення обміну речовин з формуванням характерних для гіпотиреозу симптомів: в шкірі і підшкірній клітковині утворюється своєрідний слизовий набряк (мікседема). У сполучній тканині м’язів, нервових стовбурів, внутрішніх органів також виникають явища набряку. Одночасно порушується обмін білка сполучної тканини колагену.

Порушення жирового обміну виражається уповільненим засвоєнням жиру тканинами, уповільненим виділенням з організму продуктів розпаду жирів. Це викликає підвищення в крові «поганого» холестерину і формування атеросклерозу.

Порушення вуглеводного обміну виявляється уповільненим всмоктуванням глюкози в шлунково-кишковому тракті та зниженням її засвоєння організмом.

Порушення водного обміну пов’язане з появою слизових набряків, які притягують до себе рідину. З’являється значна затримка води в організмі, зниження діурезу і відповідно кількості виведених токсичних продуктів обміну. У серцевому м’язі відзначається збільшення калію і зменшення натрію.

Порушення обміну речовин при вродженій формі первинного гіпотиреозу призводить до порушення розвитку головного мозку, а в більш пізньому періоді — до значних порушень з боку центральної нервової системи.

У результаті всіх цих процесів щитовидна залоза різко зменшується в розмірі і іноді змінює своє положення. Але в деяких випадках об’єм щитовидної залози може збільшитися за рахунок розростання і набряку сполучної тканини.

Явища слизового набряку з’являються в області мови, порожнини рота, носа, гортані, шлунково-кишкового тракту, серця та інших внутрішніх органів. Все це викликає характерні ознаки гіпотиреозу.

Якщо гіпотиреоз не лікувати, то він може викликати необоротні зміни у всіх внутрішніх органах.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.