Гіпотиреоз і вагітність — наскільки він небезпечний?

Щитовидна залоза секретує найважливіші для організму гормони — тироксин і трийодтиронін, які необхідні плоду для правильного розвитку всіх органів і систем. Гормони щитовидної залози і в подальшому, після народження будуть підтримувати всі органи і системи зростаючого організму дитини. Недолік функції щитовидної залози викликає різні ускладнення вагітності.

Як працює щитовидна залоза під час вагітності

У нормі під час вагітності функція щитовидної залози збільшується, що сприяє її деякого розростанню. Про цю особливість було відоме ще стародавнім, так ознакою вагітності жінки в Стародавньому Єгипті вважався розрив тонкої шовкової нитки на шиї, яку належало носити заміжнім жінкам.

У плоду щитовидна залоза починає розвиватися в кінці першого місяця вагітності, а до кінця третього місяця вона вже може накопичувати йод і сама синтезувати гормони. До кінця четвертого місяця вагітності щитовидна залоза плоду повністю функціонує.

У зв’язку з цим зрозуміло, що поки своя щитовидна залоза у плода не сформувалася, всі його органи і системи розвиваються під впливом гормонів вагітної жінки. І після того, як почне працювати власна щитовидна залоза дитини, їй буде потрібен йод (з нього синтезуються гормони щитовидної залози), який надходить в організм дитини з організму матері. Звідси організм матері потребує підвищеного кількості йоду. Якщо ж йоду надходить недостатньо, то це дуже небезпечно для дитини — у нього може сформуватися вроджений гіпотиреоз, який призведе до порушення фізичного і психічного розвитку.

Вплив гіпотиреозу на стан вагітної жінки і плоду

Якщо в місцевості, де проживає вагітна жінка, є дефіцит йоду, то гіпотиреоз у неї може сформуватися ще до вагітності і протікати приховано. Тому в період планування вагітності бажано досліджувати кров на гормони щитовидної залози. Якщо буде виявлено зниження функції щитовидної залози, то призначають замісну гормональну терапію — препарати доведеться приймати і під час вагітності.

Це потрібно робити обов’язково, так як при гіпотиреозі часто виникає загроза переривання вагітності, загибель плода або народження дитини з різними аномаліями розвитку. Часто в таких випадках розвивається глухонімота, порушення зору, ураження головного мозку з подальшим розвитком кретинізму. Негативно позначається недолік гормонів щитовидної залози і на організмі матері.

Причини гіпотиреозу у вагітної жінки можуть бути самими різними, але найчастіше це відбувається на тлі тиреоїдиту — запалення щитовидної залози. Крім того, гіпотиреоз може початися після резекції щитовидної залози, при нестачі йоду. Вторинний гіпотиреоз виникає через різних захворювань гіпоталамуса і гіпофіза.

Ознаки гіпотиреозу у вагітної жінки

Якщо у вагітної жінки знижена функція щитовидної залози, то подвоюються її скарги на втомлюваність, загальмованість, характерні для вагітності. Крім того, у жінки з’являються такі ознаки, як мерзлякуватість (вона постійно мерзне), сухість та лущення шкіри, ламкість нігтів і волосся, випадання волосся. Іноді з’являється хрипкий голос, обличчя стає одутлим, особливо видно набряки в області нижніх повік. Колір обличчя блідий з жовтуватим відтінком. Часто з’являється закладеність носа, мова розбухає і не вміщається в порожнині рота, по боках на ньому залишаються відбитки бічних зубів.

Багато ознак гіпотиреозу відносять до ознак вагітності, але якщо уважно придивитися, то їх завжди можна відрізнити.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.