Гіпотиреоз і безплідність — в організмі все взаємопов’язано

загрузка...

Безпліддя стає символом нашого часу, кількість безплідних шлюбів зростає. Відбувається це в основному через підвищення нервово-психічних навантажень жінок, які відбиваються на стані всієї ендокринної системи. Не останнє місце займають і запальні захворювання жіночої статевої сфери, які також боляче вдаряють по нейроендокринної системі жінки.

Зв’язок репродуктивної системи жінки зі щитовидною залозою

В організмі людини все взаємопов’язано: яєчники жінки секретують жіночі статеві гормони під контролем гормонів гіпофіза, діяльність останнього регулюється гормонам гіпоталамуса. А всі залози внутрішньої секреції впливають один на одного.

Щитовидна залоза є найважливішою ланкою цього ланцюга, що робить значний вплив на репродуктивну функцію жінки. Гормони щитовидної залози життєво необхідні для правильної роботи всіх органів і систем організму. Вони регулюють процеси дозрівання, овуляції яйцеклітини, її запліднення і просування по матковій трубі до матки, впровадження в порожнину матки, розвиток зародка. Особливо велике значення гормони щитовидної залози мають для розвитку центральної нервової системи плода.

Допомагають такій взаємодії залоз внутрішньої секреції центральні механізми регуляції у вигляді гіпоталамуса, гіпофіза і кори головного мозку. Робота статевих залоз і щитовидної залози регулюється відповідними гормонами передньої частки гіпофіза (лютеїнізуючий гормон — ЛГ, фолікулостимулюючий гормон — ФСГ, пролактин — ПРЛ, тиреотропний гормон — ТТГ), які в свою чергу знаходяться під контролем гіпоталамуса.

Гормон гіпоталамуса (тиреотропін-рилізинг гормон, ТРГ) активізує діяльність гормонів гіпофіза, що відповідають за регуляцію щитовидної та статевих залоз. Тому порушення в області щитовидної залози призводить до порушень в гіпоталамо-гіпофізарної системі, а потім до порушення статевої функції.

Встановлено, що ЛГ, ФСГ і ТТГ являють собою складні речовини, що складаються з альфа-і бета-субодиниць. Структура aльфа-субодиниць ЛГ, ФСГ і ТТГ однакова, збігається, а бета-субодиниця у кожного гормону своя. Таке схожу будову дозволяє гормонам максимально взаємодіяти.

Як захворювання щитовидної залози відбиваються на стані репродуктивної системи жінки

Захворювання щитовидної залози можуть затримати статевий розвиток жінки, викликати порушення менструального циклу і як результат — безпліддя. Крім того, щитовидна залоза може бути причиною постійного витікання молока з грудних залоз (галактореї), мимовільного викидня, різних аномалій з боку плода.

Але і статеві залози роблять свій вплив на роботу щитовидної залози. Так, жіночі статеві гормони естрогени стимулюють роботу щитовидної залози, якщо естрогенів мало, то функція щитовидної залози знижується, що може бути причиною, наприклад, вікового гіпотиреозу у жінок.

тиреотропного гормону гіпофіза і гормони щитовидної залози мають і безпосередній вплив на статеві органи, наприклад, на дозрівання яйцеклітини і процес овуляції (виходу яйцеклітини з яєчника).

Захворювання щитовидної залози найчастіше виникають через дефіцит в організмі йоду, який викликає зниження секреції гормонів щитовидної залози і розвиток різних порушень репродуктивної функції, в тому числі безпліддя і тяжкі порушення нервово-психічного розвитку дитини. Нестача йоду характерний для нашої країни, тому майже кожна жінка має хоч невеликий дефіцит цього елементу. Норма споживання йоду для вагітної жінки дорівнює 200 мкг / добу (для дорослої людини — 150 мкг / добу).

У процесі обстеження жінок, що страждають безпліддям, було встановлено, що багато з них мали проблеми зі щитовидною залозою. У групі ж жінок з безпліддям і проблемами зі щитовидкою переважав гіпотиреоз, він склав понад сімдесят відсотків від усіх захворювань щитовидної залози.

Зазвичай гіпотиреоз з клінічними проявами (маніфестних гіпотиреоз) пов’язаний з порушеннями овуляції, а субклінічні форми гіпотиреозу (вони виявляються тільки лабораторно) говорять про те, що процес дозрівання яйцеклітини, овуляції і зачаття може бути не порушений, але небезпека очікує під час вагітності — великий ризик невиношування. Тому своєчасне виявлення і лікування субклінічних форм гіпотиреозу має сьогодні таке велике значення. Встановлено, що якщо поширеність маніфестного гіпотиреозу серед жінок репродуктивного віку становить частки відсотка, то поширеність його субклінічних форм досягає десяти відсотків.

В результаті проведених клінічних досліджень було чітко встановлено, що гіпотиреоз негативно позначається на репродуктивній функції жінки. Він здатний викликати порушення менструального циклу і безпліддя, самовільні викидні, аномалії розвитку плода.

Тому виявлення і лікування всіх форм гіпотиреозу рекомендується поводити в період планування вагітності. Але і на ранніх термінах вагітності виявлення і лікування таких порушень ще не викличе порушень.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.