Гіпоплазія — вроджена вада розвитку плода

Вроджені вади розвитку зустрічаються не так вже рідко, причини їх в те, що відбувається несприятливий вплив на плід, що розвивається в організмі матері в період закладки і розвитку того чи іншого органу. Тому вагітній жінці так важливо уникати будь-яких негативних впливів на організм від куріння та вживання алкоголю до підвищених фізичних навантажень і стресів. Гіпоплазія — це недорозвинення органа, тканини або всього організму. Це вада розвитку, який може проявитися навіть повною відсутністю того чи іншого органу (аплазія). Гіпоплазія всього організму називається нанізм — це один з видів карликовості. До гіпоплазії не відноситься придбане зменшення в обсязі частини тіла, органу або тканини — такий стан називається атрофією.

Гіпоплазія може проявлятися на всіх стадіях розвитку організму. Найчастіше зустрічається гіпоплазія окремих органів. Прикладом може служити гіпоплазія головного мозку (мікроцефалія), іноді поєднується з недорозвиненням спинного мозку та кінцівок. Зустрічається також гіпоплазія однієї нирки, при якій інша нирка компенсаторно збільшена. Гіпоплазія молочної залози зазвичай поєднується з недорозвиненням як зовнішніх, так і внутрішніх статевих органів — інфантилізмом.

Причини гіпоплазії різноманітні і складні. Серед них розрізняють внутрішні і зовнішні чинники, які впливають на плід у період його розвитку. До внутрішніх факторів відносять всі аномалії первинної закладки зародкових клітин, до зовнішніх — всі зовнішні моменти, що несприятливо впливають на зародок або плід, наприклад, зрощення оболонок плодового яйця з поверхнею плоду з утворенням амніотичних ниток, які стягують поверхню плоду і не дають розвиватися того чи іншого органу.

Велике значення в розвитку плоду має ненормальне кількість (особливо зменшення) навколоплідної рідини, неправильне положення плоду. До зовнішніх факторів, що викликають розвиток гіпоплазії, відносяться також вплив променистої енергії, травми, тиск на вагітну матку, вплив високої температури, шкідливих продуктів обміну речовин, алкоголю, куріння і так далі.

Різні хвороби матері, як і хвороби самого плоду, також можуть порушити розвиток зародка і з’явитися причиною гіпоплазії того чи іншого органу.

Велике значення в розвитку гіпоплазії надається інфекцій, що передаються через плаценту від матері до плоду (внутрішньоутробним інфекціям). До таких інфекцій належать токсоплазмоз, краснуха, грип та інші вірусні інфекції.

Нейроендокринні порушення росту ведуть до гіпоплазії всього організму — нанізм.

Гіпоплазія головного мозку (мікроцефалія)

При мікроцефалії відзначається зменшення загального обсягу головного мозку, недорозвинення його півкуль, особливо лобових часток. Звивини можуть бути змінені або повністю відсутнім, порушується також будова різних центрів головного мозку, що відповідають за ті чи інші функції.

Характерний зовнішній вигляд дитини з мікроцефалією: мозкова частина черепа недорозвинена, лоб вузький, похилий, надбрівні дуги виступають, великі відстовбурчені вуха, високе (готичне) небо. У новонародженого велике джерельце закритий або закривається в перші місяці життя. Неврологічні зміни залежать від того, яка частина головного мозку уражена. Ступінь затримки розумового розвитку коливається від легкої дебільності (незначною мірою) до важкої ідіотії (важкого ступеня розумової відсталості).

Гіпоплазія статевих органів (статевий інфантилізм)

Статевий інфантилізм у жінок виражається в недорозвиненні переважно статевої системи. Зовнішні і внутрішні статеві органи жінки, а також молочні залози при цьому нерозвинені або слабко розвинені, порушений або повністю відсутній менструальний цикл, можливі маткові кровотечі, пов’язані з порушенням менструальної функції. Всі ці зміни часто призводять до безпліддя або мимовільних викиднів.

Статевий інфантилізм у чоловіків спостерігається рідше, ніж у жінок. При низькому зростанні відзначається майже повна відсутність вторинних статевих ознак і недорозвинення статевих органів. Такі підлітки виглядають молодшими за свої роки, мають тендітну статуру і високий голос. Оволосіння на обличчі, лобку і в пахвових западинах виражені слабо або відсутні повністю, недорозвинені статевий член і мошонка. Статевий потяг, ерекція відсутні або слабо виражені, статевий акт утруднений.

Для стимулювання розвитку статевих органів застосовується гормональна терапія.

Гіпоплазія нирок

гіпоплазіровано нирка зовні виглядає як нормальна, але зміни в її тканини можуть коливатися від незначних до виражених. При виражених змінах в тканині нирки вже в перші ж дні життя порушується її функція, а якщо уражені обидві нирки, то такі діти найчастіше гинуть від ниркової недостатності, при якій відбувається отруєння організму продуктами власного обміну. У гіпоплазіровано нирці часто розвиваються запальні захворювання, що ще більше знижує її функцію.

Лікування гіпоплазіровано інфікованої нирки полягає в її видаленні, при цьому друга нормальна нирка бере на себе її функцію. Якщо змінені обидві нирки, то після їх видалення роблять пересадку донорської нирки.

Гіпоплазія — це завжди наслідок якихось впливів на плід під час вагітності, це потрібно знати і максимально усунути будь-які шкідливі впливи на організм майбутньої матері.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.