Гіпоплазія щитовидної залози — коли щитовидка недостатньо розвинена

загрузка...

Щитовидна залоза — це орган, який розташовується на передній поверхні шиї і виділяє в кров і лімфу гормони, регулюючі процеси росту, розвитку, диференціювання (придбання особливостей, характерних саме для даного виду тканин) тканин та обмін речовин в організмі. Тому будь-яка зміна в щитовидній залозі неминуче призводить до численних порушень в усьому організмі.

Що таке гіпоплазія щитовидної залози і чому вона виникає

Гіпоплазія щитовидної залози — це вроджена вада розвитку, що полягає в недорозвиненні її тканини. До гіпоплазії не відноситься придбане зменшення залози в об’ємі — такий стан називається атрофією щитовидної залози. Дефіцит гормонів щитовидної залози (тиреоїдних гормонів) гальмує розвиток тканини мозку і пригнічує вищу нервову діяльність, що особливо відчутно в ранньому віці.

Причиною гіпоплазії щитовидної залози найчастіше буває нестача йоду в організмі вагітної жінки. Крім того, гіпоплазія щитовидної залози може виникати на фоні різних дефектів внутрішньоутробного розвитку, при нелікованих гіпотиреоз (недостатній функції щитовидної залози) матері.

Гіпоплазія щитовидної залози виявляється вже в ранньому дитячому віці і проявляється різким зниженням функції щитовидної залози (гіпотиреоз) і кретинізмом.

Як проявляється гіпоплазія щитовидної залози в перші місяці життя

Якщо гіпоплазія щитовидної залози виражена значно, то вже на 2-3 місяці життя з’являються ознаки гіпотиреозу: незвичайна млявість дитини, сонливість, відсутність нормальних реакцій на світло і звук. У таких дітей довго зберігається фізіологічна жовтяниця, відзначається хрипкий голос, запори, часто вони відмовляються приймати їжу.

Надалі відсутні характерна для дітей жвавість почуттів і рухів, порушується вимова звуків і слів. Через кілька місяців відставання у розвитку дитини стає очевидним, і з’являються ознаки кретинізму — відставання у фізичному і розумовому розвитку з ознаками глибокого ураження центральної нервової системи.

Прояви кретинізму

Визначальними ознаками кретинізму є різка затримка фізичного і психічного розвитку і різні розлади з боку нервової системи. Перші ознаки кретинізму можуть виявлятися в перші місяці життя. Як правило, вони поєднуються з ознаками гіпотиреозу. Але частіше кретинізм стає очевидним тільки до 4-6 років життя.

Розрізняють дві форми кретинізму: нервову і мікседематозного. Нервова форма характеризується порушенням слуху та мови аж до глухонімоти, вираженим зниженням інтелекту, нервово-м’язовими розладами і різними порушеннями рухів. Ознаки гіпотиреозу при цій формі виражені слабо.

При мікседематозной формі ознаки кретинізму виявляються на тлі ознак гіпотиреозу: млявості, сонливості, набряклості.

Зовнішній вигляд таких дітей дуже характерний і багато в чому залежить від того, в якому віці дитина почала одержувати замісну терапію у вигляді гормонів щитовидної залози. Якщо дитина не лікувався, то його відрізняє малий зріст, аж до карликовості, порушення пропорційності статури (велика голова, короткі кінцівки), тупий вираз широкого круглого особи з плоским широким носом і широко розставленими очима, рот часто прочинений, мова збільшений, шия коротка, живіт випнутий. Мускулатура розвинена слабо, руху незграбні і уповільнені, перевалює хода. Шкіра суха, волосся тонке і рідке, відзначається затримка статевого розвитку, недорозвиток статевих органів, зміни з боку кісткової системи (її розвиток не відповідає вікові дитини). Психічні розлади можуть бути різного ступеня — від легкої дебільності до важких ступенів розумового відставання у вигляді ідіотії.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.