Гіпоксія плоду — як виключити її вплив на малюка?

Вагітність — складний період, під час якого як жінку , так і плід можуть підстерігати багато небезпек. Одна з таких небезпек — недостатнє надходження кисню до тканин плоду. При такому стані найчастіше страждає головний мозок, внаслідок чого в організмі дитини можуть відбутися різні порушення.

Що таке гіпоксія і чому вона розвивається у плода

Гіпоксія (киснева недостатність, кисневе голодування) — стан, який розвивається при недостатньому постачанні тканин організму киснем або при порушенні його засвоєння.

Гіпоксія може виникнути на тлі порушення будови плаценти і її кровообігу при пізньому токсикозі вагітності, впливу лікарських препаратів та інших шкідливих факторів. Це призводять до хронічного кисневого голодування плода, що супроводжується зниженням вмісту кисню в крові, що викликає порушення функції центральної нервової і серцево-судинної систем, регуляції гомеостазу (сталості середовища усередині організму), підвищення проникності судин і так далі.

Гіпоксія плоду є основною причиною ушкодження центральної нервової системи у плода та новонародженого з різними порушеннями фізичного і нервово-психічного розвитку дитини, при цьому ступінь вираженості відхилень від норми залежить від тривалості і тяжкості внутрішньоутробної гіпоксії.

Для того, щоб виключити згубний вплив гіпоксії на плід, вагітна повинна регулярно спостерігатися в жіночій консультації. В процесі огляду і додаткових методів діагностики гіпоксія плоду буде своєчасно виявлена і пролікована.

Розрізняють гостру і хронічну гіпоксію плоду. Гостра гіпоксія плода частіше виникає в пологах. Хронічна гіпоксія плоду, яка триває більше тижня, виникає зазвичай на тлі довгостроково протікає захворювання вагітної жінки.

Діагностика

Сама вагітна жінка може не відчувати жодних неприємних відчуттів при гіпоксії плоду. Але під час огляду акушер-гінеколог може запідозрити гіпоксію, вислуховуючи серцеві скорочення плода.

Для підтвердження гіпоксії плоду в даний час найбільш широко застосовується метод кардіотокографії — моніторної спостереження за серцевою діяльністю плода. При цьому оцінюється частота серцевих скорочень (ЧСС, норма — 120-160 уд. / Хв) плоду, швидкі зміни ЧСС від удару до удару (осциляції, в нормі їх амплітуда не повинна перевищувати 3-6 циклів у хвилину) і повільні зміни ЧСС ( акцелерации — в нормі можуть бути одиничні і децелераціі — не повинно бути взагалі). В даний час для підвищення точності діагностики гіпоксії плода застосовується комп’ютерна розшифровка кардіотокограмм.

Для визначення рухової активності плода застосовується актографія — реєстрація рухів за допомогою ультразвуку.

З метою підвищення діагностичної точності і точності прогнозу для плода дані всіх досліджень оцінюються в комплексі, в результаті чого обчислюється біофізичний профіль плода (БФП). Нормального стану плоду відповідає оцінка 8-10 балів. Оцінка 7 балів вимагає повторного дослідження. При оцінці 4-6 балів починають лікування гіпоксії плода. При оцінці менше 3 балів прогноз для плоду несприятливий.

В даний час розробляється і впроваджується в практику роботи жіночих консультацій дослідження об’єму і швидкості кровотоку з кровоносних судинах матки, пуповини і плода методом ультразвукової допплерометрії.

Про наявність гіпоксії плода говорять і деякі біохімічні показники крові.

Ознаки

Основні ознаки гіпоксії плоду: порушення частоти серцевих скорочень (ЧСС спочатку прискорюється, а потім сповільнюється), тони серця плоду спочатку стають більш дзвінкими, а потім все більш глухими, порушується ритм серцевих скорочень. Крім того, можна відзначити зниження рухливості плоду.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.