Гіпоглікемія і менопауза: вся справа в інсуліні

загрузка...

Жіночі статеві гормони естрогени впливають на всі види обміну речовин, у тому числі на вуглеводний і жировий обмін. Все це сприяє, як збільшення, так і зниження цукру крові. Розвиток цукрового діабету не виключає можливості розвитку гіпоглікемії — різкого зниження цукру в крові.

Вплив естрогенів на обмін речовин

Естрогени, перш за все, впливають на жировий обмін, знижуючи при цьому інтенсивність всіх обмінних процесів. Це призводить до формування так званого центрального або вісцерального ожиріння, при якому жир відкладається в області талії і внутрішніх органів. В жировій тканині відбувається активний синтез жіночих статевих гормонів, тому в жінок, що мають до настання клімаксу надмірна вага, менопауза настає пізніше.

Одночасно порушується вуглеводний обмін речовин: клітини різних органів і тканин стають менш сприйнятливі до інсуліну (інсулінорезистентності), який сприяє засвоєнню клітинами глюкози — основного джерела енергії. У результаті в крові накопичується багато інсуліну й глюкози, що сприяє формуванню цукрового діабету другого типу, при якому глюкози в крові багато, але вона не засвоюється клітинами через те, що вони стають менш сприйнятливі до інсуліну. Крім того, при недостатньому надходженні в кров естрогену підвищується продукція глюкози в печінці.

Вплив вісцерального ожиріння на кількість глюкози в крові

вісцерального ожиріння сприяє формуванню інсулінорезистентності. Відбувається це тому, що жирова тканина внутрішніх органів безпосередньо впливає на печінку і більш активно бере участь в обміні речовин, ніж підшкірна клітковина. Вона виділяє біологічно активні речовини, які впливають на печінку, формуючи инсулинрезистентность.

Такі порушення обмінних процесів сприяють підвищенню артеріального тиску, збільшенню ваги тіла, підвищення рівня холестерину крові, які. Все це ще більше погіршує вуглеводний обмін.

Глюкоза життєво необхідна клітинам організму людини для того, щоб в них здійснювалися обмінні процеси. Особливо необхідна глюкоза для клітин головного мозку. Тому кора головного мозку чітко контролює вміст у крові глюкози і якщо її недостатньо, то включаються додаткові механізми її отримання.

Чому під час менопаузи може розвиватися гіпоглікемія

Гіпоглікемія розвивається в тих випадках, коли в організмі людини виявляється більше інсуліну, ніж потрібно в даний момент. При менопаузі в крові може міститися багато інсуліну, який не може виконати свої функції щодо поліпшення засвоєння глюкози тканинами. Але так як в нормі високий вміст інсуліну завжди поєднується з низьким вмістом глюкози в крові, при недостатньому надходженні глюкози в тканини включаються контрінсулярних механізми — викид речовин (гормонів стресу, наприклад, адреналіну, а також глюкагону, сприяє утворенню глюкози з глікогену, запаси якого зберігаються в печінці). Під дією цих речовин глікоген печінки розщеплюється, і в кров надходять додаткові порції глюкози.

Так як в період менопаузи можливі коливання кількості естрогену в крові, то разом з ними зменшується або збільшується вміст у крові глюкози і ступінь засвоєння її клітинами тканин. Це може призводити як до підвищення цукру в крові (гіперглікемії), так і до його різкого зниження (гіпоглікемії).

Ознаки гіпоглікемії

Недостатнє надходження глюкози до клітин головного мозку супроводжується раптовою зміною настрою, дратівливою слабкістю, втомою, вираженим почуттям голоду, запамороченням, порушенням зору (нечітким сприйняттям предметів), відчуттям того, що «ноги не тримають». При включенні механізмів контррегуляції з’являються такі ознаки, як тремтіння спочатку в кінцівках, а потім у всьому тілі, підвищене потовиділення, посилене серцебиття, блідість, відчуття тривоги і страху. Іноді з’являються порушення чутливості у вигляді «мурашки по тілу», оніміння кінцівок.

Якщо незважаючи на всі зусилля організму рівень глюкози в крові не підвищується, настає голодування клітин головного мозку — це стає вже по-справжньому небезпечним, так як в результаті може початися гіпоглікемічна кома з необоротними змінами клітин головного мозку. Ознаками починається гіпоглікемічної коми є порушення концентрації уваги, мови, координації рухів. Часто з’являється підвищене збудження, яке потім змінюється порушеннями свідомості, аж до повної його втрати, судомами, інсультами.

При появі перших ознак гіпоглікемії потрібно терміново з’їсти щось солодке, наприклад, дві цукерки або кілька шматочків цукру. Повторити прийом цукру можна через чверть години, якщо стан не покращився. Якщо і це не допомагає, то потрібно викликати швидку допомогу.

В період менопаузи кожна жінка повинна контролювати цукор крові, особливо, якщо у неї є якісь прояви клімаксу.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.