Гіпогалактії: проблеми зі вигодовуванням

Самим оптимальним видом годування дитини до року вважається грудне вигодовування. Тільки в молоці матері всі поживні елементи (жири, білки, вуглеводи) містяться в необхідній концентрації і легко і швидко засвоюються дитиною. Цінність грудного молока визначається також вмістом у ньому достатньої кількості вітамінів і мікроелементів, ферментів, факторів росту, імуноглобулінів та заліза, що запобігає розвиток анемії в немовляти. Крім того, грудне вигодовування створює емоційний контакт між матір’ю дитиною. Але, незважаючи на всі переваги, жінки, які годують груддю, нерідко стикаються з певними проблемами. Однією з таких проблем є гипогалактия.

гіпогалактії — це знижена секреторна функція молочних залоз, яка може проявлятися як у порушенні процесів утворення молока, так і в порушенні виділення молока (лактогенезу). Гипогалактия одна з найчастіших патологій лактації і зустрічається в 6-30% випадків серед народили. За часом виникнення гипогалактию підрозділяють на ранню, яка виникла в перші десять днів після пологів, і пізню (після одинадцятого дня). Також виділяють первинну та вторинну гипогалактию. Первинна і вторинна гипогалактия визначається різними причинами і провокуючими факторами.

Класифікація гіпогалактії за ступенями дефіциту молока

Розрізняють чотири ступені дефіциту молока (по відношенню до потреби дитини):

 • 1 ступінь — дефіцит молока до 25%;
 • 2 ступінь — до 50%;
 • 3 ступінь — дефіцит молока до 75%;
 • 4 ступінь — дефіцит молока більше 75%.
 • Первинна гипогалактия

  Первинна гипогалактия (зазвичай вона буває ранньою) виникає в результаті нейроендокринних порушень. Нерідко первинна гипогалактия обумовлена порушенням внутрішньоутробного розвитку дівчинки. Також до причин, що викликають первинну гипогалактию, відносяться: важкі гестози, післяпологові кровотечі, травматичні акушерські операції (накладання акушерських щипців, вакуум-екстрактора), післяпологові інфекції, вік жінки (старше 30 років), інфантилізм матері і розродження операцією кесарів розтин. Недостатність молока після проведеного кесарева перетину пов’язана з пізнім прикладанням дитини до грудей, відсутністю родової домінанти і психологічного стимулу до грудного вигодовування після пологів, вираженими післяопераційними болями.

  Вторинна гипогалактия

  Вторинна гипогалактия частіше є пізньою і розвивається через порушення режиму годування дитини, рідкісного і безладного годування, недостатнє зціджування молока, нераціонального харчування, перевтоми, стресів, недосипання, рідкісних прогулянок. Крім того, вторинна гипогалактия виникає в результаті захворювань матері (тонзиліт, грип, туберкульоз), маститів і тріщин сосків. Недоношені та хворі діти відрізняються млявим смоктанням, що не дратує молочні залози в достатньому обсязі і призводить до зниження вироблення молока. Немаловажне значення в механізмі розвитку вторинної гіпогалактії має заковтування повітря (аерофагія) дитиною під час годування. Фізіологічна аерофагія спостерігається у всіх немовлят, обсяг заковтує повітря не більше 10% від місткості шлунка. Якщо дитина заковтує більше, його шлунок розтягується повітрям, що викликає відчуття ситості і зменшення кількості висмоктується молока.

  Лікування гіпогалактії

  В першу чергу матері-годувальниці необхідно нормалізувати харчування, режим дня і відпочинку. Харчування має бути збалансованим і містити достатню кількість білків, жирів, вуглеводів і вітамінів. Додатково рекомендується приймати вітамінно-мінеральні комплекси. Продукти, які погіршують смак молока (лук, часник, селера, цвітна капуста, прянощі), повинні бути виключені. Годуючій жінці необхідний повноцінний сон не менше восьми годин, а також відпочинок днем. Корисні тривалі прогулянки на свіжому повітрі (у парках, скверах), масаж молочних залоз, помірне фізичне навантаження. Позитивним ефектом володіють фізіотерапевтичні процедури (УФО, УВЧ молочних залоз), психотерапія, голковколювання. Вітаміни А і Е сприяють посиленню вироблення молока. Бажано відмовитися від прийому лікарських засобів (броміди, барбітурати, йодиди, саліцилати, левоміцетин, метронідазол та інші).

  Ганна Созінова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.