Гіпертонус: ознака захворювання

Гіпертонус — стан, що характеризується аномальним напругою м’язів і зниженою здатністю м’язів до розтягування. Причина такого стану — пошкодження верхніх / центральних мотонейронів центральної нервової системи, передавальних імпульс в м’язи і регулюючих тонус м’язів, поставу, рефлекси. Викликати пошкодження центральної нервової системи можуть різні травми, захворювання та розлади. Дві основні різновиди гіпертонусу м’язів — спастичність і ригідність.

Найбільш поширений приклад гіпертонусу м’язів — короткочасний (епізодичний) гіпертонус, що виявляється коротким спазмом певної м’язи (наприклад, звичайної судомою). Якщо ж аномальне напруга м’язів викликано значним ушкодженням центральної нервової системи внаслідок якого-небудь захворювання, гіпертонус спостерігається постійно і не залежить від активності людини. Підвищеним тонусом можуть відрізнятися як окремі м’язи (наприклад, тільки м’язи-згиначі), так і великі групи м’язів.

Гіпертонус м’язів можуть викликати наступні види захворювань і розладів:

 • Судинні захворювання головного або спинного мозку, що супроводжуються пошкодженням центральної нервової системи (інсульт)
 • Захворювання центральної нервової системи у дітей (дитячий церебральний параліч)
 • Демієлінізуючі захворювання (найчастіше — розсіяний (множинний) склероз)
 • Різного роду травми спинного або головного мозку
 • Ознаки

  У загальному випадку для м’язів з підвищеним тонусом характерні напруження, ущільнення, зменшення обсягу рухів. У найбільш легких випадках гіпертонус м’язів викликає деякий дискомфорт, відчуття напруги, стягнутості м’язи, яке часто зникає після механічного впливу (розтирання, масажу). Для помірних випадків гіпертонусу характерні, в першу чергу, м’язові спазми, що викликають різкий біль. У найбільш важких випадках м’язи стають дуже щільними, не прощупуються, болісно реагують на механічне подразнення (наприклад, масаж).

  Лікування

  Основний метод лікування гіпертонусу м’язів у дорослих — м’язові релаксанти в поєднанні з фізіотерапією. Найбільш поширені лікарські препарати для боротьби з гіпертонусом — баклофен, діазепам, дантролен перорально або за допомогою ін’єкції в спинномозкову рідину. У деяких ситуаціях для лікування локальних випадків гіпертонусу м’язів (м’язових спазмів локального характеру) може застосовуватися ботулотоксин (ботулінічний токсин), діючий на локальні області тіла як міорелаксант. Для лікування деяких форм гіпертонусу — зокрема, ригідності м’язів, викликаної хворобою Паркінсона — застосовуються лікарські препарати, що впливають на допамінові рецептори (леводопа, ентакапон, що усувають деякі симптоми хвороби Паркінсона і ригідність м’язів в тому числі).

  Гіпертонус у дітей

  Підвищений тонус м’язів досить часто спостерігається у новонароджених — це пояснюється тим, що периферична нервова система малюка до кінця не сформована, і деякі порушення м’язової активності закономірні. Як правило, гіпертонус м’язів зникає самостійно через кілька місяців (для м’язів рук цей строк може становити до трьох місяців, для м’язів ніг — до чотирьох місяців). Потенційну небезпеку гіпертонусу у новонародженого не слід недооцінювати: підвищений тонус м’язів може призвести до порушення розвитку дитини, що, в свою чергу, викличе порушення ходи, формування неправильної постави, порушення координації рухів. При виявленні ознак підвищеного тонусу м’язів у маленької дитини показані лікувальний масаж, у деяких випадках — фізіотерапія, допомагають нормалізувати тонус м’язів.

  Характерні ознаки гіпертонусу в дитини — «затиснута» поза (кінцівки зігнуті, притиснуті до тулуба — поза ембріона), малорухливість, здатність самостійно піднімати й утримувати голову з перших днів життя (в нормальній ситуації дитина може нормально тримати голову тільки через сім- вісім тижнів після народження), видиме опір при розгинанні кінцівок, порушення деяких рефлексів.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.