Гіпертонія — небезпечні наслідки

Гіпертонія — це порушення, що характеризується підвищеним кров’яним тиском. Гіпертонія підвищує ризик розвитку таких серйозних захворювань, як інсульт, серцевий напад, і інші. Як правило, чим вище кров’яний тиск, тим вище ризик ускладнень.

Кров’яний тиск вимірюється в міліметрах ртутного стовпа і записується двома цифрами. Наприклад, 150/95 мм рт. ст. Перше значення тут вказує на систолічний тиск. Це тиск в артеріях під час скорочень серця. Другий показник — діастолічний тиск, або тиск в артеріях між скороченнями серця.

Високим є кров’яний тиск, що перевищує показник 140/90 мм рт. ст. Але існують різні варіанти високого тиску:

 • Висока систолічний тиск — наприклад, 170/70 мм рт. ст.
 • Висока діастолічний тиск — наприклад, 120/104 мм рт. ст.
 • Або обидва показники, що перевищують норму — наприклад, 170/110 мм рт. ст.

  Однак діагностувати гіпертонію не так просто. Кров’яний тиск вважається досить високим, щоб почати медикаментозне лікування, в залежності від різних факторів.

  Артеріальний тиск 140/90 мм рт. ст., або вище. Якщо у пацієнта протягом певного часу реєструється такий кров’яний тиск, йому, ймовірно, буде рекомендовано пройти лікування, особливо за наявності наступних чинників:

  Високий ризик розвитку серцево-судинних захворювань;

  Активні серцево-судинні захворювання;

 • Діабет;
 • Ушкодження серця або нирок на фоні гіпертонії.
 • Артеріальний тиск між 130/80 мм рт. ст. і 140/90 мм рт. ст.

  Для більшості людей такий показник знаходиться в межах норми. Однак при наявності наступних умов пацієнтам з таким тиском призначається лікування:

 • Ускладнення діабету, особливо проблеми з нирками;
 • Серйозні серцево-судинні захворювання в анамнезі, наприклад, серцевий напад, транзиторна ішемічна атака, або інсульт;
 • Певні хронічні хвороби нирок.
 • Зазвичай підвищення кров’яного тиску не викликає симптомів і людина дізнається про нього тільки після обстеження. Тому кожній людині, навіть абсолютно здоровій, необхідно кожні п’ять років перевіряти тиск. Літнім людям, пацієнтам, у яких раніше реєструвалося підвищений тиск і хворим на діабет слід перевіряти кров’яний тиск не рідше одного разу на рік.

  Діагностика гіпертонії

  Один єдиний вимір, який показав високий кров’яний тиск, не дозволяє діагностувати гіпертонію. Кров’яний тиск змінюється протягом усього дня. Воно може підвищуватися на короткий час, наприклад, через сильний стрес або інтенсивного фізичного нвантаження.

  Щоб діагностувати гіпертонію, необхідно вимірювати кров’яний тиск кілька разів, в різних умовах, у тому числі, коли людина розслаблена.

  Якщо у пацієнта одного разу було зафіксовано підвищений кров’яний тиск, лікар може рекомендувати спостереження протягом деякого часу. Тривалість періоду спостереження залежить від першого зафіксованого показника і наявності факторів ризику у пацієнта.

  Наприклад, якщо перший показник був 150/94 мм рт. ст., і пацієнт в цілому почуває себе добре, період спостереження може тривати кілька тижнів. Протягом цього часу пацієнтові будуть кілька разів вимірювати кров’яний тиск; іноді пацієнтам пропонується купити прилад для вимірювання тиску, щоб їм не доводилося надто часто ходити в поліклініку. Якщо протягом періоду спостереження кров’яний тиск залишається високим, діагностується гіпертонія і, в більшості випадків, призначається лікування.

  У більшості випадків причини гіпертонії залишаються невідомі. Іноді її викликають інші порушення, наприклад, деякі захворювання нирок і гормональні проблеми. У таких випадках говорять про вторинної гіпертонії.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.