Гіпертиреоз: підвищена секреція гормонів щитовидної залози

загрузка...

Підвищена секреція гормонів щитовидної залози впливає на всі види обміну речовин , так як щитовидна залоза є одним з найважливіших органів. На неї в свою чергу впливають всі інші залози внутрішньої секреції, а особливо, гіпоталамус і гіпофіз.

Щитовидна залоза і її основні функції

Щитовидна залоза — це невелике утворення (близько двадцяти п’яти грамів), яке знаходиться на передній поверхні шиї попереду гортані і трахеї. У ній розрізняють дві бічних частки і перешийок. Залозиста (секретирующая гормони) тканина залози складається з фолікулів (бульбашок), в яких збирається надходить в організм з харчовими продуктами йод.

У щитовидній залозі виробляються тіпеоідние гормони, які впливають на всі види обміну речовин, а також на всі органи і тканини. Головними є два види гормонів: трийодтиронін (Т3) і тетрайодтіронін або тироксин (T4). Ці гормони утворюються в клітинах щитовидної залози з йоду і амінокислоти тирозину.

Якщо людина не отримує достатньо йоду з їжею і водою, то кількість гормонів щитовидної залози в крові знижується. Головна залоза внутрішньої секреції гіпофіз регулює секрецію тиреоїдних гормонів за допомогою свого гормону тиреотропіну. А вироблення тиреотропіну регулюється гормонами гіпоталамуса (відділу мозку, що відповідає за роботу всієї ендокринної системи) тиреоліберином і тіреостатіном.

Тиреоїдні гормони посилюють вуглеводний обмін, збільшують всмоктування глюкози в шлунково-кишковому тракті, посилюють дію інсуліну (він допомагає тканинам засвоювати глюкозу). Прискорюється жировий обмін, особливо розпад жирів, що сприяє втраті ваги. Посилюється і білковий обмін, тому при підвищеній секреції гормонів щитовидної залози можуть з’явитися симптоми білкової недостатності — слабкість, зменшення об’єму м’язів. При гіперфункції щитовидної залози підвищується потреба організму у вітамінах і в кисні.

Що таке гіпертиреоз і причини його виникнення

Гіпертиреоз (тиреотоксикоз) — це комплекс ознак, зумовлених підвищеним вмістом в крові гормонів щитовидної залози. Гіпертиреоз — це не окреме захворювання, а симптомокомплекс, що розвивається при деяких захворюваннях щитовидної залози, таких, як дифузний токсичний зоб, багатовузловий гіпертиреоїдному зоб, аутоімунний тиреоїдит. Рідше зустрічається гіпертиреоз, що розвинулася на тлі тривалого безконтрольного прийому препаратів щитовидної залози.

Основною причиною розвитку таких захворювань, як дифузний токсичний зоб, аутоімунний тиреоїдит (саме вони призводять до гіпертиреоз) є алергія на власні тканини щитовидної залози. При цьому виробляються антитіла на клітини щитовидної залози. Пусковим моментом захворювання є вторгнення в організм чужорідного агента, дуже схожого клітини щитовидної залози. Найчастіше це віруси краснухи, аденовіруси, токсини деяких бактерій, лікарські препарати (наприклад, інтерферони).

Гіпертиреоз може бути наслідком тривалого перебування на сонці, яке негативно позначається на ендокринній системі, сприяючи розвитку аутоімунних захворювань щитовидної залози. Людям, схильним до захворювань щитовидної залози не можна загоряти і приймати фізіотерапевтичні процедури на область шиї.

Гіпертиреоз вперше може виникнути при народженні, в молодшому, дошкільному та шкільному віці, а також у дорослих. Схильність до гіпертиреоз зберігається протягом усього життя.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.