Гіпертиреоз і вагітність: взаємодія безлічі гормонів

Будь-яке порушення з боку щитовидної залози небезпечно як для матері, так і для плоду. Підвищення функції щитовидної залози може бути як варіантом норми (в такому випадку воно короткочасне і проходить самостійно), так і ознакою розвитку важкого ендокринного захворювання — дифузного токсичного зобу.

Як працює щитовидна залоза під час вагітності

Щитовидна залоза виробляє гормони (тироксин і трийодтиронін), які необхідні дитині для правильного внутрішньоутробного розвитку, особливо вони потрібні для формування тканин головного мозку.

Під час першого триместру вагітності і на початку початок другого триместру щитовидна залоза жінки працює в посиленому режимі, адже потрібно виробити стільки тиреоїдних гормонів, щоб покрити потребу самої жінки і зростаючого дитини. Власна щитовидна залоза дитини закладається на четвертому тижні вагітності, а формування її закінчується приблизно до шістнадцятої тижня. Після цього в щитовидній залозі дитини починають вироблятися свої гормони. Але все одно для них потрібна надходження достатньої (підвищеної порівняно з потребами невагітної жінки) йоду (двісті мікрограмів на добу проти ста п’ятдесяти), який поповнюється з організму жінки.

Тому з самого початку вагітності щитовидна залоза працює в посиленому режимі і злегка збільшується в об’ємі. Це було помічено ще в Давньому Єгипті, де заміжнім жінкам пропонувалося носити тонку шовкову нитку на шиї, і якщо вона лопалася, це вважалося ознакою вагітності.

Транзиторний гіпертиреоз під час вагітності

Гіпертиреоз під час вагітності може бути минущим (транзиторним) — це пов’язано з фізіологічними особливостями протікання вагітності і проходить не пізніше шістнадцятого тижня вагітності.

Ознаками транзиторного підвищення функції щитовидної залози можуть бути мінливий настрій, невеликий підйом температури і непереносимість жари, невелика втрата маси тіла на початку вагітності, іноді — серцебиття. Всі ці ознаки часом дуже важко відрізнити від звичайного початку вагітності. Тому якщо жінка втрачає у вазі в перші тижні вагітності, їй зазвичай призначають дослідження крові на гормони щитовидної залози. Лікування транзиторний гіпертиреоз не вимагає, але за жінкою потрібно постійно спостерігати для того, щоб не попустити ознак дифузного токсичного зобу.

Гіпертиреоз на тлі дифузного токсичного зобу під час вагітності

Дифузний токсичний зоб розвивається на тлі аутоімунних процесів в організмі (алергії на власні тканини). Це важке захворювання, яке вимагає своєчасного виявлення і лікування.

Ознаками дифузного токсичного зобу є:

 • дратівлива слабкість, постійна конфліктність, тривога, жалість до себе, порушення сну, тремтіння в руках;
 • посилене серцебиття (тахікардія) — пульс до ста ударів на хвилину і вище, екстрасистолія (зайві удари серця, що порушують його ритм), підвищення артеріального тиску з великим розривом між систолічним (верхнім) та діастолічним (нижнім) тиском;
 • підвищений апетит, болі в верхній частині живота, пронос;
 • блиск в очах і розширення очних щілин.
 • При появі таких симптомів вагітної порідіння призначають дослідження крові на гормони щитовидної залози та тиреотропного гормону гіпофіза (він регулює секрецію тиреоїдних гормонів). Крім того, поводится ультразвукове дослідження щитовидної залози та при необхідності — пункційна біопсія — паркан вмісту щитовидної залози за допомогою її проколу тонкою голкою.

  Після остаточного встановлення діагнозу призначається лікування лікарськими препаратами, що пригнічують функцію щитовидної залози. Якщо таку жінку не лікувати, можлива поява ускладнень як з боку матері, так і з боку плоду через постійне токсичного впливу надлишку гормонів щитовидної залози. Це передчасні пологи, токсикоз другої половини вагітності, різні пороки розвитку новонародженого і його низька вага, розвиток гіпертиреозу у новонародженого.

  Вагітні, у яких дифузний токсичний зоб був виявлений своєчасно з призначенням адекватного лікування, цілком можуть народити дитину без жодних відхилень.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.