Гіпертиреоз і цукровий діабет — небезпечне поєднання

загрузка...

Цукровий діабет, що поєднується з гіпертиреозом спостерігається в одного відсотка від загального числа діабетиків. При цьому у хворих з’являються ознаки того й іншого захворювання. Гіпертиреоз є чинником, що обтяжує перебіг цукрового діабету у зв’язку з підвищенням ацидозу і посиленням глікогенолізу (розщепленням глікогену до глюкози) в печінці.

Що відбувається в організмі при цукровому діабеті та гіпертиреозі

Цукровий діабет — це захворювання, в основі якого лежить абсолютна або відносна недостатність інсуліну (гормону, що допомагає тканинам засвоювати глюкозу — джерело енергії) в організмі, що викликає порушення обміну речовин, в першу чергу вуглеводного.

Гіпертиреоз — це підвищена секреція гормонів щитовидної залози, що призводить до прискорення всіх видів обміну речовин, в тому числі вуглеводного. При діабеті, викликаному ураженням інсулярного апарату підшлункової залози, виробляється недостатньо інсуліну. При внепанкреатіческого формах діабету антагоністичні по відношенню до інсуліну гормони (наприклад, гормони щитовидної залози) пригнічують тканинне дію інсуліну. Але незалежно від механізму в результаті в тканинах настає недолік інсуліну, а значить, цукор крові не зможе засвоюватися тканинами. Все це викликає порушення білкового та ліпідного обміну з появою токсичних продуктів обміну речовин.

Як впливає гіпертиреоз на цукровий діабет

Підвищення гормонів щитовидної залози в крові негативно впливає на перебіг цукрового діабету в осіб молодого віку. Крім того, при розпаді цих гормонів в крові з’являється велика кількість метаболітів, що підсилюють інтенсивність глікогенолізу, підвищення цукру в крові і в сечі.

В результаті надлишку гормонів щитовидної залози посилюється всмоктування глюкози в кишечнику, підвищуються процеси глікогенолізу (розщепленням глікогену до глюкози) і виділення глюкози з печінки в кров, посилюються процеси руйнування інсуліну. Гіпертиреоз сприяє також розвитку діабетичної коми. Тому відновлення правильного вуглеводного обміну у хворих на цукровий діабет може бути досягнуто тільки після зниження кількості гормонів щитовидної залози в крові.

Але потрібно відрізняти помірніше підвищення цукру в крові та сечі, спостерігаються іноді при гіпертиреозі, від поєднання гіпертиреозу та цукрового діабету. Цукровий діабет може початися раніше гіпертиреозу, одночасно з ним або вже після розвитку гіпертиреозу. Минуще підвищення цукру в крові та сечі може піти разом із зникненням тиреотоксикозу, а якщо гіпертиреозу супроводжував діабет, то він, звичайно ж, нікуди не дінеться.

У зв’язку з цим деякі ендокринологи вважають, що помірний гіпертиреоз буде сприятливим фактором при цукровому діабеті у дорослих, так як він сприяє зменшенню в крові холестерину і перешкоджає відкладенню атеросклеротичних бляшок у кровоносних судинах.

Ознаки гіпертиреозу та цукрового діабету

Ознаками такого стану будуть як симптоми гіпертиреозу, так і симптоми цукрового діабету. До ознак гіпертиреозу відносяться схуднення, посилене серцебиття, екзофтальм (опуклість очних яблук), дратівливість, плаксивість, мінливість настрою, збільшення щитовидної залози.

До ознак цукрового діабету відносяться спрага, виділення великої кількості сечі, сухість у роті, сухість шкірних покривів, зниження працездатності.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.