Гіпертермія у дітей: підвищення температури — не кінець світу

Підвищення температури тіла — одне з найпоширеніших проявів різних захворювань у дітей. Багато батьків ставляться спокійно до гіпертермії у дітей, деякі починають панікувати, насправді ж потрібно знати основні причини виникнення гіпертермії, коли вона буває небезпечною, як з нею боротися і чи потрібно це робити.

Фізіологічна гіпертермія у дітей

Дитина народжується з недосконалою системою терморегуляції, її становлення проходить протягом перших трьох місяців життя. Тому, з народження до трьох місяців температура тіла дитини значно залежить від температури навколишнього середовища, тобто, гіпертермія може з’явитися при перегріві дитини або при високій температурі повітря в приміщенні. Отже, виявивши високу температуру у дитини цього віку, в першу чергу потрібно виключити чинник його перегріву. Якщо підозра на такий є, то в першу чергу потрібно зняти зайвий одяг з дитини, дати йому попити кип’яченої води, і через деякий час знову вимірювати температуру тіла. Найчастіше вона виявляється нормальною або близькою до норми. Якщо ж температура тіла не знизилася, то потрібно розглядати інші причини її виникнення.

Причини виникнення гіпертермії у дітей

Підвищення температури у дітей може бути викликане патологією центральної нервової системи, наприклад, пухлиною, але це зустрічається досить рідко. У цьому випадку спроби нормалізувати температуру тіла виявляються безуспішними. Таку гіпертермію називають злоякісною, дитину потрібно якнайшвидше обстежити у невропатолога.

Найбільш часто підвищення температури викликають різні інфекційні захворювання, особливо поширені гострі вірусні інфекції.

Механізм розвитку гіпертермії простий: віруси, потрапляючи на слизову оболонку верхніх дихальних шляхів, внаслідок чого запускається механізм утворення антитіл, вироблення яких відбувається краще при температурі 37,5 — 38 градусів Цельсія.

З іншого боку, мікроби, репліціруясь на слизовій верхніх дихальних шляхів, виділяють токсини, які, потрапляючи в кров, запускають складні механізми захисту, що супроводжуються гіпертермією різної степені вираженості.

Види гіпертермії у дітей

На побутовому рівні гіпертермії діляться на червоні і білі.

Червона гіпертермія — стан, при якому немає порушення кровообігу, судини розширені і відбувається підвищена тепловіддача, яка є природним способом охолодження організму, що є профілактикою різних грізних ускладнень, що викликаються перегрівом життєво важливих органів. Дитині жарко, шкіра червона або рожева, відбувається рясне потовиділення.

Біла гіпертермія — дуже небезпечний стан, при якому спостерігається, так звана, централізація кровообігу, при якій периферичні судини спазмовані і тепловіддачі практично немає — це може призвести до швидкого розвитку різних небезпечних для життя ускладнень, таких як судоми, набряк головного мозку, набряк легенів і деякі інші. Дитині холодно, він переляканий, шкіра бліда, з синюшним відтінком, потовиділення немає. Тому, при білій гіпертермії медична допомога повинна бути надана якомога швидше.

Надання допомоги при гіпертермії

Якщо у дитини гіпертермія червоного типу, і немає схильності до судом, то температуру до 38,5 градусів підвищувати не потрібно. Дитині необхідно створити оптимальну температуру в кімнаті — близько 20 градусів, стежити за тим, щоб одяг був сухий і вчасно її міняти при намоканні потім. Дуже важливо давати дитині достатню кількість кип’яченої теплої води — вікову норму з урахуванням втрат рідини з потом.

Якщо гіпертермія розвивається по білому типу, то в першу чергу потрібно забезпечити нормальну роботу судин. Щоб їх розширити, потрібно надіти на дитину теплі шкарпетки і рукавиці, вкрити ковдрою, дати теплої води і дати судинорозширювальний засіб — но-шпу у віковому дозуванні. Якщо через 15 хвилин ефекту немає, потрібно викликати швидку допомогу. Якщо гіпертермія з білої перейшла в червону — спостерігати.

Важливо пам’ятати:

 • Якщо гіпертермія виникла у дитини до року — виклик лікаря обов’язковий при будь-якому типі гіпертермії!
 • Для зниження температури використовувати тільки дитячі засоби, що відповідають віку. Аспірин, анальгін, амідопірин використовувати категорично забороняється!
 • Світлана Шимкович

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.