Гіпертензія і менопауза: зона підвищеного ризику

загрузка...

Після початку менопаузи у жінок, які страждають на артеріальну гіпертензією, підвищується ризик розвитку стенокардії, інфаркту міокарда, інсульту і інших важких захворювань, які в більш молодому віці були характерні в основному для чоловіків. Тобто менопауза підсилює прояви артеріальної гіпертензії у жінок і прискорює розвиток інших серцево-судинних захворювань.

Що сприяє обваження артеріальної гіпертензії?

Насамперед, це порушення жирового і вуглеводного обміну. Порушення жирового обміну з одночасним зниженням швидкості обміну речовин в цілому сприяє формуванню у жінки ожиріння по центральному або вісцеральний (тобто з відкладенням жиру в області живота і черевної порожнини) типу. Такий тип ожиріння в більш молодому віці характерний для чоловіків, так як він формується під впливом чоловічих статевих гормонів андрогенів.

У жінок під впливом жіночих статевих гормонів естрогенів ожиріння формувалося за жіночим типом, з відкладенням жиру в області стегон і сідниць. Естрогени оберігають жінку від серцево-судинних захворювань, тому в дітородному віці інфаркти та інсульти зустрічаються дуже рідко. Зовсім інша справа під час менопаузи: при зменшенні кількості естрогенів, ожиріння у жінок також починає формуватися під впливом андрогенів, які в невеликій кількості завжди присутні в організмі жінки, і кількість інфарктів та інсультів в цьому віці у чоловіків і жінок стає однаковим.

Центральне ожиріння набагато небезпечніше, ніж звичайне жіноче ожиріння, так як вісцеральний жир більш активний, ніж підшкірний жир, він виділяє біологічно активні речовини, що роблять негативний вплив на обмінні процеси в організмі.

Зміни в організмі при артеріальній гіпертензії під час менопаузи

Зайва вага сприяє підвищеному навантаженні на серце — воно працює буквально «на знос». Порушення вуглеводного обміну призводять до інсулінорезистентності — клітини тканин перестають бути чутливими до цього гормону. Це призводить до стійкого звуження кровоносних судин, так як інсулін сприяв їх розширенню.

Крім того, порушення вуглеводного обміну призводять до стимуляції діяльності симпатичної нервової системи (в нормі СНР є системою, активізується під час стресу, у спокої її врівноважує парасимпатична нервова система), що в свою чергу викликає ще більше звуження кровоносних судин. Поєднання стійкого звуження кровоносних судин і підвищеного навантаження на серцевий м’яз сприяє поступовому розвитку серцево-судинної недостатності, яка може розвиватися як у великому колі кровообігу з формуванням набряків кінцівок і скупченням рідини в черевній порожнині, так і в малому колі із застоєм венозної крові в легенях і набряком їх тканини.

В результаті порушення обміну речовин до артеріальної гіпертензії приєднуються інші серцево-судинні захворювання, наприклад, ішемічна хвороба серця з її крайнім проявом у вигляді інфаркту міокарда та ішемічного інсульту.

Високий артеріальний тиск негативно позначається і на роботі всіх інших внутрішніх органів. У першу чергу страждають нирки і печінку, що дуже небезпечно, так як саме ці органи звільняють організм від токсинів.

Ознаки артеріальної гіпертензії під час менопаузи

Перебіг артеріальної гіпертензії після настання менопаузи стає більш важким. Підвищуються цифра артеріального тиску, особливо верхнього, систолічного, у жінок вони вищі, ніж у чоловіків. Нижня, діастолічний тиск підвищується не так швидко, його показники у жінок і чоловіків зазвичай рівні. У жінок з’являються задишка, набряки, частішають гіпертонічні кризи.

Часто вони виникають по симпатико-адреналової типу. Спочатку гіпертонічні кризи виникають після емоційних навантажень, при цьому виділяється адреналін, який викликає тремтіння всього тіла, посилене серцебиття, головний біль. Триває такий криз кілька годин або навіть хвилин.

При подальшому розвитку артеріальної гіпертензії під час кризів виділяється інший нейромедіатор — норадреналін, який викликає більш стійкі та тривалі зміни в кровоносних судинах, результатом яких можуть стати інфаркт міокарда або інсульт.

Звуження кровоносних судин і недостатнє забезпечення поживними речовинами і киснем клітин різних органів призводить до стійкого зниження їх функції.

Лікування

Лікування артеріальної гіпертензії після настання менопаузи потрібно довірити лікаря. Самолікування при цьому смертельно небезпечно, так як деякі лікарські препарати (наприклад, бета-блокатори, сечогінні засоби та інші), що знижують артеріальний тиск, можуть чинити негативний вплив на обмін речовин, що знову-таки приведе до таких важких ускладнень, як інфаркти міокарда та інсульти.

Лікування артеріальної гіпертензії має бути комплексним. При цьому призначення одних лікарських препаратів недостатньо. Дуже важливо вести здоровий спосіб життя, правильно харчуватися і якомога більше рухатися. Обов’язково потрібно знизити масу тіла — це дозволить знизити навантаження на серце і зменшить активність вегетативної нервової системи.

З лікарських препаратів перевага віддається інгібіторів ангіотензинперетворюючого ферменту (АПФ — енам, енап та інші) і блокаторів ангіотензину — двох рецепторів (АТ2 — лозартан), які призначають для постійного прийому, підібравши необхідну дозу. Це препарати не чинять негативного впливу на вуглеводний обмін.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.