Гіперплазія — не варто лякатися

Під гіперплазією розуміють доброякісне збільшення кількості клітин-якої тканини. Клітини при гіперплазії, на відміну від клітин при злоякісних новоутвореннях, продовжують справно виконувати свої функції, вони не здатні проростати в навколишні тканини або метастазувати в лімфовузли та віддалені органи. У деяких випадках гіперплазія не відноситься до патології, а являє собою цілком природне фізіологічне явище.

Наприклад, при пошкодженні тканин набирають чинності процеси регенерації, тобто розмноження клітин для відновлення травмованої області. А адже регенерація, по суті, теж є різновидом гіперплазії. І все ж найчастіше гіперплазія — це термін, який більшою мірою вживається при характеристиці яких патологічних змін в органах. Досить згадати гіперплазію ендометрія у жінок або гіперплазію передміхурової залози у чоловіків. Більше того, багатьох пацієнтів охоплює панічний жах при діагнозі «гіперплазія», особливо, якщо мова йде про розростанні епітеліальних клітин слизової оболонки матки. Чомусь основна частина з них упевнена, що гіперплазія — це передраковий стан, така собі перехідна форма, яка обов’язково закінчується перетворенням в злоякісну пухлину. На щастя, це не так. Про те, наскільки небезпечний той чи інший процес гіперплазії, може сказати тільки лікар після ретельного обстеження. Хоча залишати захворювання на самоплив, зрозуміло, ні в якому разі не можна.

Чому ж нормальні клітини раптом піддаються гіперплазії, причому без видимих на те причин. Відповідь на це питання буде різним у залежності від того, який саме орган схильний гіперплазії. Однак самої визнаної версією розростання клітин є гормональна теорія гіперплазії. Особливо це стосується гіперплазії клітин ендометрію. Так, певна гормональна перебудова або ж ендокринні дисфункції в жіночому організмі призводять до того, що слизова оболонка матки починає бурхливо розростатися. Це може проявитися або потовщенням всього ендометрію, або вибірковим розростанням окремих ділянок внутрішнього шару матки. В останньому випадку медики говорять про поліпах ендометрію. На користь гормональної природи клітинної гіперплазії свідчить хоча б той факт, що найчастіше вона зустрічається в осіб, вже страждаючих небудь гормонозалежної патологією (наприклад, цукровий діабет).

Гіперплазія слизової матки може мати прихований перебіг без характерної клінічної симптоматики, однак набагато частіше виникають рясні кров’янисті виділення з жіночих статевих органів. Ці кровотечі можуть відрізнятися як по тривалості, так і за періодичністю. Але в будь-якому випадку значна крововтрата досить негативно відображається на самопочутті жінки. У пацієнтки відзначається блідість шкірних покривів, швидка стомлюваність, слабкість, зниження працездатності, частий пульс, знижений тиск, анемія. Крім того, наявність маткових кровотеч вимагає обов’язкової диференціальної діагностики зі злоякісною пухлиною. Досліджувати пацієнтку можна за допомогою ультразвукового апарата, який дозволить просканувати довколишні тканини на предмет наявності ближніх метастаз. Однак більш інформативні результати можна отримати при безпосередньому дослідженні клітин ендометрію. При цьому лікар отримує можливість визначити ступінь вираженості морфологічних змін досліджуваної тканини, тобто оцінити, наскільки великий ризик малігнізації гіперплазованих клітин (малігнізація на мові медичних працівників означає озлокачествление). Отримати необхідний для цього матеріал можна шляхом вискоблювання або біопсії внутрішньої поверхні матки.

Слід пам’ятати, що залишена без лікування гіперплазія ендометрія може закінчитися раком, безпліддям, приєднанням різних інфекційних захворювань жіночої статевої сфери. Лікування може бути консервативним, спрямованим на відновлення гормонального фону, і хірургічним, при якому усувається безпосередня причина кровотеч (наприклад, при запаленнях). Нерідко обидва методи використовуються одночасно: спочатку проводять видалення патологічної тканини, а потім використовують гормональні препарати. Це дозволяє закріпити лікувальний ефект.

Жигулі Андрій

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.