Гіперплазія матки: проблеми з ендометрієм

загрузка...

Гіперплазія матки — таким словосполученням називають жінки діагноз, виставлений їм на прийомі у лікаря. Це не зовсім правильно, тому що сама патологія, виявлена у пацієнтки, називається гіперплазією ендометрія, або точніше — гіперплазія ендометрію матки. Гіперплазія ендометрія може розвиватися у жінки будь-якого віку, починаючи з підліткового періоду і закінчуючи постменопаузальним.

Що таке гіперплазія ендометрія?

Відомо, що зсередини порожнину матки вистелена слизовою оболонкою — ендометрієм. Гіперплазія ендометрія — це надмірне розростання і потовщення слизової оболонки за рахунок безконтрольного збільшення кількості клітин ендометрію. Гіперплазія ендометрія — це гістологічний діагноз, який встановлюється після вивчення під мікроскопом біологічного матеріалу, отриманого в результаті вискоблювання. За гістологічною класифікацією виділяють кілька форм гіперплазії ендометрію:

 • залозиста гіперплазія ендометрія;
 • залозисто-кістозна гіперплазія ендометрія;
 • атипова гіперплазія, або аденоматоз матки (передракова форма);
 • поліпоз ендометрія.
 • Причини розвитку гіперплазії ендометрія

  Основною причиною розростання ендометрія є гормональні порушення. Найчастіше гіперплазія ендометрія виникає на тлі ановуляції, яка характеризується відносним або абсолютним надлишком естрогенів (жіночих статевих гормонів) і недоліком прогестерону, який перешкоджає надмірному розростанню ендометрію. Гіперестрогенія зустрічається при ановуляторних безплідді, в клімактеричному періоді, при полікістозних яєчниках. Також причиною гіперплазії ендометрія може виступати патологія яєчників (фолікулярні кісти, пухлини яєчників, персистенція фолікула). Нерідко гіперпластичний процес ендометрію розвивається внаслідок ожиріння і гіперглікемії. У разі надлишку жирової тканини, яка синтезує естрогени, розвивається гіперестрогенія. Нерідко гіперплазія ендометрія розвивається у жінок, які страждають на цукровий діабет, гіпертонію або хворобами печінки (порушена утилізація гормонів).

  Клінічні прояви гіперплазії ендометрія

  Основним симптомом гіперплазії ендометрія є так звані дисфункціональні маткові кровотечі, що виникають після затримки менструацій. Такі кровотечі характеризуються відсутністю овуляції, можуть бути тривалими, помірними або рясними (профузними). Особливо інтенсивні кровотечі спостерігаються в період статевого дозрівання (ювенільні кровотечі), але можуть бути і в репродуктивному чи похилому віці. Нерідко при гіперплазії ендометрію з’являються міжменструальні кров’янисті виділення. На ранніх стадіях розвитку патології жінка зазвичай не пред’являє скарг, і гіперплазія ендометрія виявляється випадково на УЗД.

  Іноді гіперпластичний процес виявляється у жінок, які страждають на безпліддя. Безпліддя пояснюється двома факторами. По-перше, гормональні порушення, які розвиваються на тлі гіперплазії, призводять до ановуляції, а по-друге, запліднена яйцеклітина не може імплантуватися на патологічно змінений ендометрій.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.