Гіперплазія матки: проблеми слизової оболонки

загрузка...

Будь-якій жінці важливо двічі на рік показуватися гінеколога для виявлення можливих гінекологічних захворювань. Проблема в тому, що багато гінекологічні захворювання не тяжкі на ранніх стадіях з часом стають небезпечними через можливість розвитку злоякісних пухлин.

Що таке гіперплазія матки, її причини та види

гіперплазії називається розростання внутрішнього шару матки, тобто слизової оболонки, яка покриває її зсередини. Для того, щоб зрозуміти, як і чому це відбувається, потрібно згадати, як «працює» менструальний цикл жінки. Він, як відомо, складається з двох фаз. Під час першої фази під впливом фоллікулстімулірующего гормону (ФСГ) гіпофіза і жіночих статевих гормонів естрогенів відбувається дозрівання яйцеклітини в яєчнику і розростання слизової оболонки порожнини матки — вона готується прийняти зародок. Як тільки яйцеклітина дозріває, гормональний фон жінки змінюється: кількість естрогенів різко скорочується і на зміну їм приходить жіночий статевий гормон прогестерон, а також лютеїнізуючий гормон (ЛГ) гіпофіза, який стимулює вироблення прогестерону. Під впливом гормонів другої половини менструального циклу, якщо не настає вагітність, слизова оболонка поступово починає зменшуватися в розмірах, а потім відривається з супутнім кровотечею (менструацією) і менструальний цикл починається заново.

При гіперплазії ендометрію порушується гормональний супровід менструального циклу: виробляється багато гормонів першої половини (естрогенів і ФСГ) і мало гормонів другої половини (прогестерону і ЛГ). В результаті цього яйцеклітина може не покидати яєчника (ановуляторних цикл і безпліддя), слизова оболонка значно розростається, а коли вона все ж відторгається, це супроводжується значними кровотечами.

Слизова оболонка ендометрію розростається по-різному, тому гіперплазія ендометрія може бути різною: залізистої, залізисто-кістозної, атипові (клітини змінюють свій зовнішній вигляд — аденоматоз або аденоматозний гіперплазія) і осередкової (у вигляді поліпів).

Найбільш небезпечними є атипова і вогнищева гіперплазія, так як вони можуть з часом переходити в злоякісну пухлину. Тим не менш, будь-які види гіперплазії матки вимагають постійного спостереження, так як можуть стати причиною раку.

Гіперплазія матки може виникати з різних причин. Наприклад, при порушеннях гормональної функції яєчників або гіпофіза, ожирінні (жирові клітини можуть самостійно виробляти естрогени), різних запальних захворюваннях жіночих статевих органів, які призводять до гормональних збоїв, ендометріозі (розростанні слизової оболонки матки в інших тканинах, наприклад, в м’язовому шарі матки або в яєчниках), пухлинах матки (наприклад, міомі), поликистозе яєчників (при цьому також порушується гормональний фон), після операцій на яєчниках, матці та її придатках, і так далі. Може виникнути гіперплазія матки і на тлі таких ендокринних захворювань, як цукровий діабет, а також при стабільно високому артеріальному тиску, тяжких захворюваннях печінки і так далі.

Ознаки

Гіперплазія матки може протікати безсимптомно, особливо, на ранніх стадіях захворювання. Але найчастішим її ознакою є рідкісні, але дуже рясні менструальні кровотечі. Іноді крім менструальних кровотеч виникають і міжменструальні кровотечі. Можуть бути також невеликі кров’яні виділення до або після менструації, а також в середині циклу або постійні кровотечі протягом тривалого часу. При великій регулярної втрати крові у жінки може розвинутися гіпохромна (залізодефіцитна) анемія.

Діагностика та лікування

Виявляють гіперплазію матки найчастіше під час ультразвукового дослідження (УЗД). При підозрі на цю патологію УЗД проводять спеціальним вагінальним датчиком. Під час цього дослідження можна визначити ступінь потовщення і розростання слизової оболонки матки. Якщо діагноз підтверджується, то проводиться гістероскопія — дослідження порожнини матки за допомогою спеціальної оптичної апаратури, під час якої лікар уважно розглядає слизову оболонку і бере шматочок тканини на гістологічне дослідження (біопсію). Це дуже важливо, тому що тільки таким способом можна встановити вид гіперплазії і ступінь ризику розвитку раку матки.

Лікування гіперплазії може бути консервативним — воно проводиться після дослідження крові на гормони в основному прогестеронові препаратами, а також оперативним — порожнину матки вискоблюють, видаляючи слизову оболонку з наступним гістологічним дослідженням. При підозрі на переродження в рак матку видаляють.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.