Гіперпігментація: причини і лікування

Гіперпігментація — це поширене стан, при якому деякі ділянки шкіри стають темнішими. Зазвичай гіперпігментація нешкідлива і спостерігається у представників усіх рас. Це викликано надлишкової виробленням меланіну, темного пігменту шкіри

Гіперпігментація може поширюватися на великі ділянки шкіри, або може бути локалізована на певних областях, наприклад, на обличчі і чи на руках. Найбільш поширеними типами гіперпігментації є лентиго (їх також часто називають віковими плямами) і мелазма. При своєчасному і правильному лікуванні з гіперпігментацію можна зменшити і контролювати.

Лентиго — це, як правило, темні, нерівномірно забарвлені ділянки шкіри. Зазвичай вони з’являються на тих ділянках шкіри, які часто піддавалися впливу сонячних променів.

Мелазма схожа вікові плями, але вона викликана змінами гормонального фону і може з’являтися там, куди рідко потрапляють сонячні промені. Мелазма часто пов’язана з вагітністю або прийомом деяких лікарських препаратів.

Що таке меланін

Ця речовина виробляється меланоцитами базального шару епідермісу. Меланін — це клас пігментів, відповідальних за колір шкіри, очей і волосся. Розподіл і типи меланіну, які присутні в організмі, визначені генетично — також, як і колір шкіри, очей і волосся. При впливі сонячних променів меланін діє як природний сонцезахисний крем. Він перетворює ультрафіолетові промені в енергію, скорочуючи число вільних радикалів, які можуть пошкодити клітини організму. Надлишок або нерівномірний розподіл меланіну можуть бути викликані сонцем, гормонами, або медикаментами.

Лентиго

Коли в організмі починаються процеси старіння, процеси, що здійснюють всередині клітин, сповільнюються, і здатність шкіри до відновлення і оновленню знижується. Пошкодження шкіри або травми від опіків (включаючи сонячні) і пухирів можуть призвести до тимчасової втрати пігменту шкіри. Коли шари шкіри відновлюються, меланоцити розподілені в них вже не так рівномірно. Коли знову починається вироблення меланіну, нерівномірний розподіл меланоцитів призводить до появи лентиго.

Мелазма

Гормони (в тому числі синтетичні) і лікарські препарати можуть підвищувати вироблення меланіну. Мелазма найчастіше називають гіперпігментацію, викликану з вагітністю. Однак цей вид гіперпігментації також може бути пов’язаний з прийомом протизаплідних таблеток або засобів для лікування щитовидної залози. Гормональні зміни впливають на гормони, що стимулюють меланоцити, таким чином викликаючи гіперпігментацію. Мелазма, як правило, є тимчасовою і проходить, коли відновлюється гормональний баланс.

Лікування гіперпігментації

Хоча гіперпігментація в більшості випадків, необхідність в її лікуванні може бути обумовлена косметичними причинами. Є багато різних засобів для лікування гіперпігментації.

Гліколева кислота

Гліколева кислота краще інших альфа-оксікілот підходить для лікування гіперпігментації через її маленьких, водорозчинних молекул, які відносно легко проникають в епідерміс. Гліколеву кислоту отримують з цукрової тростини; вона сприяє злущування відмерлих клітин, а також стимулює синтез колагену, що сприяє відновленню й омолодженню шкіри. Крім того, гліколева кислота сприяє кращому зволоженню шкіри і поліпшенню її тону.

Висока концентрація гліколевої кислоти може викликати опіки і подразнення, тому використовувати її слід обережно.

Альфа-Арбутин

Одержуваний з мучниці арбутин — це нефенольная альтернатива гідрохінону. Арбутин використовується для лікування надмірно активних меланоцитів, які викликають гіперпігментацію. Арбутин має подвійний ефект: він інгібує активність меланоцитів і сприяє розщепленню меланіну в епідермісі. При регулярному застосуванні альфа-арбутину плями гіперпігментації зблякнуть і стануть практично непомітними.

Ретиноїди

Ретинол-це одна з найбільш використовуваних для лікування гіперпігментації форм вітаміну А, яка необхідна для правильної роботи стільникового зв’язку. Він стимулює відновлення шкіри, сприяє її зволоженню і відновленню. Ретинол проникає в шкіру через сальні залози, надаючи антисептичну і м’яку протизапальну дію, стимулюючи вироблення нових клітин у глибоких шарах шкіри. Крім того, ретинол поліпшує вироблення колагену і зменшує синтез меланіну.

Інші способи лікування

Для лікування гіперпігментації також можна використовувати лазерну терапію. Попередньо, однак, варто протестувати її на невеликій ділянці шкіри, щоб переконатися в тому, що лазер не посилює симптоми.

Існують різні рецептурні креми проти гіперпігментації; до їх складу зазвичай входять гідрохінон або третиноїн, і гідрокортизон. Ці препарати ефективні, але в деяких випадках викликають сильне подразнення шкіри.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.