Гіперкапнія — дихайте свіжим повітрям

Гіперкапнія — ненормально високий рівень діоксиду вуглецю в крові, або, іншими словами, отруєння вуглекислим газом, який в звичайному випадку виводиться з організму легенями. Процес газообміну (надходження з легенів у кров кисню і виведення з організму вуглекислого газу) здійснюється в альвеолах. Якщо з якоїсь причини альвеоли не виконують свою основну функцію (наприклад, через пошкодження легенів хронічним обструктивним захворюванням), газообмін порушується, і вуглекислий газ не виводиться з легенів повністю. Результат — занадто велика кількість окису вуглецю в крові з усіма характерними симптомами.

Причини гіперкапнії

Одна з найбільш поширених причин гіперкапнії — хронічні обструктивні захворювання легень. Характерним наслідком такого роду захворювань стає порушення нормального процесу надходження повітря в легені, повітрообміну безпосередньо в легенях і подальшого видихання (виведення з організму) вуглекислого газу. Таке порушення, у свою чергу, може призвести до зниження рівня кисню в крові (гіпоксемії) і, відповідно, підвищенню рівня діоксиду вуглецю в крові, тобто гіперкапнії.

Куди рідше зустрічається безпосереднє отруєння вуглекислим газом — «насильницьке» проникнення вуглекислого газу в організм в умовах нормальної роботи легенів в тих випадках, коли в поступає в легені повітря вже занадто багато оксиду вуглецю (наприклад, отруєння чадним газом на пожежі). Так, наприклад, при концентрації оксиду вуглецю в повітрі більше п’яти відсотків вже з’являються перші симптоми, які сигналізують про отруєння організму людини вуглекислим газом — зокрема, головний біль, нудота, підвищене потовиділення. Оскільки організм намагається компенсувати дефіцит кисню, з’являються зміни ритму дихання — дихання стає частим, поверхневим.

Досить поширене явище — гіперкапнія, що виникає при зануренні на глибину (дайвінг): у таких випадках отруєння вуглекислим газом може виникнути по цілому ряду різних причин, від неправильного дихання (поверхневе, не глибоке дихання, занадто часті вдихи і видихи) до занадто великого фізичного навантаження.

До іншим причинам гіперкапнії можна віднести:

 • Судомні напади
 • передозування деякими лікарськими препаратами
 • Астму
 • Пошкодження стовбура мозку
 • Синдром зупинок дихання уві сні (так зване обструктивне апное сну)
 • Симптоми

  Інтенсивність симптомів гіперкапнії залежить, в першу чергу, від кількості окису вуглецю в крові — чим вище рівень діоксиду вуглецю в крові, чим важче отруєння вуглекислим газом, тим більш важкими будуть симптоми гіперкапнії. Так, наприклад, у випадку незначного перевищення норми діоксиду вуглецю в крові гіперкапнія може протікати безсимптомно або ж супроводжуватися незначними симптомами — наприклад, головним болем, сонливістю / млявістю, нездатністю сконцентруватися і чітко мислити.

  Тим не менш, не варто припускати, що гіперкапнія — стан невинне і для людини не небезпечне: важкі випадки отруєння вуглекислим газом можуть призвести до порушення дихання і навіть до летального результату. Значне підвищення рівня окису вуглецю в крові викликає запаморочення, підвищення артеріального тиску і почастішання пульсу, швидке, неглибоке дихання, судоми м’язів. У найбільш важких випадках отруєння вуглекислим газом гіперкапнія викликає дезорієнтацію, паніку, гіпервентиляцію легенів, конвульсії, втрату свідомості і, в кінцевому підсумку, смерть.

  Стадії

  У залежності від ступеня інтенсивності симптомів і рівня вуглекислого газу в крові можна виділити три основні стадії гіперкапнії. Перша стадія — це помірні симптоми гіперкапнії, що спостерігаються при перевищенні рівня окису вуглецю в крові в сорок-сорок п’ять міліметрів ртутного стовпа. На цій стадії спостерігаються почастішання пульсу і дихання, підвищення тиску і потовиділення. Друга стадія гіперкапнії — так звана глибока гіперкапнія, що викликає значні порушення дихання на тлі подальшого підвищення артеріального тиску і порушення ритму дихання. Нарешті, третя, найбільш важка стадія гіперкапнії — так звана ацидотична кома: отруєння вуглекислим газом призводить до втрати свідомості, пригнічення рефлексів, тяжке порушення дихання, наступ коми і, за відсутності оперативної медичної допомоги, летальний результат.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.