Гінепрістон — зовсім не панацея

Контрацепція в сучасному суспільстві становить невід’ємний елемент повсякденного життя. Практично в кожній аптеці можна знайти цілий арсенал протизаплідних засобів, проте найнадійнішими з них, безперечно, є гормональні контрацептиви. Дійсно, ефективність таких препаратів становить 98 — 99 відсотків. За цим показником з гормональною контрацепцією не може зрівнятися жоден з усіх відомих методів запобігання від можливого виникнення вагітності.

Тут немає нічого дивного, враховуючи, що гормони жіночого організму відіграють основну роль у виникненні та розвитку вагітності. Перш за все, серед таких гормонів слід зазначити прогестерон. Значимість прогестерону в цьому відношенні переоцінити неможливо. Цей гормон задіяний на всіх етапах розвитку вагітності, і навіть в дозачаточний період.

 • перше, прогестерон сприяє виходу яйцеклітини з фолікула яєчника.
 • друге, завдяки прогестерону посилюється скорочення війчастого епітелію маткової труби, по якій яйцеклітина просувається в порожнину матки.
 • третє, гормон стимулює проліферацію (розростання) слизового шару матки, готуючи необхідні умови для прикріплення заплідненої яйцеклітини до маткової стінки.
 • Крім того, прогестерон пригнічує м’язову активність матки, тобто знижує тонус її мускулатури. Це цілком розумно, оскільки надмірна скорочувальна активність гладкої мускулатури матки легко може призвести до відшарування плаценти і викидня. Нарешті, прогестерон пригнічує імунну систему матері, переслідуючи єдину святу мету: збереження дитини. В іншому випадку антитіла жіночого організму, сприймаючи розвивається зародок як чужорідний біологічний об’єкт, можуть не тільки завдати йому серйозної шкоди і сприяти вродженим захворюванням, але навіть призвести до внутрішньоутробної загибелі майбутнього немовляти.

  Тепер стає зрозумілим, що відсутність прогестерону робить неможливим нормальний розвиток вагітності і навіть її виникнення. Саме на цьому і грунтується дію окремих гормональних контрацептивів, зокрема — гінепрістона. Цей препарат зовсім не гальмує утворення прогестерону. Механізм дії гінепрістона полягає в іншому. А саме, у блокуванні взаємодії прогестерону з чутливими до нього рецепторами матки. Адже для того, щоб гормон проявив свою біологічну активність, необхідна наявність двох складових. Перша складова — це сам гормон, а друге неодмінна умова — це специфічний рецептор, тобто нервове закінчення, з яким гормон може вступати у взаємодію. Саме на це друга ланка і спрямована дія гінепрістона. В результаті слизова матки втрачає здатність до проліферації, без чого яйцеклітина не має можливості впровадитися в її стінку. Якщо ж слизова оболонка вже прийняла необхідні розміри для імплантації яйцеклітини, гінепрістон посилює скорочувальну активність матки і сприяє відшарування гіпертрофованих ділянок слизової. Саме тому препарат можна застосовувати незалежно від фази менструального циклу.

  Гінепрістон необхідно приймати не пізніше трьох діб з моменту закінчення «небезпечного» статевого акту. Протягом двох годин до і стільки ж часу після прийому препарату виключається будь-яка їжа. В іншому випадку знижується гарантія його ефективності.

  Однак слід пам’ятати, що гінепрістон — це не засіб для повсякденної контрацепції. Препарат можна розглядати лише як міру екстреної профілактики, першу допомогу при «нещасний» випадку (наприклад, при пошкодженні презерватива). Якщо ж гінепрістон використовувати занадто часто, його захисна ефективність стрімко знижується. Відповідно, підвищується ймовірність виникнення вагітності. Крім того, як і практично будь-який лікарський засіб, гінепрістон має певні побічні ефекти. До таких належать дискомфортні відчуття в нижніх відділах живота, виділення з домішкою крові, підвищення температури, нудота, іноді блювота.

  Для прийому гінепрістона існують і певні протипоказання, наприклад, нирково-печінкова патологія, гормональні дисфункції і деякі інші захворювання. Тому перед використанням препарату необхідна консультація лікаря.

  Жигулі Андрій

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.