Гінекологічне дзеркало: головний інструмент гінеколога

загрузка...

Гінекологічне дзеркало — це один з головних діагностичних інструментів в кабінеті акушера-гінеколога. Гінекологічні дзеркала можуть мати різну форму і діаметр, а відповідно до цього і різне призначення. За допомогою гінекологічного дзеркала можна проводити самі різні діагностичні дослідження.

Для чого потрібні гінекологічні дзеркала

Гінекологічні дзеркала потрібні для огляду піхви і шийки матки. При цьому гінеколог лівою рукою розсовує великі і малі статеві губи, широко оголює вхід у піхву, потім вводить заднє дзеркало відповідно напрямку піхви (спереду зверху — кзади вниз) і потім переднє.

Тільки дзеркала, що мають ложкоподібний форму, дають можливість ретельно оглянути всі стінки піхви та шийку матки. Відтягуючи передні і задні дзеркала в різні боки і пересуваючи їх, оглядають слизову оболонку (забарвлення, складчастість, зернистість, розриви, розростання, рубці, почервоніння, набряк, різні види виділень), з’ясовують величину і форму піхвової частини шийки матки, форму отвору матки ( зовнішнього зіву), наявність розривів, ерозій, виділень з шийного каналу. При цьому можуть бути виявлені передракові захворювання і рання стадія раку шийки матки.

Види гінекологічних дзеркал

Гінекологічні дзеркала можуть бути різної форми і діаметра (номери 1-6) в залежності від розміру тазу жінки і ємності піхви. При дослідженні ложкоподібні піхвовим дзеркалом Сімса відтягують задню стінку піхви, під передню вводять так званий підйомник.

желобоватой дзеркала Симона складаються з двох ложок з рукоятками: одна ложка желобоватой (задня) для відтягування задньої стінки піхви, інша — плоска (переднє дзеркало, підйомник) вводиться під передню стінку піхви. Дзеркала випускаються різної ширини і в залежності від цього мають номери 2 і 3.

Піхвові дзеркало-підйомник Отта відрізняється тим, що ложкоподібний частина його (різного діаметру від № 1 до № 4) і плоска пластинка (підйомник) фіксуються до жолоба в ручці за допомогою гвинта.

двостулкових дзеркало Куско усуває необхідність користування підйомником і звільняє руки лікаря для виробництва вагінальних маніпуляцій (взяття секрету з шийки матки так далі), так як обидві стулки дзеркала після введення їх в піхву можуть бути фіксіровни спеціальної розпіркою в певному положенні. Залежно від ширини стулок двостулкові дзеркала мають розмір від 1 до 3.

При необхідності широко розкрити піхву (наприклад, при піхвовому кесаревому розтині, піхвовому видаленні матки) використовують широкі плоскі дзеркала дуаєн. Залежно від ширини ложок ці дзеркала мають номери від 1 до 5.

Якщо потрібно більш ретельно оглянути слизову оболонку шийки матки і піхви (наприклад, з метою відрізнити псевдоерозію від істинної ерозії), то користуються спеціальною оптичною апаратурою — кольпоскопом, який дозволяє побачити всі зміни в цій області.

Дитячі гінекологічні дзеркала

Для дослідження дівчаток та дівчат запропоновані спеціальні дитячі гінекологічні дзеркала, за допомогою яких можна провести огляд (в особливості під наркозом), мінімально травмуючи при цьому невинну пліву і піхву. Для дівчаток старшого віку (12 років і старше) дзеркала мають одну ширину на всьому протязі робочої частини, для дівчаток молодшого віку дзеркала звужуються від робочого кінця до рукоятки. Випускаються і спеціальні плоскі дитячі гінекологічні підйомники.

Для більш детального огляду піхвової частини шийки матки і стінок піхви і для проведення лікувальних маніпуляцій у дівчаток використовуються вагінальні желобоватие гінекологічні дзеркала зі знімними освітлювачами, що входять в спеціальний набір. Дзеркало має форму жолоба, в якому двома пружинними хомутиками закріплена трубка освітлювача, вигнута по контуру дзеркала. Всередині трубки поміщений шнур живлення, що закінчується у робочій частині дзеркала лампочкою. Лампочка прикрита ковпачком з органічного скла для оберігання поля огляду від можливого травмування при її руйнуванні. У набір входять: дзеркала зі знімними освітлювачами (номери 0, 1, 2, 3, 4), понижуючий трансформатор, 12 запасних електролампочок і 5 ковпачків.

При необхідності ще більш детального обстеження стану піхвової частини шийки матки і стінок піхви у дівчаток і жінок застосовується спеціальний оптичний прилад — вагіноскопія, який дозволяє дуже точно визначити характер змін слизової оболонки цих органів.

Гінекологічне дзеркало — це один з найбільш ранніх гінекологічних інструментів, тим не менше, і сьогодні без нього не обходиться ні гінекологічний кабінет в жіночій консультації, ні акушерсько-гінекологічний стаціонар.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.