Гібіскус: суданська троянда

Гібіскус відноситься до сімейства мальвових. Усього у світі налічується кілька сотень видів гибискуса, як диких, так і культурних. У нашій країні найбільш відомим видом гибискуса є кімнатна рослина, більше відоме під ім’ям китайської троянди. А в Єгипті та Судані популярний інший вид гибискуса — розелла, з якого роблять смачний і корисний чай каркаде.

Як і де росте гібіскус сабдаріфа (розелла)

Гібіскус сабдаріфа (розелла) являє собою високий однорічний чагарник, який цвіте великими червоними махровим і напівмахрові квітами з п’ятьма пелюстками. Під гарними яскравими квітами знаходяться темно-червоні чашечки. Після того, як відцвітають квіти, чашечки починають активно рости. Коли вони збільшуються в кілька разів і стають м’ясистими, їх збирають, зрізуючи з куща ножицями. Після цього оцвітини відокремлюють від насінних коробочок і сушать на повітрі під навісами. Після сушіння виходить сировина, з якої готується смачний і корисний чай каркаде.

Батьківщина розели — Індія, Єгипет, Судан і Малайзія. Рослина особливо шанується мусульманами, так як вважається, що п’ять пелюсток його квітки символізують п’ять заповідей ісламу. У тропічних країнах Розеллу вирощують на спеціальних плантаціях.

Хімічний склад гибискуса і її вплив на організм людини

Розелла має складний різноманітний хімічний склад. У ньому багато рослинного білка (майже 10%), до складу якого входять 13 амінокислот (в тому числі 6 незамінних), пектин, органічні кислоти (наприклад, лимонна, гамма-ліноленова), легкозасвоювані вуглеводи (глюкоза і фруктоза), мінеральні речовини, флавоноїди (кверцитин), мікроелементи, вітаміни С і Р.

Червоний колір сировині та наготовлюють на його основі чаю додають антоціани — разом з вітаміном С вони зміцнюють стінки кровоносних судин, а також регулюють артеріальний тиск. Гамма-ліноленова кислота активно впливає на жировий обмін, попереджаючи утворення в організмі «поганого» холестерину, який відкладається у вигляді бляшок у кровоносних судинах. Кверцитин сприяє поліпшенню зору, разом з антоцианами і пектином він також виводить з організму продукти обміну речовин.

Чай каркаде має спазмолітичні, жовчогінні, бактерицидними, протизапальними, протиалергічними, глистогінний, регулюючими артеріальний тиск, заспокійливими і зміцнюючими кровоносні судини властивостями, покращує обмін речовин.

При яких захворюваннях рекомендується пити чай каркаде

Чай каркаде рекомендується пити:

 • при вегето-судинній дистонії і початкових стадіях гіпертонічної хвороби як заспокійливий і регулює артеріальний тиск засіб;
 • при набряках різного походження — як сечогінний засіб;
 • при дратівливості і занепаді сил — як заспокійливий і відновлюючу загальний стан організму засіб;
 • при захворюваннях печінки — як відновлюючу функцію печінки засіб;
 • при запаленні жовчного міхура і жовчовивідних шляхів — як спазмолітичний та жовчогінний засіб;
 • при захворюваннях шлунково-кишкового тракту як спазмолітичну, протизапальну і антибактеріальний засіб;
 • при атеросклерозі — для поліпшення обміну речовин і зменшення вмісту в крові «поганого» холестерину;
 • при запорах, пов’язаних зі зниженою руховою активністю кишечника;
 • як глистогінний засіб;
 • при синдромі похмілля — знімає неприємні відчуття;
 • зовнішньо чай каркаде використовують у вигляді примочок при різних запальних захворюваннях шкіри.
 • Чай каркаде стимулює вироблення шлункового соку, тому його не варто вживати хворим з підвищеною кислотністю, виразковою хворобою шлунка і дванадцятипалої кишки.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Народні поради. Додайте в закладки постійне посилання.