Гестоз — пізній токсикоз вагітності

Вагітність — дуже відповідальний період в житті жінки, тому до нього краще готуватися: виявити і пролікувати всі хронічні захворювання, які так чи інакше можуть відбитися на здоров’ї жінки й розвитку дитини під час вагітності. Але бувають і такі стани, які важко попередити. Гестозом називається пізній токсикоз вагітності — стан, який виникає у другій половині вагітності і характеризується порушенням функцій життєво важливих органів і систем.

Гестоз, який розвивається при відсутності яких-небудь захворювань називається чистим гестозом. При виникненні гестозу на фоні якого-небудь захворювання (наприклад, гіпертонічної хвороби) він вважається поєднаним.

Гестоз частіше виникає у вагітних із захворюваннями нирок, серцево-судинної системи, ендокринними захворюваннями, хронічними інтоксикаціями та інфекціями. Гестозу схильні жінки з хронічними стресами, втомою, первістки у віці молодше 17 і старше 35 років, із соціально неблагополучних груп населення, що мають спадкову схильність до гестозу (матері, сестри перенесли гестоз).

Причини і механізми розвитку гестозу

Причини виникнення гестозу в даний час остаточно не з’ясовані. Вважається, що причиною його є вплив різних чинників, які й призводять до порушень в організмі вагітної жінки.

В основі всіх порушень при гестозі лежить спазм кровоносних судин, зменшення об’єму циркулюючої крові, зміна згортання і плинності крові. Це призводить до зменшення кровопостачання тканин, які не можуть нормально функціонувати. Найбільш чутливі до нестачі кровопостачання головний мозок і нирки. Плацента також зазнає змін, що викликає затримку внутрішньоутробного розвитку плода.

Гестоз підрозділяють на водянку вагітних, нефропатію вагітних, прееклампсію і еклампсію.

Рання ознака гестозу — водянка вагітних

Водянка вагітних є наслідком затримки рідини в організмі і характеризується стійкими набряками. Розрізняють приховані і явні набряки. Про прихованих набряках свідчить занадто швидка (більше 300 г за тиждень) надбавка у вазі.

Явні зазвичай набряки починають утворюватися в області кісточок, і поширюються вгору. При набряках загальний стан і самопочуття вагітних залишається хорошим.

Нефропатія вагітних — поглиблення гестозу

Нефропатія зазвичай розвивається на тлі водянки і характеризується набряками, підвищенням артеріального тиску (до 135/85 мм рт.ст.) і появою білка в сечі. У процесі обстеження вагітних з нефропатією важливе значення має наявність спазму судин очного дна — це говорить про те, що порушується мозковий кровообіг.

Прееклампсія — стан, що загрожує життю жінки і плоду

При тривалому перебігу нефропатії вона може перейти в прееклампсію. Ознакою такого переходу є головний біль, тяжкість у потилиці, мигтіння мушок перед очима, нудота, болі в животі, порушення пам’яті, безсоння, дратівливість, млявість на тлі підвищеного артеріального тиску (160/110 мм рт.ст. і вище). Причиною прееклампсії є порушення мікроциркуляції в області головного мозку. Біль в області шлунка виникають через дрібних крововиливів в стінку шлунка, а в правому підребер’ї — через перерозтягнення капсули печінки.

Еклампсія — кінцева стадія гестозу

Еклампсія виникає на тлі прееклампсії і характеризується нападами судом, які часто провокуються зовнішніми чинниками: яскравим світлом, різким звуком, болем, стресовою ситуацією і так далі. Напад судом, як правило, триває 1-2 хв і складається з чотирьох фаз: початкової, тонічних (тривалих) судом, клонічних (дрібних) судом і фази втрати свідомості.

Іноді зустрічається бессудорожная форма еклампсії: жінка несподівано впадає в кому на тлі високого артеріального тиску.

Ускладнення гестозу

Гестоз може ускладнитися серцевою і нирковою недостатністю, крововиливами у внутрішні органи, у тому числі в головний мозок, передчасним відшаруванням нормально розташованої плаценти. Характерним ускладненням при гестозі є також плацентарна недостатність, що призводить до затримки розвитку плода.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.