Гестаційний цукровий діабет: визначити і лікувати

загрузка...

Діабет при вагітності або гестаційний діабет — це захворювання, до якого не можна ставитися несерйозно, тому що воно може бути передано від матері до дитини. На щастя, такий діабет можна лікувати завдяки адаптованому режиму харчування.

Що таке гестаційний діабет?

Гестаційний діабет визначається як аномалія толерантності до глюкози, що веде до гіперглікемії різного ступеня серйозності, що виникає в період вагітності. У 85% випадків це захворювання розвивається в другій половині вагітності, приблизно на двадцять другий чи двадцять четвертому тижні. Але це зовсім не означає, що захворювання виникає на тлі вагітності, тоді як раніше його не було. У 15% випадків діагностика гестаційного діабету визначає наявність діабету другого типу, який раніше не був визначений.

Діабет другого типу на відміну від діабету першого типу ніяк не виявляється, і визначити його можна тільки за допомогою аналізу крові.

Протягом другого триместру, а точніше, на двадцять другий — двадцять четвертому тижні, плацента починає виробляти велику кількість гормонів, роль яких полягає в стимулюванні зростання і розвитку зародка, насичення його енергією, киснем, поживними речовинами. Протягом всього трьох місяців вага плоду збільшується з 500 г до приблизно 3 кг — це найбільш активний період розвитку.

Плацентарні гормони має на меті знизити дієвість інсуліну, роль якого полягає в регуляції рівня цукру в крові. Якщо все йде добре, то підшлункова залоза виробляти більше інсуліну, щоб компенсувати і підтримати нормальний рівень цукру. Якщо діяльність підшлункової залози недостатньо ефективна або у вагітної жінки є зайва вага, відбувається порушення виробництва інсуліну, виникає гіперглікемія і гестаційний діабет.

Хто перебуває в групі ризику

Фактори ризику

Факторами ризику виникнення гестаційного діабету є:

 • зайву вагу
 • вік більше тридцяти п’яти років
 • спадковість (наявність діабету другого типу у одного з батьків)
 • передумови до виникнення гестаційного діабету у вигляді великого плоду (більше 4 кг).
 • гіподинамія
 • Чому важливо виявити гестаційний діабет?

  Якщо у вас в крові підвищений рівень цукру, він викликає ріст жирових клітин, через якого швидко йде набір ваги. У підсумку це веде до ускладнень при пологах, зокрема, збільшує необхідність в кесаревому розтині, викликає підвищення артеріального тиску.

  Існує ризик для поста гестаційного діабету, тому після пологів не можна розслаблятися і продовжувати стежити за своїм здоров’ям, за рівнем цукру в крові, дотримуючись правильний режим харчування в будь-якому віці.

  Ризик для дитини

  Як тільки гестаційний діабет у жінки діагностовано, необхідно якомога швидше зайнятися здоров’ям, щоб захворювання не відбилося на дитині. Серйозні ускладнення для плода залишаються рідкими (перинатальна смерть або дефекти розвитку), але відомо, що ризик їх зростає при діабеті другого типу у жінки.

  Пологи при діабеті другого типу викликаються на тридцять восьмому тижні. При гестаційному діабеті, якщо у жінки немає зайвої ваги та особливих показань для передчасних пологів, пологи не відбуваються раніше.

  До теперішнього часу не існує єдиної думки, що стосується визначення діабету в період вагітності в міжнародній медичній практиці. У журналі Diabetes Care у 2012 році зазначено, що систематичні аналізи для визначення гестаційного діабету не показані для жінок за відсутності особливих проблем зі здоров’ям. Це повинен визначати лікар, який спостерігає вагітність. Необхідність ретельного спостереження під час вагітності зростає при наявності надлишкової ваги, для жінок у віці після тридцяти п’яти років, з спадковим фактором або великим плодом.

  У разі визначення діабету жінці в період вагітності рекомендується дотримуватися спеціального дієтичного харчування. Мова йде не про строгій дієті, а лише про перегляд раціону з тим, щоб знизити споживання «швидких» вуглеводів, воліючи клітковину, крохмалисті продукти і в цілому харчування, де збалансовано надходження в організм жирів і білків. Це одна з причин, по якій вагітній жінці з діабетом рекомендується перебувати під наглядом лікаря-дієтолога.

  Обмеження калорійності при гестаційному діабеті теж важлива міра. Набір ваги в період вагітності у жінок, які вже мають зайву вагу, не повинен перевищувати 8-9 кг. Якщо немає протипоказань до фізичних навантажень, то варто займатися по тридцять хвилин п’ять разів на тиждень, щоб уникнути значного набору кілограмів. Крім того, чотири-шість разів на день слід самостійно перевіряти рівень цукру в крові. При дотриманні цих заходів знижується ризик ожиріння як у матері, так і у дитини, артеріальний тиск нормалізується.

  У разі гестаційного діабету після встановлення дієтичного харчування жінка повинна вести щоденник, записуючи показники рівня крові. Приблизно для 80% достатньо зміни режиму харчування для нормального перебігу вагітності, проте залишилася частина пацієнток потребує інсулінових ін’єкціях. Вони не завдадуть шкоди дитині. Антидіабетичні таблетки для вагітних при гестаційному діабеті не рекомендовані.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.