Генномодифіковані продукти — бомба уповільненої дії?

загрузка...

Генетично модифіковані організми можна визначити як організми, генетичний матеріал (ДНК) яких був змінений таким чином, як це неможливо в природі. Використовувану для цього технологію часто називають «сучасною біотехнологією» або «генною технологією», іноді «технологією рекомбінантної ДНК» або «генною інженерією». Вона дозволяє переводити певні гени з одного організму в інший, в тому числі між неспорідненими видами.

Такі методи використовуються для створення генетично модифікованих продовольчих культур.

Для чого створюються ГМП?

ГМ продукти почали розробляти і поставляти на ринок, тому що існують передбачувані переваги цих продуктів як для виробників, так і для споживачів. Передбачалося, що вони будуть продаватися по більш низькій ціні, і, крім того, будуть краще з точки зору термінів зберігання або поживної цінності. Спочатку виробники ГМ насіння хотіли домогтися визнання своєї продукції виробниками продуктів харчування, і зосередилися на інноваціях, які повинні були оцінити фермери та харчова промисловість в цілому.

Найпершою метою розробників ГМО була більш ефективний захист сільськогосподарських культур. ГМ культури, продукти з яких представлені в даний час на ринку, головним чином орієнтовані на підвищення опірності рослин хворобам, викликаним комахами або вірусами, а також на їх велику стійкість до гербіцидів.

Стійкість перед впливом комах досягається шляхом впровадження в продовольчі культури виробляють токсини генів бактерії Bacillus thuringiensis (BT). Цей токсин в даний час використовується в якості інсектицидів в сільському господарстві, і є безпечним для людини. Доведено, що ГМ культур, які постійно проводять цей токсин, потрібно менше інсектицидів в деяких ситуаціях, наприклад, коли шкідників особливо багато.

Для підвищення опірності вірусам в рослини вводять гени деяких вірусів, які викликають хвороби рослин. Це робить рослини менш чутливими до захворювань, викликаним цими вірусами, за рахунок чого досягається більш висока врожайність рослин.

Щоб домогтися більшої стійкості до гербіцидів, в рослини вводять гени бактерій, які забезпечують кращу переносимість деяких гербіцидів. В умовах, коли бур’яни ростуть особливо активно, використання модифікованих таким чином культур призвело до скорочення кількості використовуваних гербіцидів.

Як відрізняється оцінка якості ГМ продуктів від традиційних продуктів харчування

В першу чергу, більшість споживачів вважають, що традиційні продукти харчування (ті, які люди їли протягом тисяч років), є більш безпечними, ніж ГМП. Зміна деяких характеристик звичних продуктів часто викликає певні побоювання, але влада не завжди прагнуть ретельно перевіряти якість зміненої продукції за допомогою різних методів оцінки ризику.

Проте при появі ГМ продуктів влада більшості країн вважали за необхідне провести ретельну оцінку їх безпеки. Були створені спеціальні системи для оцінки того, наскільки безпечні ГМО і ГМП для здоров’я людини та навколишнього середовища. У відношенні традиційних продуктів харчування зазвичай використовуються значно менш суворі методи контролю. Таким чином, існує значна різниця в процесі оцінки для цих двох груп продовольства.

Як визначається потенційний ризик для здоров’я людини

Оцінка безпеки продовольства зазвичай зосереджена на таких аспектах:

 • прямий вплив на здоров’я людини (токсичність),
 • алергенність продукту;
 • наявність конкретних компонентів, які володіють поживними або токсичними властивостями;
 • стабільність введеного гена;
 • поживні ефекти, пов’язані з генетичною модифікацією;
 • будь ненавмисних ефекти, які можуть стати результатом впровадження чужорідних генів.
 • ГМП і ризик для здоров’я людини

  Аллергенность. Впровадження генів організмів, які є широко поширеними алергенами, не рекомендується, за винятком випадків, коли доведено, що білки впроваджуваних генів не алергенні. Алергенність більшості присутніх сьогодні на ринку ГМП не є більш високою, ніж у багатьох традиційних продуктів.

  Перенесення генів. Перенесення генів з ГМ продуктів в клітини тіла або в бактерії шлунково-кишкового тракту може бути небезпечний, якщо переданий генетичний матеріал робить негативний вплив на здоров’я людини. Це особливо актуально, якщо передаються гени, резистентні до деяких антибіотиків. Хоча ймовірність такої передачі низька, приймаються постійні заходи щодо зниження ризиків, пов’язаних з перенесенням генів.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.